https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolky-nebudou-pokracovat-v-soudni-pri-o-obchvat-breclavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolky nebudou pokračovat v soudní při o obchvat Břeclavi

15.1.2019 10:49 | BŘECLAV (ČTK)
Spolky Děti Země a Voda z Tetčic nebudou pokračovat v soudním sporu, který se týkal obchvatu Břeclavi a kompenzačních opatření v chráněné oblasti. V tiskové zprávě to uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země. Podle něj se nyní bude spolek snažit s Ředitelstvím silnic a dálnic o kompenzačních opatřeních raději jednat.
 

Spolky mohly podat kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Brně z loňského listopadu, avšak neudělaly to. Soud už totiž rozhodoval podruhé právě na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) a žalobu spolků zamítl. Ani konec soudní pře však neznamená, že by se mělo začít v dohledné době stavět. Kompenzační opatření mají vyvážit negativní vliv stavby na přírodu a jsou nutná pro stavbu obchvatu. Začala se dělat v roce 2016 a nejdříve po pěti letech jejich existence je nutné vyhodnotit, zda plní svůj účel. Pak teprve bude možné zahájit stavební řízení.

Spolky se dožadovaly takzvaného naturového hodnocení, protože silnice má vést chráněným územím Natura 2000. Jde o systém lužních lesů jižně od Břeclavi. Obchvat se zde přitom plánuje již řadu let, má odvést dopravu z města z přetížené silnice I/55. Obecné posuzování vlivu staveb na životní prostředí se nazývá EIA, naturové hodnocení se provádí stejným způsobem, ale je zaměřené na ochranu evropsky významných lokalit nebo ptačích oblastí.

NSS loni v dubnu konstatoval, že naturové hodnocení není nutné provést, protože se povinnost nevztahuje na projekty s podanou žádostí před vstupem členského státu do Evropské unie. U obchvatu Břeclavi byl formálně projekt zahájen v listopadu roku 2003, Česká republika vstoupila do EU až v květnu 2004.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

16.1.2019 06:16
Soudy se ukázaly málo ekologisticky uvědomělé, tak holt budou zkoušet alespoň nějaké vydírání.

Legislativu je třeba upravit tak, aby spolky z druhého konce republiky nebo jednotlivci v místě, vydávající se za "sdružení občanů" neměli možnost do těchto věcí vůbec žádným způsobem kecat.

IMHO se v místě mělo udělat referendum se zapojením všech občanů, což by různým aktivistickým skupinám zavřelo ústa.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist