https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolana-zmodernizovala-vyrobu-zemedelskeho-hnojiva-na-ekologictejsi-provoz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolana zmodernizovala výrobu zemědělského hnojiva na ekologičtější provoz

19.1.2022 00:17 | NERATOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Unipetrol
Neratovická Spolana zmodernizovala výrobu zemědělského hnojiva na provoz šetrnější k životnímu prostředí a zároveň s vyšší kvalitou produktu. Zvýší tím schopnost vývozu, uvedl mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Investice do technologie podle něj přesáhla 25 milionů korun. Spolana patří do skupiny Orlen od roku 2016.
 

"Vracíme se na trh s hnojivem určeným k přímému použití. Jde o první krok v rozvoji produktové škály vícesložkových hnojiv na bázi síranu amonného. Tímto krokem rozšiřujeme své produktové portfolio a zvyšujeme své exportní schopnosti," řekl ředitel Spolany Piotr Kearney. Modernizace se týkala granulované formy hnojiva, které mohou používat zahrádkáři i velkoobjemoví zemědělští výrobci. Spolana letos plánuje výrobu 45 000 tun tohoto typu hnojiva.

Obnova zařízení pro výrobu síranu amonného je součástí projektu skupiny Orlen zaměřeného na výrobu ekologicky nezávadných dusíkatých průmyslových hnojiv. "Modernizací výrobní technologie došlo k výraznému zlepšení kvality vyráběného produktu a celý výrobní proces je nyní maximálně šetrný vůči životnímu prostředí," doplnil jednatel Spolany Miroslav Falta.

Spolana vyrábí různé chemikálie, jako jsou kyselina sírová, kyselina chlorovodíková, oleum a jiné. Je také jediným výrobcem PVC a kaprolaktamu v České republice. Kaprolaktam je základní surovinou například pro výrobu polyamidových vláken, která se používají třeba při výrobě sportovního oblečení a potřeb pro vodní sporty, zimní sporty či vysokohorskou turistiku a horolezectví. Podle ekologické organizace Arnika je Spolana největším tuzemským znečišťovatelem kvůli vypouštění karcinogenů při výrobě PVC (polyvinylchloridu) a dalších surovin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

19.1.2022 16:48
Pane mluvčí tiskový, kdo je to velkoobjemový zemědělský výrobce?
To PVC byste ale už vyrábět nemuseli. To už je opravdu přežitý plast. Pálit se to nedá, recyklovat také ne.
Bez kaprolaktamu není síranu, to je jasné, ale PVC? Fakt nebrat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist