https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-zastupkyne-podala-obzalobu-v-kauze-tezby-kamene-v-lanske-obore
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní zástupkyně podala obžalobu v kauze těžby kamene v Lánské oboře

16.8.2021 15:48 | KLADNO (ČTK)
Policie Baláka původně stíhala kvůli údajné zpronevěře, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace. Na podzim padlo obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Policie Baláka původně stíhala kvůli údajné zpronevěře, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace. Na podzim padlo obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze podala ve čtvrtek obžalobu v kauze Lánská obora ke kladenskému okresnímu soudu. Obžalován byl jeden člověk za porušení povinností při správě cizího majetku, uvedla v tiskové zprávě státní zástupkyně Denisa Sotáková. Podle dřívějších informací jde o šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Balák byl letos nepravomocně odsouzen už v jiné kauze, a to za ovlivnění veřejné zakázky. Soud mu v květnu uložil nepodmíněný tříletý trest vězení.
 

Policie Baláka původně stíhala kvůli údajné zpronevěře, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace. Na podzim padlo obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Balák podle aktuální obžaloby porušil zákon v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. V případě prokázání viny a odsouzení by mu v rámci uvedené kvalifikace mohlo hrozit až pět let vězení. Skutek má spočívat ve větším rozsahu těžby kamene, než bylo oficiálně vykázáno, škoda měla podle kriminalistů přesáhnout jeden milion korun.

Balák byl nepravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivněním veřejné zakázky k druhé etapě zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Podle soudu mělo k nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Soud šéfovi Lesní správy Lány uložil vedle nepodmíněného trestu vězení čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Odsouzen byl i manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec, který dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Firma ESB má zaplatit přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Prezidentův kancléř a Balákův nadřízený Vratislav Mynář po vynesení květnového rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Balák tedy zatím zůstává ve funkci.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, stará se téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist