https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-np-podyji-zemedelci-hospodari-privetiveji-je-to-znat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa NP Podyjí: Zemědělci hospodaří přívětivěji, je to znát

28.7.2020 11:14 | ZNOJMO (ČTK)
Na celém území národního parku je zakázáno používat biocidy a také umělá hnojiva, kejdu a vápnění. V národním parku tak lze teď hospodařit jen v režimu ekologického zemědělství.
Na celém území národního parku je zakázáno používat biocidy a také umělá hnojiva, kejdu a vápnění. V národním parku tak lze teď hospodařit jen v režimu ekologického zemědělství.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Správa Národního parku (NP) Podyjí hodnotí pozitivně změnu hospodaření zemědělců na území parku. Zemědělci po novelizaci zákona už dva a půl roku mimo jiné nesmí používat umělá hnojiva. Podle expertky správy parku na zemědělství Veroniky Dubovské se zlepšila kvalita vody i orné půdy. Správa NP to uvedla na svém webu.
 

"Na nehnojených a 'nestříkaných' pozemcích jsme zaznamenali mnohem větší výskyt hmyzu, ptactva i zvěře. Na některých místech se objevily vzácné polní plevele a jinde se naopak po vytrvalých deštích neobjevily erozní rýhy. Voda kontaminovaná zbytky postřiků a hnojiv na mnoha místech již nestéká do jádrového území národního parku a řeky Dyje," uvedla Dubovská.

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která se týkala i změny podmínek zemědělského hospodaření v národních parcích, vstoupila v platnost v lednu roku 2018. Na celém území národního parku je od té doby zakázáno používat biocidy a také umělá hnojiva, kejdu a vápnění. V národním parku tak lze teď hospodařit jen v režimu ekologického zemědělství.

Dubovská uvedla, že trvalé travní porosty i orná půda nyní obsahují vyšší podíl organické hmoty a také zadržují v krajině mnohem větší množství vody než klasické lány řepky nebo obilnin. "Což je v periodách sucha také pozitivní přínos," uvedla Dubovská.

Národní park Podyjí je s rozlohou 63 kilometrů čtverečních nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě. Vznikl v roce 1991. Spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist