https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-by-mohl-hradit-veskere-naklady-na-ochranu-uzitkovych-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát by mohl hradit veškeré náklady na ochranu užitkových zvířat

12.5.2019 12:20 (ČTK)
Ve výzvě OPŽP pro prevenci škod způsobených zvláště chráněnými druhy zvířat, jako jsou právě vlk, medvěd, rys a jestřáb, mohou nyní zemědělci žádat o podporu až 80 procent nákladů do 6. ledna 2020. / Ilustrační foto
Ve výzvě OPŽP pro prevenci škod způsobených zvláště chráněnými druhy zvířat, jako jsou právě vlk, medvěd, rys a jestřáb, mohou nyní zemědělci žádat o podporu až 80 procent nákladů do 6. ledna 2020. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CHKO Brdy
Stát by mohl chovatelům hradit veškeré náklady na zabezpečení hospodářských zvířat proti vlkům, medvědům, rysům a jestřábům. Česku to schválila Evropská komise, potvrdit to ještě musí monitorovací výbor Operačního programu Životního prostředí (OPŽP). V tiskové zprávě o tom v pátek informovala Asociace ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR).
 

"Doufám, že stoprocentní podpora bude pro chovatele motivací, aby si svá stáda aktivně zabezpečovali. Zkušenosti z Německa, kde mají s návratem vlků delší zkušenosti, ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy," řekl ředitel AOPK ČR František Pelc. Podle něj nejlépe zvířata ochrání ohradník a pastevecký pes. "Výsledky studií ukazují, že správně nainstalovaný ohradník pomůže zabránit zhruba 85 procentům vlčích útoků," doplnil.

AOPK ČR připravila pro ministerstva životního prostředí a zemědělství plán, jak omezit střety mezi vlky a lidmi. Ministerstva o něm jednají. Součástí plánu je návrh na kompenzaci za náklady na povinný veterinární posudek, kafilérii a škodu za zaběhnuté kusy po útoku vlků. Plán byl připraven na základě výzvy evropských komisařů pro životní prostředí a zemědělství. V dopise členským státům podle AOPK ČR zdůraznili, že ochrana vlků je společným evropským zájmem a lov vlků není řešením.

Ve výzvě OPŽP pro prevenci škod způsobených zvláště chráněnými druhy zvířat, jako jsou právě vlk, medvěd, rys a jestřáb, mohou nyní zemědělci žádat o podporu až 80 procent nákladů do 6. ledna 2020. Celkem 40 milionů korun je připraveno na budování elektrických ohradníků, zdvojení pevné ohrady, zřízení fotopastí a pořízení štěněte pasteveckého psa. V případě jestřábů je peníze možné použít na síť na ochranu drůbeže. Pokud OPŽP v červnu změnu podpory schválí, bude tato výzva podle mluvčí AOPK ČR Karolíny Šůlové rozšířena na slíbených sto procent.

Vlci podle AOPK ČR migrují hlavně do Beskyd a Bílých Karpat. Vyskytují se ale i na Kokořínsku a na Broumovském výběžku. Přicházejí také do severních a severozápadních Čech a do Krušných hor. Nejvíce nahlášených hospodářských zvířat, hlavně ovcí, zatím vlci usmrtili v Královéhradeckém, Ústeckém a Plzeňském kraji.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

13.5.2019 08:21
Tohle je typický problém, který by mělo vyřešit celostátní referendum s otázkou:

"Chcete financovat pár zeleným magorům škody, které způsobí celé společnosti hovadským nesmyslem 'návrat divočiny'?"

Tyhle náklady na nesmysly ponese celá společnost a já nevidím sebemenší důvod, proč by tomu tak mělo být. Náhrady za škody na chovech by měly být exekutivně vymáhány po organizacích, které sem šelmy do naší civilizované krajiny zavádějí, a jejich členech. A pokud nebudou mít dost peněz, tak pro ně zřídit nějaké donucovací pracovny, kde by na ty škody vydělávali.
Odpovědět
re

regis24

13.5.2019 09:49 Reaguje na Jan Šimůnek
S tím se nedá než souhlasit. Já nechci, aby se z mojich daní platily škody způsobené vlkem. Já chci, aby se z nich prováděli opatření ke zlepšení naší krajiny, navraceli se koroptve, zajíci, atd...
Pan Pelc z AOPK lže jako když tiskne, studie si cucají ze zadele. Stačí si přečíst jejich příručku pro chov pasteveckých psů - to není příručka, to je jen pár stránek okopírovaného textu... Navíc k ničemu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist