https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsko-zaziva-rekordne-suchy-duben-zemedelci-se-obavaji-skod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělsko zažívá rekordně suchý duben, zemědělci se obávají škod

21.4.2023 00:50 | MADRID (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Španělsko zažívá rekordně suchý duben, oznámila meteorologická služba Aemet. Kvůli nepříznivému počasí se zemědělci obávají velkých ztrát na sklizni obilí či ovoce a zeleniny, jejichž je Španělsko přední evropským producentem. Vážnost situace připustil i premiér Pedro Sánchez, podle kterého se sucho stane v příštích letech jedním z hlavních politických témat, píše agentura AP.
 

Od začátku dubna do neděle 16. dubna ve Španělsku spadlo v průměru pouze pět litrů srážek, uvedla služba Aemet. Podle ní tak letošní duben směřuje k tomu, že bude nejsušší od začátku záznamů v roce 1961. V průměru ve Španělsku spadne v dubnu na 63,5 litru srážek, nejnižší hodnotu meteorologové zaznamenali v roce 1995 s pouhými 23 litry srážek. Od října, kdy ve Španělsku začíná hydrologický rok, je úhrn srážek nižší skoro o čtvrtinu ve srovnání s dlouhodobým průměrem.

Nedostatek srážek vyvolává obavy mezi španělskými zemědělci, které se obávají výrazného poklesu výnosnosti polí. "Sucho dusí na 60 procent španělských polí," uvedla zemědělská organizace COAG. Podle zemědělců jsou zatím škody nejpatrnější v případě pšenice a ječmene, velký pokles sklizně však hrozí i u rajčat či dalších druhů zeleniny, píše agentura EFE. Dnes se největší zemědělská sdružení setkala se zástupci vlády. Zemědělci chtějí, aby vláda vydala krizová opatření a vyjednala v Bruselu rychlejší vyplácení zemědělských dotací.

Nejzasaženější suchem jsou právě některé významné zemědělské regiony jako Andalusie či Katalánsko, které vykazují nízkou míru naplnění nádrží a přehrad.

Premiér Sánchez dnes v parlamentu vyzval ke společnému postupu proti suchu a slíbil větší vládní investice do vodního hospodářství. "Je to jasně naší zodpovědností, naší povinností, protože výzva, které čelíme kvůli změně klimatu a vodnímu stresu, je evidentní," řekl premiér. Kromě sucha země řeší také nárůst lesních požárů.

Podle agentury AP nic nenaznačuje, že by se měla situace v příštích týdnech výrazně zlepšit. Pokud sucho skutečně negativně ovlivní výnosy, tak ovoce i zelenina zdraží, tvrdí zástupci španělských zemědělců. To se dotkne nejen domácích spotřebitelů, ale také těch z dalších unijních států, jelikož Španělsko patří k hlavním exportérům ovoce a zeleniny v EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

21.4.2023 09:37
Jsem zvědavý, kolik toho budou po letošní sklizni vyvážet do EU.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist