https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolana-odstranuje-provozy-kde-se-pouzivala-rtut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolana odstraňuje provozy, kde se používala rtuť

16.12.2020 11:42 | NERATOVICE (ČTK)
Spolana jako jediný podnik v ČR vyrábí polyvinylchlorid (PVC). Pro jeho produkci je potřebný chlór, který společnost namísto výroby za užívání rtuti nyní nakupuje od externího dodavatele.
Spolana jako jediný podnik v ČR vyrábí polyvinylchlorid (PVC). Pro jeho produkci je potřebný chlór, který společnost namísto výroby za užívání rtuti nyní nakupuje od externího dodavatele.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Unipetrol
Spolana odstraňuje neekologické provozy, kde se dříve používala rtuť a její zbytky zde zůstaly. Samotné využívání rtuti při výrobě chloru a louhu ukončila společnost v roce 2017. Náklady na kompletní odstranění rtuti z areálu a demontáž zařízení budou kolem 160 milionů korun. Jde o zhruba 160 tun odpadní rtuti, uvedl mluvčí Spolany Pavel Kaidl.
 

Z areálu se odpadní rtuť odveze k ekologické likvidaci, dosud byla podle jednatele Spolany Miroslava Falty bezpečně uskladněná přímo v místě bývalé výroby. "V další fázi projektu se pak postupně zaměříme na demontáž výrobního zařízení a na dekontaminaci skladovacích a expedičních prostor," uvedl. Poslední fází bude podle něj zbourání budov.

Odpadní rtuť bude uskladněna do zabezpečených kontejnerů, které v následujících týdnech převeze specializovaná švýcarská firma do Švýcarska k chemické přeměně rtuti na sulfid rtuťnatý. Sulfid pak bude ekologický uskladněný ve skladu v Německu, který je pro tyto účely vyčleněný.

Spolana jako jediný podnik v ČR vyrábí polyvinylchlorid (PVC), který je základní surovinou pro výrobu široké řady materiálů ve stavebnictví nebo textilním a oděvním průmyslu. Pro produkci PVC je potřebný chlór, který společnost namísto výroby za užívání rtuti nyní nakupuje od externího dodavatele.

Spolana letos spustila provoz nové kotelny na zemní plyn v hodnotě 200 milionů korun, které nahradila teplárnu na hnědé uhlí. Snížila tak množství vypouštění škodlivých emisí.

Podle organizace Arnika patří Spolana dlouhodobě k největším znečišťovatelům v ČR, pokud jde o vypouštění látek poškozujících zdraví. Podle podniku se ve statistice projevuje, že je jediným českým výrobcem kaprolaktamu. Firma uvedla, že její provozy splňují veškeré normy a emisní limity.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist