https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsko-snizi-dph-na-plyn-z-21-na-pet-procent-vlada-chce-pomoct-domacnostem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělsko sníží DPH na plyn z 21 na pět procent, vláda chce pomoct domácnostem

1.9.2022 11:22 (ČTK)
Španělsko a další členské země EU se dohodly, že spotřebu plynu sníží o sedm procent.
Španělsko a další členské země EU se dohodly, že spotřebu plynu sníží o sedm procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Španělsko od října sníží daň z přidané hodnoty (DPH) na plyn z dosavadních 21 na pět procent. Premiér Pedro Sánchez dnes řekl, že vláda chce tímto způsobem pomoci domácnostem s drahými energiemi. Za poslední rok už vláda v Madridu dvakrát snížila DPH na elektřinu.

 

"Aby měli naši občané nižší účty za vytápění," řekl Sánchez v rozhovoru v rozhlasové stanici Cadena SER, když zdůvodňoval rozhodnutí své vlády snížit i DPH na plyn. Vláda se podle něj snaží "spravedlivě rozdělit náklady na válku" na Ukrajině.

Ceny energií se začaly citelněji zvyšovat už loni, plyn pro evropský trh se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku prodával zhruba za 28 eur za megawatthodinu (MWh), zatímco nyní se pohybuje kolem 230 eur/MWh. Už před loňskými Vánocemi se ale jeho cena prudce zvýšila a dostala se ke 130 eurům, než se v lednu vrátila pod 65 eur. Podle části analytiků to byla reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení.

Situace na trzích s energiemi se zhoršila po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, začátkem března se tak cena plynu v TTF dostala přechodně až ke 345 eurům za MWh, ale ještě týž den se vrátila zpět pod 200 eur/MWh. Cena plynu v TTF je pro ceny suroviny v Evropě určující, zatímco Rusko je významným dodavatelem plynu do Evropské unie.

Španělsko a další členské země EU se dohodly, že spotřebu plynu sníží o sedm procent. Spotřeba plynu ve Španělsku je ale zatím letos ve srovnání s loňskem vyšší, uvedla agentura Reuters. Vlny veder způsobily, že poptávka po elektřině se několikrát skokově zvýšila kvůli vyššímu využití klimatizace, kvůli vedru se ale zároveň snížila hladina vodních toků, takže výsledkem byla nižší produkce vodních elektráren. Ty jsou ve Španělsku významným zdrojem při výrobě elektřiny.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela ve středu řekl, že vládě navrhne zvýšit letošní pomoc domácnostem s cenami energií. Chce se zaměřit hlavně na zranitelné zákazníky, podrobnosti návrhu ale zatím nepředstavil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

2.9.2022 06:47
Než aby vypnuli burzu, půjdou raději žebrotou to je opravdu pud sebezáchovy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.9.2022 17:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Burza nic neřeší, nic nezvyšuje ani nesnižuje. Burza je jen kontaktní místo.
Národ taky nevyléčíte tím, že zrušíte ordinace praktických lékařů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist