https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-podnik-diamo-zajistujici-sanace-a-rekultivace-slucuje-sve-zavody-vypoved-dostane-341-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní podnik DIAMO zajišťující sanace a rekultivace slučuje své závody, výpověď dostane 341 lidí

4.6.2024 12:24 | STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK)
DIAMO, státní podnik, se sídlem ve Stráži pod Ralskem je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice.
DIAMO, státní podnik, se sídlem ve Stráži pod Ralskem je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | diamo.cz
Státní podnik DIAMO Stráž po Ralskem na Českolipsku zahájil tento týden propouštěcí pohovory se zaměstnanci, výpověď by mělo dostat 341 lidí, to je zhruba deset procent zaměstnanců. Propouštění je součástí reorganizace, kterou státní podnik zahájil na počátku letošního roku, cílem změn je snížení nákladů a zefektivnění činnosti podniku, uvedla mluvčí podniku Lenka Rychtaříková.
 

"Státní podnik DIAMO působí na území celé České republiky, činnost zajišťuje prostřednictvím sedmi odštěpných závodů, a tedy sedmi managementů. Činnosti závodů se ale s postupem sanací a rekultivací významně přibližují, což nás přivedlo k rozhodnutí sloučit některé činnosti, a tedy i odštěpné závody, zracionalizovat agendy a více sladit postupy při zahlazování následků hornické činnosti či našich rozvojových aktivitách," uvedl k důvodům reorganizace ředitel Státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar.

Státní podnik zruší do konce srpna pět samostatných závodů. Od 1. září tak bude podle Kašpara fungovat nový odštěpný závod Příbram, který vznikne sloučením závodů PKÚ Chlumec, SUL Příbram a GEAM Dolní Rožínka. Ke stejnému datu budou sloučeny závody ODRA Ostrava a DARKOV Karviná do nového odštěpného závodu Karviná. Uvedené změny budou mít podle ředitele dopad i na počty zaměstnanců, propouštění se dotkne i závodu ve Stráži pod Ralskem.

"Ke snížení počtu zaměstnanců dojde v celém podniku, neboť z dlouhodobého hlediska není možné udržovat pracovní pozice, které dnes díky reorganizaci podniku a sjednocování procesů zvládneme zajišťovat v menším personálním obsazení. Ke konci srpna bez náhrady zanikne 529 pracovních míst napříč stávajícími odštěpnými závody. Propouštění se týká 341 zaměstnanců, se kterými bude rozvázán pracovní poměr z organizačních důvodů dohodou, případně výpovědí, zbylá zrušená pracovní místa jsou neobsazená," dodal Kašpar.

Úřad práce je podle ředitelky liberecké krajské pobočky Kateřiny Sadílkové připraven propouštěným pracovníkům pomoci při hledání nového uplatnění. "S vedením společnosti je úřad práce v průběžném kontaktu, máme nachystanou celou paletu nástrojů. Plánujeme zřídit mobilní pracoviště přímo v areálu firmy a lidi podpoříme ještě před jejich odchodem z Diama. Sbíráme informace o jejich dovednostech a profesním zaměření, čemu se chtějí dále věnovat, poskytujeme jim poradenství a budeme nabízet jak rekvalifikace, tak kurzy prostřednictví e-shopu www.jsemvkurzu.cz," uvedla.

Na trhu práce v Libereckém kraji je podle Sadílkové o pracovníky tohoto typu zájem. "Velká poptávka je po řidičích nebo pracovnících ve strojírenství, čili z tohoto pohledu je velká šance, že lidé z Diama uplatnění najdou. A my jim v tom pomůžeme," dodala. Na konci dubna bylo na Českolipsku bez práce 2762 lidí, s nezaměstnaností 3,8 procenta na tom byl okres v Libereckém kraji nejlépe. V nabídce měly úřady přes 1100 volných míst. Květnové údaje zatím k dispozici nejsou.

DIAMO je státní organizací, která se specializuje na zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice. Zaměřuje se i na ochranu ložisek a využití strategických surovin a další využití těžebních odpadů. Podnik má sedm odštěpných závodů ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, Příbrami, Dolní Rožínce na Žďársku, Ostravě, Karviné a Chlumci na Ústecku. Podnik zaměstnává zhruba 3450 lidí, podle výroční zprávy překročil v roce 2022 obrat šest miliard korun, osobní náklady přesáhly 2,5 miliardy. Loňské údaje zatím k dispozici nejsou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

4.6.2024 16:52
K čemu rekultivace, junta exbolševických oligarchů a jejich další generace, která de facto určuje, které maňásky dosadí do vlády, nepotřebuje utrácet za ochranu životního prostředí, protože stejně žijí v daňových rájích a na soukromých ostrovech...heslo dneška už není "budování vlasti", ale "po nás potopa"...
Odpovědět
sv

sv

5.6.2024 14:00 Reaguje na Pavel Karel
Tos to agentovi burešovi nandal. To si za rámeček nedá.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

5.6.2024 22:09 Reaguje na sv
Víc oligarchů neznáš?!...ti nejbohatší sponzorují taky fialovej bordel na pěti kolečkách... třeba Křéťa (ex Kellmerova PPF), to umí výborně s odpady i hnědobordelovými elektrárnami...a další...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.6.2024 09:23 Reaguje na Pavel Karel
Sponzoři Pětikolky jsou čistí jako lílie, cožpak to
nevíte? Za vše zlé může Babiš , Rus a dezinformace.
To co špatného denně vidíme kolem sebe je pouze dílo
Babiše a ruských agentů. Nepřipomíná vám to něco?
Mi ano! V minulosti za vše špatné mohli kapitalisté
ze západu a zdejší záškodníci. Nikdo nepřiznal, že
vinen je on sám a anonym SV to taky nepřizná, že
fandí těm, kteří mají na úpadku republiky nemalý
podíl a hledá viníky jinde.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

7.6.2024 12:25 Reaguje na Břetislav Machaček
taky mě zaráží, jak jsou lidé slepí a hluší. Na druhou stranu mi to konečně dává odpověď na otázku, kde se vzalo (tu se vzalo) nacistické Německo...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist