https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-zatim-neshody-ohledne-omezeni-ceny-plynu-nevyresily-rekl-bek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU zatím neshody ohledně omezení ceny plynu nevyřešily, řekl Bek

18.10.2022 15:11 | LUCEMBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezi zeměmi Evropské unie přetrvávají některé rozdíly v pohledu na omezení cen plynu a ani nadcházející summit tuto otázku zcela nevyřeší. Před dnešním jednáním ministrů pro evropské záležitosti to řekl zástupce české vlády Mikuláš Bek, který očekává dlouhou diskusi nad přípravou závěrů schůzky prezidentů a premiérů. Podle jejich navrhovaného znění, které má ČTK k dispozici, by se lídři měli shodnout na tom, že EU "prozkoumá" možné stanovení dynamického cenového pásma pro plyn či zavedení maximální ceny plynu používaného k výrobě elektřiny.
 

Státy Evropské unie se po zářijové shodě na prvním krizovém balíku k omezení dopadu vysokých cen energií pokoušejí dohodnout na dalších opatřeních, která mají přinést zejména regulaci cen plynu. Většina členských zemí požaduje zavedení nějaké formy cenového stropu, neshodují se však na podrobnostech. Evropská komise dnes představí návrh možných opatření, o němž budou koncem týdne v Bruselu debatovat unijní lídři na summitu, jehož podklady v Lucemburku připravují ministři.

"V některých věcech dojde k většímu souladu, část těch problémů ale přetrvá. Nepochybně budeme pokračovat v řešení i na dalších radách ministrů energetiky. Evropská rada tento týden nevyřeší zdaleka všechno," řekl českým novinářům Bek, který dnešní schůzku za české předsednictví EU vede.

Různé pohledy jednotlivých zemí dnes vyjádřili i Bekovi kolegové před zahájením schůzky. Zatímco finská ministryně Tytti Tuppurainenová podpořila dočasné zavedení stropu na cenu veškerého plynu, její chorvatská kolegyně Andreja Metelková-Zgombičová hovořila o omezení velkoobchodních cen. Slovinský státní tajemník Marko Štucin zase navrhoval okamžité zastropování cen zkapalněného plynu, zatímco zástupce slovenské vlády Andrej Stančík mluvil o dlouhodobém oddělení cen elektřiny a plynu, jehož zdražení způsobuje i růst cen elektřiny pro domácnosti a podniky.

Podle pracovního textu závěrů summitu podpoří lídři zavedení společných nákupů plynu, především pro naplnění plynových zásobníků či zavedení nové referenční ceny pro klíčový obchodní uzel TTF. U zmíněného cenového stropu či dynamického cenového pásma hovoří závěry o "prozkoumání", což ponechává EU široký prostor k dalším debatám.

Komise se dnes chystá navrhnout také možné využití nevyčerpaných peněz z kohezních fondů na období 2014-2020. Díky tomu by členské státy mohly na podporu spotřebitelů potýkajících se s drahými energiemi vydat celkem až 40 miliard eur (980 miliard korun).

"My jsme tentokrát byli poměrně úspěšní v čerpání toho minulého období, takže pro nás přímo tam velká možnost není," prohlásil dnes Bek k případnému použití peněz ze strukturálních fondů na zmírnění dopadů energetické krize v Česku. Naproti tomu Stančík prohlásil, že Slovensko o tuto možnost usiluje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 16:33
Než se ti mašlonci domluví a odhlasujů dajaků cypovinu, bude po krizi.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.10.2022 18:41 Reaguje na Pavel Hanzl
A po nás taky!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2022 07:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Cena plynu padá a padá. Dnes už na 120 eur, což je půlka, než v létě. Grýndýl jede, OZE makají, ve vedení EU sedí pořád stejní idioti a Němci jsou stejně blbí, jak dycky. Jak je to možné?
Vy se chystáte do truhly už před Vánocemi?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.10.2022 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte tady po diskuzích mraky odkazů na to, že příští rok může být výrazně horší, protože po značnou část letoška šel do Evropy plyn z Ruska, byť s mírnými omezeními. A že ten dodaný objem ruského plynu bude v případě neobnovení jeho dodávek kua těžké nahradit.

Ale vy furt melete to samé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2022 23:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Hluboký omyl jak dycky. Do Evropy letos přišlo z Ruska možná 10 -20% toho, co normálně a nic dalšího už nebude.
A prakticky vše je nahrazeno z neruských zdrojů velmi narychlo a za vysoké ceny, ale příští rok budou nabíhat další a další smouvy a hlavně LNG terminály. Něma problema.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.10.2022 15:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě do poloviny června jel NS naplno, pak to šlo na 40 %, pak na 20 %. Bratrství a Turkstream jedou naplno. Díky tomu se řadě zemí podařilo ty zásobníky naplnit.

Nepiště blbosti, když tomu nerozumíte.

Jinak zajímavý rozhovor, jsou to sice PL, ale při rozhovoru se toho nedá moc zkazit ... https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/O-tom-ted-nikdo-nemluvi-Sikela-vubec-Exsef-plynu-Zasoby-zima-ceny-717934

Další mraky odkazů jsme vám tu už naposílali.

Na rozdíl od vás, vy si vystačíte s těmi svými dojmy.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist