Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v ČR loni meziročně klesla o 2,7 procenta
Nejvíce se loni podle dat snížila spotřeba přípravků na hubení hlodavců, která meziročně klesla o 88 procent. Výrazně také klesla spotřeba přípravků na hubení hmyzu, která se snížila o 34 procent. "Snižování spotřeby pesticidů patří k prioritám našeho resortu, bude to i tématem našeho nadcházejícího předsednictví EU. V posledních letech se u nás spotřeba přípravků stále snižuje a používáme jich méně než většina evropských zemích," řekl dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Ústav uvedl, že z hlediska spotřeby účinných látek byla spotřeba v roce 2021 přibližně na stejné úrovni jako v roce 2020. Podle Zemědělského svazu je spotřeba účinných látek ukazatelem, který má vypovídací hodnotu a sleduje ho také Eurostat vzhledem k tomu, že v některých přípravcích může být například 60 procent účinných látek a v jiných pouze procento. "Trend snižování spotřeby a současný setrvalý stav ukazují, že čeští zemědělci se v jejich spotřebě dostali na hranici možného," doplnil Pícha.
Ústav uvedl, že mezi lety 2011 až 2021 došlo ve spotřebě účinných látek k poklesu o zhruba 32 procent.
reklama

Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství. Škody vzrostly na 354 milionů korun
Fond: Mrazy nejvíc zasáhly jabloně, škody hlásí 411 pěstitelů, méně než předloni
Suché jaro poškodilo ozimou pšenici na řadě míst v Česku