https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosta-pece-pod-snezkou-odmitl-vinu-v-tzv.krkonosske-kauze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta Pece pod Sněžkou odmítl vinu v tzv. krkonošské kauze

7.9.2020 17:05 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
První část kauzy se týká úložiště zeminy v Peci pod Sněžkou v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody, s přesahem do chráněné zóny KRNAP. Druhá část obžaloby se týká projektu Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou části Velká Úpa a všech osmi obžalovaných lidí. Zodpovídají se ze zneužití pravomoci úřední osoby a sedm z nich navíc z pokusu o dotační podvod v souběhu s pokusem poškození finančních zájmů EU.
První část kauzy se týká úložiště zeminy v Peci pod Sněžkou v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody, s přesahem do chráněné zóny KRNAP. Druhá část obžaloby se týká projektu Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou části Velká Úpa a všech osmi obžalovaných lidí. Zodpovídají se ze zneužití pravomoci úřední osoby a sedm z nich navíc z pokusu o dotační podvod v souběhu s pokusem poškození finančních zájmů EU.
Foto | Prazak / Wikimedia Commons
Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek odmítl vinu v kauze poškození přírody v Peci pod Sněžkou, pokusu o dotační podvod a dalších trestných činů. Takzvanou krkonošskou kauzu začal projednávat krajský soud v Hradci Králové. Má vztah k městu Pec pod Sněžkou a území v péči Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Tomášek vypovídal jako první, v případu figuruje osm obžalovaných lidí a firma. Některým obžalovaným hrozí až 12 let vězení. Hlavní líčení bude za přísných hygienických pravidel pokračovat v úterý výpověďmi dalších obžalovaných. Nařízené je i na listopad.
 

"Nejsem si vědom, že bych se dopustil protiprávního jednání," řekl Tomášek. Obvinění označil za nesmyslná a účelová. Ve své výpovědi také s odkazem na obžalobu řekl, že nikoho nepřemlouval k protizákonnému jednání. Na dotazy státního zástupce v jednací síni Tomášek odmítl vypovídat.

"Obžaloba je spojení a komplot spekulací a polopravd a v některých případech zcela nesmyslných tvrzení. Budeme se snažit to doložit fakty," řekl Tomáškův obhájce Pavel Jelínek.

První část kauzy se týká úložiště zeminy v Peci pod Sněžkou v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody, s přesahem do chráněné zóny KRNAP. Zemina se zbytky stavebního materiálu ze staveniště v centru města byla nelegálně navážena na pozemky, jež měla v nájmu firma SIVIA CZ, vyplynulo ze spisu.

V této části obžaloby figurují čtyři obžalovaní. Kromě Tomáška bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka, vedoucí stavebního úřadu Pece pod Sněžkou Alena Adamcová a SIVIA CZ. Fyzické osoby se zodpovídají z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a zneužití pravomoci úřední osoby. SIVIA CZ z poškození a ohrožení životního prostředí. Podle obžaloby se trestné činy staly v letech 2016 až 2017.

Tomášek se hájil, že místo vybrané pro dočasnou deponii zeminy se k tomu užívalo už předtím, než se stal v roce 2002 starostou. Lokaci podle něj měl zpřístupnit vybudovaný brod, který auta se zeminou využívala.

Druhá část obžaloby se týká projektu Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou části Velká Úpa a všech osmi obžalovaných lidí. Zodpovídají se ze zneužití pravomoci úřední osoby a sedm z nich navíc z pokusu o dotační podvod v souběhu s pokusem poškození finančních zájmů EU.

V případě dokonání podvodu mohla podle obžaloby vzniknout škoda 32,8 milionu korun. Podle spisu nebyly splněny dotační podmínky pro čerpání dotace z přeshraničního programu Interreg V-A CZ-PL a někteří obžalovaní vědomě uvedli nepravdivé údaje. Tak jako u prvního skutku byl navíc porušován platný územní plán města Pec pod Sněžkou, vyplynulo z obžaloby.

Tomášek řekl, že není pravda, že projekt vznikl pro firmu Mega Plus, která vlastní SkiResort Černá hora - Pec, včetně lanovky na Portáškách. Město je majitelem herní krajiny a zaměstnanci Mega Plus se po dobu provozu lanovky starají o chod atrakce. Provozovateli podle provozního řádu ale z toho neplyne zisk. "Cílem bylo region oživit, a to, že podnikatelům sdělíme informace jak pomoci s propagací, je snad normální," řekl starosta.

Obžaloba uvádí, že v původní žádosti o dotaci ze září 2017 nebylo uvedeno, že provozovatelem herní krajiny nebude žadatel o dotaci, město Pec pod Sněžkou, ale SkiResort, což je údajně v rozporu s podmínkami čerpání dotace.

Naučná stezka Herní krajina Pecka vznikla za 45 milionů. Po zprovoznění v létě 2018 se stala další atrakcí východních Krkonoš. Policie při razii koncem října 2018 zajistila na Trutnovsku materiály při domovních prohlídkách a při prohlídkách nebytových prostor u fyzických osob i veřejné správy. V lednu 2019 obvinila devět lidí a právnickou osobu ze zvlášť závažných hospodářských zločinů. Loni jeden z obviněných zemřel v zahraničí, jeho trestní stíhání bylo zastaveno.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2020 08:54
Nějak se mi to nezdá. Policie je známa svojí blahosklonností u trestných činů poškozování ŽP. Představa, že se na dotačním "podvodu" domluvilo tolik lidí různého postavení vč. správy KRNAPu se mi jeví také přitažená za vlasy.
A že státní zastupitelství v ČR měří nestejným metrem je věc na kterou si pomalu zvykáme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.9.2020 11:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ti co se v oboru opravdu orientují vždy ctí jednu zásadu ... bez znalosti spisu se k věci nevyjadřovat.

Je to moudrá zásada, zejména v takto komplikované kauze.

Oproti tomu by se k výkřiku hladovkářky ... teda pokud lze 4 dny považovat za hladovku:-) ... vyjadřovat dalo snadno. Ale překvapivě tam možnost diskuze není:-))).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2020 14:56 Reaguje na Svatá Prostoto
Protože je to placená reklama - jak uvedeno v závěru. :-)

Nejslabším článkem veřejných financí jsou krajské úřady a s nimi provázané regionální fondy -- zde vznikly skutečně miliardové tunely , jak doloženo řadou kauz - Rath, Kusnierz a spol. apod.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.9.2020 15:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jako reklama na melouny???:-)

Jinak já pod článkem takový malý nápis reklama mám ... ale mám tam reklamu na ČEZ, což si nejsem jist, zda bylo úmyslem autorky:-))).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist