https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolek-na-jihu-cech-diky-dronum-zachranil-pri-seceni-luk-na-170-srncat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolek na jihu Čech díky dronům zachránil při sečení luk na 170 srnčat

5.9.2021 02:05 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Srna se srnčetem
Srna se srnčetem
Spolek Stop sečení srnčat letos díky využití dronů zachránil v Jihočeském kraji na 170 mláďat srnce. Drony používá na monitoring luk termokamerou před sečením. Další tři desítky srnčat zachránili dobrovolníci díky obchůzkám. Na projektu využití dronů se podílí českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE), řekl za ni ČTK Zdeněk Zuntych. Podle odhadů spolku zahyne ročně v Česku při sečích luk na 60 000 srnčat. Geny zvěři velí se před blížícím se nebezpečím přikrčit, a řidič zemědělského stroje ji pak nemá šanci ve vzrostlé trávě či jeteli vidět.
 

"Drony nám hodně pomohly. Začali jsme je používat prvním rokem díky veřejné sbírce, z níž jsme nákup financovali,“ uvedl člen spolku Stop sečení Petr Szabó. Loni spolek zachránil 84 mláďat.

"Snažíme se přizpůsobit aktuálním požadavkům. Běžně se dozvídáme, kde budeme působit až večer před vyháněním. Není to lehké. Zvláště, vyhledávají-li se mláďata v mlze a přemisťují. To bývá maximálně 150 metrů od místa nálezu,“ uvedl Szabó. Spolek na jihu Čech působí především na Českobudějovicku a Českokrumlovsku.

Dron s termovizí je podle lidí podílejících se na záchraně srnčat jediný efektivní způsob, jak mláďat před senosečemi ochránit. "Pilotovat drony není jen zábava. Jejich využití je skutečně široké. Chtěli jsme pomoci dobré věci a přitom získat další zkušenosti s pilotáží," řekl vědecký asistent z Katedry dopravy a logistiky VŠTE Patrik Gross.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.9.2021 06:29
No a nyní bude potřebné používat drony i při lovu srnčí zvěře, aby se udržel její stav na přijatelné míře/počtech a tím se omezil její neblahý vliv na les/okus mladých stromků.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.9.2021 08:33 Reaguje na smějící se bestie
ano, to bylo první, co mě napadlo.

bohužel velmi často mícháme hrušky a jablka, a motáme vědu s vírou, zbožná přání s fakty a enviroment s etikou.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist