https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-parku-podyji-loni-od-soukromych-vlastniku-vykoupila-dalsi-pozemky-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa parku Podyjí loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky

26.1.2024 01:57 (ČTK)
Havranické vřesoviště v NP Podyjí.
Havranické vřesoviště v NP Podyjí.
Foto | Zp / Wikimedia Commons
Správa národního parku Podyjí na Znojemsku loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky v parku. Šlo o pozemky především v lokalitách Havranického vřesoviště a Lipinské louky. Správa o tom informovala na svém webu. Už dříve správa uvedla, že pečuje zhruba o 90 procent území národního parku. Pozemky vykupuje pravidelně.
 

Havranické vřesoviště je podle ochránců přírody jedinečnou lokalitou představující zbytek kulturní krajiny utvářený postupným odlesňováním a staletou pastvou. "Celkem bylo vykoupeno 2,7 ha plochy území národního parku v lokalitách Havranického vřesoviště, Lipinské louky a podařilo se také vykoupit několik drobných lesních pozemků v katastrálním území Podmolí a Konice u Znojma," uvedla správa. Za pozemky loni vydala téměř milion korun.

Správě se nějaké pozemky v oblasti Havranického vřesoviště podařilo vykoupit i předloni. Tehdy vykoupila například i rybník Jejkal a jeho okolní pozemky v katastrálním území Podmyče, které reprezentují mokřadní a vodní společenstva rostlin a živočichů. Předloni šlo o vykoupených 7,4 hektaru za 1,7 milionu korun.

Pozemky správa vykupuje už od devadesátých let. V roce 2021 vykoupila 16,3 hektaru téměř za pět milionů korun. V úmyslu má postupně vykoupit od soukromých vlastníků a obcí i další plochy. Peníze na odkupy vždy čerpá ze Státního fondu životního prostředí.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.1.2024 13:39
Užitečné, ale bohužel je to hodně málo hektarů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist