https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-se-shodly-na-spolecne-pozici-k-vylepseni-zivotnich-podminek-psu-a-kocek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU se shodly na společné pozici k vylepšení životních podmínek psů a koček

26.6.2024 18:53 (ČTK)
Podle Česka je potřeba jasně vymezit hranice mezi zájmovým chovem zvířat a chovem za hospodářskými účely, což v původním znění textu bylo. I proto se Česko při dnešním hlasování zdrželo.  Ilustrační foto
Podle Česka je potřeba jasně vymezit hranice mezi zájmovým chovem zvířat a chovem za hospodářskými účely, což v původním znění textu bylo. I proto se Česko při dnešním hlasování zdrželo. Ilustrační foto
Zástupci členských států EU se dnes shodli na společné pozici k vylepšení životních podmínek psů a koček v Evropské unii. S legislativním návrhem, který má za cíl zejména omezit nelegální trh se zájmovými zvířaty, konkrétně pokud jde o psy a kočky, přišla Evropská komise už loni v prosinci. Opatření jsou namířena hlavně proti takzvaným množírnám, netýkají se majitelů domácích mazlíčků. Česko není s vyjednávací pozicí úplně spokojené, podle informací ČTK se při dnešním hlasování zdrželo.
 
Jak poznamenala ve svém prohlášení Rada EU, jde poprvé o stanovení minimálních pravidel, která by platila po celé Evropské unii. "Cílem návrhu je zlepšit životní podmínky koček a psů, které chovají chovatelé, prodejní zařízení a útulky, a zároveň zlepšit ochranu spotřebitele, zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž a bojovat proti nelegálnímu obchodu," stojí v textu.

Tiskové prohlášení zdůrazňuje, že návrh se netýká jednotlivých majitelů domácích zvířat. "Každý, kdo ale bude chtít umístit kočku nebo psa na unijní trh, bude muset zajistit, aby byla pro účely vysledovatelnosti opatřena mikročipem," dodala Rada EU. Shodná pravidla by měla platit v celé Evropské unii, jestliže ale budou členské státy chtít, mohou je ještě zpřísnit.

Dnešní krok je teprve začátek celého procesu, velvyslanci Coreperu schválili pozici Rady EU, tedy členských států, do jednání s Evropským parlamentem v trialozích, kterých se účastní ještě Evropská komise. Nově schválený vyjednávací postoj členských států zachovává hlavní principy návrhu Evropské komise. V něm se hovoří zejména o tom, že "chov musí být regulován s omezením frekvence a minimálního a maximálního věku", jsou rovněž zakázány některé chovatelské postupy, například příbuzenská plemenitba (chov mezi rodiči a potomky, mezi sourozenci).

Rada EU k tomu nicméně doplnila, že příbuzenskou plemenitbu lze využít jedině k zachování místních plemen s omezeným genetickým fondem. Zakázáno by mělo být bolestivé mrzačení, jako je kupírování uší, kupírování ocasů či odstraňování drápů, jestliže nebude nařízeno veterinářem.

Zvířata pak například musí mít zajištěný dostatek čisté a čerstvé vody, dostatek potravy a psi musí mít denně přístup do venkovního prostoru, nebo musí být denně venčeni. Členské státy ve své pozici upřesnily, že se to týká psů starších 12 týdnů.

Česko podle zdrojů ČTK úpravu pravidel podporuje, protože v ní vidí velký potenciál pro potírání šedé ekonomiky nelegálního obchodu se zvířaty. Nové nařízení by se ale podle ČR nemělo vztahovat na všechny chovatele psů a koček, ale pouze na chovatele, kteří tato zvířata chovají za účelem dosažení zisku, nabízejí je k prodeji nebo provozují útulky.

Podle Česka je potřeba jasně vymezit hranice mezi zájmovým chovem zvířat a chovem za hospodářskými účely, což v původním znění textu bylo. I proto se Česko při dnešním hlasování zdrželo. Nyní se čeká, jakou vyjednávací pozici zaujme k nařízení Evropský parlament, a poté začnou vyjednávání o konečném kompromisu.

Občané Evropské unie vlastní přes 72 milionů psů a více než 83 milionů koček. Obchod se psy a kočkami v posledních letech značně vzrostl a jeho roční hodnota činí 1,3 miliardy eur (32,4 miliardy Kč), uvedla již dříve Evropská komise.

Životní podmínky zvířat při profesionálním chovu se ale v jednotlivých členských státech liší a často se objevují informace o špatném zacházení. Rovněž prudce vzrostl nelegální obchod se psy a kočkami, k čemuž přispěl rostoucí internetový trh, který nyní představuje 60 procent veškerého prodeje psů a koček v Evropské unii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.6.2024 20:31
nějak tam chybí plemena, která jsou možná chovat ve stísněných prostorech paneláků. Pes není plyšák a potřebuje podstatně více volného prostoru vzledem k tomu, že lidi rozhodně nemají žádnou soudnost dokážou si pořádit jakékoliv plemeno.

Pes, který se dostatečně pohybuje žije zdravěji než obtlouslé buřty, které majitel " vykopne " před panelák a za pět minut jde nazpět.
Takoví psy se dožívají déle ale za cenu výrazných nemocí a trápení se.
Se domnívám, že být psem v paneláku rozhodně za není odměnu ale jako náhražka sociálních kontaktů.Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.6.2024 22:09
Zakazuje se incest? A potrestán bude pachatel, nebo majitel hříšníka?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.6.2024 14:39
Na jednu stranu dobře - všeho moc škodí a lidem chybí soudnost.

Na druhou stranu špatně - za chvíli budou nařizovat kde co !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist