https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spotreba-penoveho-polystyrenu-v-cesku-loni-klesla-o-2-6-pct-na-60.200-tun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spotřeba pěnového polystyrenu v Česku loni klesla na 60 200 tun

1.6.2021 00:57 | PRAHA (ČTK)
Na celkové spotřebě polystyrenu se podle něj podílí z 85 procent stavebnictví, zbytek připadá na obalový průmysl.
Na celkové spotřebě polystyrenu se podle něj podílí z 85 procent stavebnictví, zbytek připadá na obalový průmysl.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Spotřeba pěnového polystyrenu (EPS) v Česku loni meziročně klesla o 2,6 procenta na 60 200 tun. Proti rekordnímu roku 2015 byla nižší o 3,1 procenta. Údaje Sdružení EPS ČR sdělila společnost Šance pro budovy.
 

"V důsledku pandemie jsme zaznamenali mírný pokles ve spotřebě. Čím dál tím více lidí ovšem chce zateplit svůj domov, čemuž odpovídá i počet žádostí v programu Nová zelená úsporám. Z pozice nejrozšířenějšího materiálu na trhu tudíž letos očekáváme návrat na předpandemická čísla,“ uvedl předseda Sdružení výrobců EPS ČR Pavel Zemene.

Na celkové spotřebě polystyrenu se podle něj podílí z 85 procent stavebnictví, zbytek připadá na obalový průmysl. Ve stavebnictví se polystyren kromě tepelných izolací používá například také pro zpevňování podloží dálnic.

Stavebnictví v Česku loni meziročně kleslo o 6,2 procenta. Pozemní stavitelství, tedy především výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, propadlo o devět procent. Inženýrské stavitelství, které je z velké části tvořené dopravní infrastrukturou, o 1,4 procenta stouplo.

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998. Má 13 členů a reprezentuje tak většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy korun při zpracování více než 50 000 tun EPS v posledních letech. Členské firmy zaměstnávají přes 1000 pracovníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist