Stát by mohl hradit veškeré náklady na ochranu užitkových zvířat
"Doufám, že stoprocentní podpora bude pro chovatele motivací, aby si svá stáda aktivně zabezpečovali. Zkušenosti z Německa, kde mají s návratem vlků delší zkušenosti, ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy," řekl ředitel AOPK ČR František Pelc. Podle něj nejlépe zvířata ochrání ohradník a pastevecký pes. "Výsledky studií ukazují, že správně nainstalovaný ohradník pomůže zabránit zhruba 85 procentům vlčích útoků," doplnil.
AOPK ČR připravila pro ministerstva životního prostředí a zemědělství plán, jak omezit střety mezi vlky a lidmi. Ministerstva o něm jednají. Součástí plánu je návrh na kompenzaci za náklady na povinný veterinární posudek, kafilérii a škodu za zaběhnuté kusy po útoku vlků. Plán byl připraven na základě výzvy evropských komisařů pro životní prostředí a zemědělství. V dopise členským státům podle AOPK ČR zdůraznili, že ochrana vlků je společným evropským zájmem a lov vlků není řešením.
Ve výzvě OPŽP pro prevenci škod způsobených zvláště chráněnými druhy zvířat, jako jsou právě vlk, medvěd, rys a jestřáb, mohou nyní zemědělci žádat o podporu až 80 procent nákladů do 6. ledna 2020. Celkem 40 milionů korun je připraveno na budování elektrických ohradníků, zdvojení pevné ohrady, zřízení fotopastí a pořízení štěněte pasteveckého psa. V případě jestřábů je peníze možné použít na síť na ochranu drůbeže. Pokud OPŽP v červnu změnu podpory schválí, bude tato výzva podle mluvčí AOPK ČR Karolíny Šůlové rozšířena na slíbených sto procent.
Vlci podle AOPK ČR migrují hlavně do Beskyd a Bílých Karpat. Vyskytují se ale i na Kokořínsku a na Broumovském výběžku. Přicházejí také do severních a severozápadních Čech a do Krušných hor. Nejvíce nahlášených hospodářských zvířat, hlavně ovcí, zatím vlci usmrtili v Královéhradeckém, Ústeckém a Plzeňském kraji.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jan Šimůnek
13.5.2019 08:21"Chcete financovat pár zeleným magorům škody, které způsobí celé společnosti hovadským nesmyslem 'návrat divočiny'?"
Tyhle náklady na nesmysly ponese celá společnost a já nevidím sebemenší důvod, proč by tomu tak mělo být. Náhrady za škody na chovech by měly být exekutivně vymáhány po organizacích, které sem šelmy do naší civilizované krajiny zavádějí, a jejich členech. A pokud nebudou mít dost peněz, tak pro ně zřídit nějaké donucovací pracovny, kde by na ty škody vydělávali.
regis24
13.5.2019 09:49 Reaguje na Jan ŠimůnekPan Pelc z AOPK lže jako když tiskne, studie si cucají ze zadele. Stačí si přečíst jejich příručku pro chov pasteveckých psů - to není příručka, to je jen pár stránek okopírovaného textu... Navíc k ničemu.