https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spotreba-pripravku-na-ochranu-rostlin-v-cr-loni-mezirocne-klesla-o-2-7-procenta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v ČR loni meziročně klesla o 2,7 procenta

11.7.2022 00:50 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v ČR loni meziročně klesla o 2,7 procenta. Proti roku 2020 se tak snížila zhruba o 300 000 kilogramů, informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který data o používání prostředků shromažďuje ve spolupráci s Českým statistickým úřadem. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy je pro zemědělce i statistiku důležitá spotřeba účinných látek, které se v pomocných látkách ředí, a jejich spotřeba se meziročně zásadně nezměnila.
 

Nejvíce se loni podle dat snížila spotřeba přípravků na hubení hlodavců, která meziročně klesla o 88 procent. Výrazně také klesla spotřeba přípravků na hubení hmyzu, která se snížila o 34 procent. "Snižování spotřeby pesticidů patří k prioritám našeho resortu, bude to i tématem našeho nadcházejícího předsednictví EU. V posledních letech se u nás spotřeba přípravků stále snižuje a používáme jich méně než většina evropských zemích," řekl dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ústav uvedl, že z hlediska spotřeby účinných látek byla spotřeba v roce 2021 přibližně na stejné úrovni jako v roce 2020. Podle Zemědělského svazu je spotřeba účinných látek ukazatelem, který má vypovídací hodnotu a sleduje ho také Eurostat vzhledem k tomu, že v některých přípravcích může být například 60 procent účinných látek a v jiných pouze procento. "Trend snižování spotřeby a současný setrvalý stav ukazují, že čeští zemědělci se v jejich spotřebě dostali na hranici možného," doplnil Pícha.

Ústav uvedl, že mezi lety 2011 až 2021 došlo ve spotřebě účinných látek k poklesu o zhruba 32 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.7.2022 15:56
Hlavně aby taky klesala v původních zemích EU !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.7.2022 17:47 Reaguje na smějící se bestie
1*
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist