https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-znovu-povolil-aplikaci-jedu-na-hrabose-primo-na-zemedelskou-pudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát znovu povolil aplikaci jedu na hraboše přímo na zemědělskou půdu

12.4.2021 01:55 | PRAHA (ČTK)
Zemědělský ústav znovu povolil ve výjimečných případech aplikaci jedu na hraboše na povrch půdy. Schválení těchto postupů budou stejně jako loni znovu individuální, sdělila dnes ČTK mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Ústav se obává přemnožení hrabošů jako v posledních několika letech. Nařízení ústav vyvěsil na úřední desce.
 

"Vedle aplikace zvýšenou dávkou do nor je na omezené období a ve výjimečných případech možná i povrchová aplikace. Ta je na jednotlivých pozemcích podmíněna individuálním posouzením inspektory ÚKZÚZ, není povolena plošně," uvedl ústav.

Počty hrabošů v březnu meziměsíčně znovu klesly. Podle údajů ÚKZÚZ se snížily o 34 tzv. aktivních východů z nor na 422. Podle ústavu tak zhruba odpovídají loňským měřením, kdy v březnu bylo 478 východů z nor. Aktivní východ je díra do nory se zřetelnými pobytovými stopami, například se zataženými kousky rostlin nebo s ohlazeným vstupem.

Podle Krškové jsou v ČR ale stále lokality, kde jsou populace s až 2000 aktivních východů z nor na hektar. "Nejhorší situace je v lokalitách Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Ústeckého kraje, kde byly zjištěny velmi vysoké výskyty hraboše a průměrná hodnota prahu škodlivosti byla překročena deset až 20krát," dodala.

Ústav nyní povolil aplikaci jedu na hraboše, která byla možná loni v druhé polovině roku. Zemědělci mu tehdy nahlásili 829 aplikací jedu, z toho v 558 případech šlo o vhazování jedu do nor, ve 156 případech o větší dávky nad dva kilogramy na hektar do nor a ve 115 případech pokládáním na povrch půdy. "V období podzimních mimořádných opatření nebyl prokázán žádný případ otravy necílových organismů rodenticidem. Opětovně se potvrdil předpoklad, že při dodržení všech stanovených podmínek je riziko otrav naprosto minimální, a to ani při výjimečném povolení aplikace rodenticidů rozhozem na povrch pozemků," uvedla již dříve mluvčí.

Boj proti přemnoženým hrabošům se v předloňském roce stal předmětem sporů. ÚKZÚZ předloni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR, ministerstvo zemědělství však po kritice od ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo.

Po plošné aplikaci jedu na Moravě se našlo téměř 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy prokázaly zbytky jedu. ÚKZÚZ však uvádí, že za loňský rok uložil pouze pět pokut za nenahlášenou aplikaci jedu. Následně se jed mohl používat lokálně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří S

12.4.2021 08:28
Prosím o opravu informace, že byly nalezeny zbytky fosfidu zinku u 80 uhynulých zajíců. Rezidua této látky byly nalezeny pouze u 1 kusu, přičemž nebylo potvrzeno zda tento jedinec uhynul jen na následky této látky. Děkuji.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

12.4.2021 10:32 Reaguje na Jiří S
Máte pravdu, ale těch případů, kdy se u uhynulého zvířete našly aspoň stopy Stutoxu je tak zoufale málo (vím o dvou), že je přeci novináři připomínat musí, když nic jiného nemají.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:09
to není dobré
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

12.4.2021 10:39
No, k hromadným otravám necílových živočichů nedocházelo loni, ani letos se jich nebojím. Zemědělci jsou zodpovědní uživatelé přípravků na ochranu rostlin.
Víc bych se bála nadivoko prodávaných, těch samých "jedů" v zahradnictvích a hobby marketech, kde si koupíte přípravky a nemusíte ani umět číst, abyste si přečetli návod. Stačí, když máte čím platit.
První, komu bych zakázala použití přípravků na ochranu rostlin, jsou běžní spotřebitelé - neprofesionálové. Nemá to logiku - na jednu stranu křičet, jak jsou přípravky jedovaté, a že je zemědělci nesmí používat, a na druhou stranu je neomezeně prodávat neproškoleným osobám, aby je mohly cákat jak chtějí, kdy chtějí a kde chtějí. Nebo v zahradnictví to už najednou není "jed?".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist