https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-krnap-vybizi-navstevniky-a-obyvatele-hor-aby-nepouzivali-pyrotechniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa KRNAP vybízí návštěvníky a obyvatele hor, aby nepoužívali pyrotechniku

18.12.2023 18:23 | VRCHLABÍ (ČTK)
Foto | Akil Mazumder / Pexels
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) s blížícím se koncem roku vybízí návštěvníky i místní obyvatele, aby nepoužívali zábavní pyrotechniku a tzv. létající lampiony štěstí. Zákaz ohňostrojů nebo používat zábavní pyrotechniku platí pouze na území národního parku, nikoliv na území jeho ochranného pásma.
 

"Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města. Pyrotechnika také zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V létě 2017 vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která ohňostroje a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje. "Vítáme, že se k zákazu dobrovolně připojují i některá krkonošská města a obce," uvedl Drahný.

Správci KRNAP upozorňují i na vypouštění lampionů štěstí, které znečišťují krajinu a zvyšují riziko požárů. "I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch," uvedl Drahný.

Bez silvestrovského ohňostroje budou mít oslavy například ve Vrchlabí v podhůří Krkonoš, závěr letošní roku tam vyvrcholí laserovou show. Vedení dvanáctitisícového města žádá obyvatele a návštěvníky, aby na přelomu roku upustili od zábavní pyrotechniky a silvestrovského ohňostroje. Silvestrovská akce nazvaná #VrchlabiNepraska bude na náměstí T. G. Masaryka v centru města.

Národní parky společně s ministerstvem životního prostředí vydaly informační plakáty v několika jazykových mutacích, které mají upozornit na možná rizika spojená s používáním zábavní pyrotechniky. Jsou k dispozici v informačních a návštěvnických střediscích národních parků, ale také v místních hotelech, penzionech a kolují po sociálních sítích. V ČR jsou KRNAP, NP Šumava, NP Podyjí a NP České Švýcarsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

18.12.2023 19:58
A co takhle poprosit, co ?
Ani to by zřejmě nepomohlo !
Odpovědět
VV

Vladislava Vokounová

18.12.2023 21:19
Nevím, proč lidi utrácí zbytečně za pyrotechniku. Párkrát to prdne a tisícovka je ta tam.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.12.2023 10:48
Rok co rok s blížícím se koncem roku totéž! Prosím, bububu a jinak nic!
Co tak páni poslanci zvednou pacičky a odhlasovat ZÁKAZ PRODEJE a DRŽENÍ
jakékoliv pyrotechniky. Za porušení nikoliv pokuta, ale trest odnětí
svobody, ze kterého se zbohatlíci nevyplatí a kterým je pokuta k smíchu.
Složité? Neprůchodné? Proč? Pitomosti schválit umíte, ale něco moudrého
neumíte a nebo NECHCETE! Není to náhodou vámi poslanci a poslankyně?
Nebylo by marné před každými volbami sestavit veřejný dotazník pro
kandidáty s desítkami dotazů na jejich názory a priority. Na ně by
veřejně písemně odpověděli a volič by věděl koho vlastně volí. Mohl
by si pak odškrtávat, jak to poslanec plnil a věděl by, zda ho zase
volit znovu. Kolik voličů zná názory poslanců, které volili, na tu
pyrotechniku? Myslím si, že nikdo!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist