https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-podnik-palivovy-kombinat-usti-se-stal-soucasti-statniho-diama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní podnik Palivový kombinát Ústí se stal součástí státního Diama

12.1.2022 00:53 | PRAHA (ČTK)
Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se začátkem roku stal součástí státního podniku Diamo, začlenil se do jeho struktury jako nový odštěpný závod. Cílem fúze je racionalizace procesů a úspora peněz ze státního rozpočtu při zahlazování následků hornické činnosti v České republice, informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Vojtěch Srnka.
 

"Fúzi státních podniků vnímám jako logický krok, kterým se beze zbytku využijí kapacity obou podniků, a to jak personální, tak i technické a technologické, a zároveň díky odstranění duplicit v činnostech dojde k nemalé úspoře finančních prostředků v řádu desítek milionů korun," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Síkela dodal, že také bude nastavena jednotnost procesů, eliminuje se územní roztříštěnost a zjednoduší se kontrola státu nad čerpáním peněz, které poskytuje na nápravu škod po hornické činnosti.

Na státní podnik Diamo přešel k 1. lednu také veškerý majetek státu, se kterým hospodařil PKÚ, a zhruba 380 zaměstnanců. Pod jedno řízení přešly i závodní báňské záchranné stanice, čímž se naplňuje koncepce státem garantované báňské záchranné služby v ČR.

"Státní podnik Diamo prošel za poslední rok významnými změnami, kdy jsme do našeho podniku začlenili nejprve Hlavní báňskou záchrannou službu v Ostravě, dále pak ve dvou vlnách utlumované části OKD na Karvinsku a k začátku letošního roku Palivový kombinát Ústí. Vážím si toho, že státní podnik Diamo je vnímán jako významný partner státu, který může nabídnout svou odbornost a dlouholeté zkušenosti při řešení úkolů státu v oblasti zahlazování následků hornické činnosti," uvedl ředitel státního podniku Diamo Ludvík Kašpar.

Portfolio činnosti státního podniku Diamo se tímto krokem rozšířilo o území po těžbě hnědého a černého uhlí a ropy v oblastech severozápadních Čech, Trutnova, Kladna a Hodonína. Palivový kombinát Ústí se zaměřoval především na likvidaci následků hornické činnosti a podílel se na revitalizaci a resocializaci krajiny dotčené těžební činností.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist