https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-da-1-az-1-5-miliardy-kc-na-projekty-na-zadrzeni-vody-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát dá 1 až 1,5 miliardy Kč na projekty na zadržení vody v krajině

18.7.2019 00:20 | NENAČOVICE (ČTK)
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. / Ilustrační foto
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

"Podařilo se nám najít finanční prostředky možná až na sto projektů, které má připraveny nebo bude mít v nejbližší době připraveny Státní pozemkový úřad," uvedl Brabec.

Poukázal na to, že tento úřad má nachystané projekty na budování retenčních nádrží, poldrů, menších vodních nádrží či protierozních opatření, na které neměl k dispozici dost peněz. Hlavní část prostředků by měl získat z Operačního programu Životní prostředí, spolufinancování zajistí ministerstvo zemědělství.

Podobných projektů podle Brabce v ČR za posledních pět let vzniklo zhruba tisíc. Jedním z nich byly i úpravy Loděnického potoka u Nenačovic, které si včera Brabec prohlédl spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) a dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO).

"Tímto vracíme vodu do krajiny," prohlásil premiér, který na místě zapochyboval o tom, zda očividně stojatá voda v korytě potoka vůbec někam odtéká. Cílem revitalizace bylo prodloužit na dvoukilometrovém úseku koryto zhruba o čtvrtinu a rozšířit ho až na 20 metrů. Voda díky tomu v krajině zůstává.

Podle Babiše by finance na podobné projekty měly být čerpány z evropských zdrojů. Dodal, že pro něj jsou tyto praktické věci, které si může prohlédnout na vlastní oči, důležité vzhledem k vyjednávání v EU.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

18.7.2019 11:07
Jenom sliby a lhaní můžeme očekávat od Babiše.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

19.7.2019 13:49
Stát dá až 1,5 miliardy, z čehož naprostá většina půjde z evropského fondu...
Tak kdo sakra ty prachy tedy dá?!!
Babiš: My tak vracíme vodu do krajiny... a dál: Tyto akce by měly být hrazeny z evropských peněz.
Tak kdo, sakra, tu vodu do krajiny vrací?! A co vyčleníme hrdinsky ze svého rozpočtu na záchranu své krajiny my?!
Je mi z těch lží zle. Autor článku, zdá se mi, to taky nekriticky převzal, řekl bych...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist