https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-g7-chteji-ochranu-ovzdusi-podporit-zalozenim-klimatickeho-klubu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy G7 chtějí ochranu ovzduší podpořit založením klimatického klubu

28.6.2022 16:53 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skupina velkých světových ekonomik G7 chce ochranu ovzduší a snižování emisí skleníkových plynů podpořit založením klimatického klubu. G7 v dnešním závěrečném prohlášení po summitu v bavorském alpském zámku Elmau uvedla, že cílem je dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 a udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s úrovní z předindustriální éry.
 

"Chceme založit klimatický klub, který by podpořil účinné uplatňování klimatické dohody z Paříže," uvedli státníci.

Klimatický klub jako mezinárodní otevřené fórum se má opírat o tři pilíře. Prvním bude na cestě ke klimatické neutralitě prosazování odvážných kroků ke snížení uhlíkových emisí, druhým pak společný přechod na bezuhlíkový průmysl a podpora vodíku jako zdroje energie. Za třetí pilíř G7 označila posílení mezinárodních partnerství a podporu spravedlivé energetické transformace.

"Potřebujeme více ctižádosti a odvahy, abychom klimatických cílů dosáhli," řekl na tiskové konferenci německý kancléř Olaf Scholz, který summit G7 hostil a který myšlenku vzniku klimatického klubu podporoval.

Scholz na tiskové konferenci uvedl, že po ruské invazi na Ukrajinu je otázka přechodu na čisté zdroje energie aktuálnější než dříve. Invaze totiž plně odhalila závislost Evropy na ruských energetických surovinách, Německo proto zajištění čistých zdrojů energie považuje za základ energetické bezpečnosti.

Francouzský prezident Emmanuel Macron novinářům po skončení summitu řekl, že nehledě na vysoké ceny energií a šoky, které energetický trh zažívá, je nezbytné v plnění klimatických cílů pokračovat.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.6.2022 19:59
Další zbytečnej ouřad, pro kamarádíčky !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.6.2022 21:26
A co to bude ten klimakterický klub?
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

28.6.2022 23:01
7 představitelů států, které si naivně myslí, že jsou středobodem světa možná i vesmíru a taky, že jsou "nejspravedlivější a nejdemokratičtější" z celé zeměgule.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.6.2022 05:28 Reaguje na Aleš Nebáznivý
1*
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.6.2022 15:30
"Klimatický klub jako mezinárodní otevřené fórum ..."

To je něco jako nezávislá vyšetřovací komise v Jistě, pane ministře/premiére:-))).
Sir Humphrey by měl radost.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist