https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-sveta-schvalily-v-glasgow-klimatickou-dohodu-s-kompromisem-o-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy světa schválily v Glasgow klimatickou dohodu s kompromisem o uhlí

15.11.2021 03:04 | GLASGOW (ČTK)
Slovo "pokrok" zaznívalo během včerejšího závěrečného jednání velmi často. Mnohé země se smířily s tím, že nedosáhnou všech svých cílů, ale aspoň zajistí, aby příští generace měla ještě šanci zabránit klimatické katastrofě.
Slovo "pokrok" zaznívalo během včerejšího závěrečného jednání velmi často. Mnohé země se smířily s tím, že nedosáhnou všech svých cílů, ale aspoň zajistí, aby příští generace měla ještě šanci zabránit klimatické katastrofě.
Představitelé téměř 200 zemí světa se v neděli na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami. Země souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie. Formulace závazku byla pod tlakem Číny a Indie na poslední chvíli oslabena a namísto původně navrhovaného postupného zavržení uhlí hovoří jen o postupném omezení jeho používání. Mnoho delegátů vyjádřilo z ústupku těmto dvěma zemím zklamání, ale kvůli "vyššímu dobru" pro text nakonec všichni hlasovali. Podle agentury Reuters dohoda drží při životě naději, že se podaří udržet oteplování planety pod 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím.
 

Vážné výhrady ke způsobu přijetí změn a ústupku ve prospěch Indie a Číny měl i vyjednavač za Evropskou unii, eurokomisař Frans Timmermans. Dohodu přesto označil za "historickou". V podobném duchu se vyjádřili také zástupci Švýcarska nebo Lichtenštejnska, které navíc kritizovalo menší prostor, které dostaly malé státy při vyjednávání. Slovo si ze stejného důvodu vzali i představitelé několika malých ostrovních států.

Britský předseda COP26 Alok Sharma po hlasování nedovedl skrýt dojetí a nechybělo mu mnoho z slzám, jak bylo vidět v přímém přenosu z jednacího sálu. Ocenil přístup zemí, které byly ochotné ustoupit od svých požadavků, aby všech 197 států mohlo podepsat jednu společnou dohodu. Za nutnost ústupků se všem omluvil.

Pořadatelem konference byla Organizace spojených národů (OSN). Cílem setkání bylo přijmout závazky, které by zajistily zastavení globálního oteplování a nárůst teploty nejvýš o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální dobou.

Před začátkem konference v Glasgow OSN stanovila tři kritéria, podle kterých chtěla hodnotit úspěch setkání: snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého na polovinu, získat 100 miliard dolarů od bohatých zemí na pomoc těm chudším a zajistit, aby polovina této částky pomáhala rozvíjejícím se zemím přizpůsobit se nejhorším dopadům změn klimatu. "Ani jedno z těchto kritérií nebylo splněno", konstatoval generální tajemník OSN António Guterres. "Máme ale základní stavební kameny pro další pokrok," dodal.

Slovo "pokrok" zaznívalo během včerejšího závěrečného jednání velmi často. Mnohé země se smířily s tím, že nedosáhnou všech svých cílů, ale aspoň zajistí, aby příští generace měla ještě šanci zabránit klimatické katastrofě.

Ve stejném duchu se těsně před hlasováním vyjádřil i zástupce EU Timmermans. "Proboha, nezabíjejte tento okamžik. Přijměte prosím tento text, abychom přinesli naději do srdcí našich dětí a vnoučat," prohlásil.

Oblasti, ve kterých konference dosáhla úspěchu, shrnul Alok Sharma jako "pokrok v oblasti uhlí, aut, peněz a stromů". Vedle problematických a velmi mediálně sledovaných debat o postupném útlumu používání uhlí se někteří světoví lídři zavázali také k zastavení odlesňování nebo snižování úniku metanu do atmosféry. Na rozdíl od závěrečné klimatické dohody, kterou jednomyslně schválili všichni účastníci, dílčí dohody uzavíraly jen různě velké skupiny států.

Téměř polovinu veškerého dosud pozorovaného oteplení planety vědci přisuzují metanu. Ten má více než osmdesátkrát větší schopnost zachytávat teplo v atmosféře než oxid uhličitý. K cílům snížit do roku 2030 úniky metanu do atmosféry o 30 procent oproti roku 2020 se zavázala téměř stovka zemí, jež dohromady představují přes polovinu veškerých emisí tohoto plynu.

Skupina zemí včetně Británie, Polska, Turecka nebo Indie společně s firmami jako Ford a General Motors ohlásily, že chtějí mít do roku 2040 na trhu s novými auty výhradně bezemisní vozidla. Spalovací motory a doprava celkově jsou velkým zdrojem znečištění ovzduší.

Část státníků se v Glasgow zavázala, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů. Ke společnému prohlášení se připojilo přes 100 států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky, na jejichž území se rozkládá většina světových tropických pralesů. V ujednání se země zavázaly poskytnout zhruba 19,2 miliardy dolarů (asi 423 miliard Kč) z veřejných i soukromých zdrojů na ochranu a obnovu lesů, boj s požáry a podporu původních obyvatel. Odborníci nicméně upozorňují, že podobné sliby již řada zemí v minulosti učinila, ale nakonec nesplnila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (44)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.11.2021 06:44
tak uvidíme. Stejně se připravte, že Grónsko rozmrzne. Za 200 let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 08:12 Reaguje na Katka Pazderů
Ne za 200 let, ale za 20. Při současné rychlosti tání by to trvalo možná fakt 80 let, ale stále se to zrychluje.
Odpovědět
ig

15.11.2021 11:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Tu prognózu jsem četl taky, ale mají tam chybu ve výpočtu. Úplně zapomněli na to, že je tam toho ledu 3 kilometry a že se tudíž účinně projeví adiabatické ochlazení hlubokých vrstev při odtávání nadloží. Tudíž ne za 20, ale až za 21 let. Času tedy máme dost.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

15.11.2021 16:05 Reaguje na Katka Pazderů
Nejhorší vliv na klima má přemnožená Afrika.
Závazky? nikde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 18:35 Reaguje na Kamil Krabice
Nikoliv. Čína je první jednoznačně, pálí víc uhlí, než zytek planety.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 08:14
Doufám, že se tu objaví článek, kde bude srozumitelně vysvětleno, na čem se skutečně dohodli a ne tento, kde sepisují, jen co se nepovedlo.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

15.11.2021 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdyby se mělo napsat, co se povedlo, tak by tam asi bylo jen to, že se povedlo prošustrovat další dva roky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 17:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Všichni jsou úplně blbí a jen vy jste letadlo.
Odpovědět
va

vaber

15.11.2021 08:15
no a jsme zachráněni,
jen v dohodě zapomněli jak sníží metan který produkuje 10miliard lidí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 08:25 Reaguje na vaber
Jde o metan fosilní, ne oběhový.
Za komára se v Rusku přiznávalo, že úniky plynu jen z potrubí činí víc než 60%, než se dostanou na hranice. Dnes to bude snad lepší, ale tam asi ne o moc.
To jsem zvědavý, jak tohle budou zrovna Rusi plnit. Já vím, jak dycky.................
Odpovědět
va

vaber

15.11.2021 08:42 Reaguje na Pavel Hanzl
vy nevíte ,že metan lidské tělo produkuje ,metan není oběhový a fosilní
ti moudří říkali ,,vím že nic nevím,,
ale vy víte vše ,jak dycky
viděl jste někdy plynovod a byl jste někdy na kompresorové stanici, víte něco o unicích plynu z potrubí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 08:50 Reaguje na vaber
Metan, stejně jak CO2, produkují všechny živé organismy. A ty taky CO2 pohlcují (jmenuje se to fotosyntéza), metan se rozpadá (oxiduje) samovolně.
To je normální stav, milióny let plně funkční.

Problém nastane až tehdy, kdy lidé podzemní zásoby uhlíku i metanu, které se tohoto oběhu neúčastnily, vyfučí v historickém okamžiku do atmosféry. Pouze proto to oteplování nastává.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 08:53 Reaguje na vaber
Jezdil jsem kdysi v Rusku na stavbu erárním busem a v určitém místě, někde uprostřed stepi, byl vždycky silně cítit plyn. I uvnitř toho busu.
Když jsem se ptal, Rusi říkali "zděs tranzitnyj gazovod".
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.11.2021 10:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy máte ale nos! Plyn v plynovodu není odorizován
a to se děje až při distribuci do místních rozvodů.
Přechodně se při kontrolách přidává, aby byl více
cítit. Kdo cítí v otevřené krajině surový zemní plyn, tak může okamžitě nahradit stopařského psa. Když už kecáte, tak přemýšlejte, co kecáte. Ta
příměs se totiž přidává, aby vůbec cítit byl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 11:46 Reaguje na Břetislav Machaček
Dobře, tak to byl třeba nějaký místní rozvod.
Sami ví houby, co kde vede.

Ale určitě si vzpomínáte na tragickou událost, kdy tam vybouchl vlak i s okolím.
Někde ruplo potrubí a operátor tomu akorát přidal céres, což je v Rusku běžný.
Jenže plyn je těžší, naplnil celé údolí a když projížděl vlak, chytlo to od jiskry z troleje.
Tohle by se asi jinde, než v Rusku, stát nemohlo.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

15.11.2021 12:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Plyn je lehčí! Aspoň v těch bajkách respektujte fyziku!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 16:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak proč to bouchlo?? Tohle bylo oficální vysvětlení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 17:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak co to bylo za plyn? Fakt si na tu událost nevzpomínáte?? To bylo někdy snad koncem 80 - nebo až v 90 letech?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.11.2021 18:29 Reaguje na Pavel Hanzl
A opravdu si to pamatujete a
nebo si pamatujete sen?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 18:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud ani o tomhle nevíte, tak nevím, co kde kritizujete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 20:18 Reaguje na Břetislav Machaček
A o tom, že Rusi setřelili zabloudilé jihokorejské dopravní letado s asi 200 lidmi na palubě taky nevíte?
Nžil jste v té době na Paroubkově Marsu?
A jestli víte, že sejmuli MH17 nad Ukrajinou se ani neptám, kde nic není, ani čert nebere....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2021 22:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Dejte nějaký odkaz na ten vlak. To zvládnete, ne? Nebo zase kecáte a měl jste mokré sny.

Na to korejské letadlo je odkazů hafo, takže to po vás nechcu a navíc si to pamatuji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.11.2021 09:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Vůbec netuším, kde bych to hledal. Nevím ani, jak se to místo jmenovalo a kdy to bylo.
Odpovědět
VK

Václav Kain

15.11.2021 13:04 Reaguje na Břetislav Machaček
Hanzl se z té blbosti kterou plácl snaží vyvléknout.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.11.2021 18:19 Reaguje na Václav Kain
U člověka s chorobnou lhavostí je to
adekvátní reakce. Zatloukat, zatloukat
a nakonec plácnou další kravinu. Stává
se mi koníčkem číst ty jeho výplody
a reagovat na ně. Je pak zábava, jak
odpoví. Je ale smutné, jak může někdo
psát pouze proto, aby psal a vůbec
nepřemýšlet, co vůbec píše. Ono to
nebude legrace, pokud tak i koná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 20:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Od člověka, který neví nic o ničem, je to celkem čurinovní hodnocení.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2021 22:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak vy, se svými (ne)znalostmi můžete poznat, kdo o čem co neví:-)))?
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

15.11.2021 16:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Uprostřed stepi, tak to jsi byl v Kazachstánu, ne v Rusku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 17:11 Reaguje na Kamil Krabice
Ta naše ubytovna byla ve stepi, ta stavba byla ve stepi, jmenovalo se tam asi Jeršov - Bezenčuk nebo nějak podobně, jezdil jsem po více stavbách.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 18:48 Reaguje na Kamil Krabice
Pokud nevíte ani to, že v Rusku jsou extrémně rozáhlé stepní oblasti, tak to máte blbý.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.11.2021 08:44
Přes halasné výkřiky zelených magorů typu Franse Timmermanse jak se to téměř povedlo je realita odlišná.
Z mého pohledu zvítězil realismus nad ideologií , EU udělala veletoč , jádro patří k podporovaným technologiím, zemní plyn se taky "dočasně" uznává a místo zavržení uhlí se bude jednat o jeho postupný odklon.
K tomu závazek na stopku odlesňování přijatý všemi bez problémů.

COP26 však neodpověděl na daleko důležitější věci - jak omezit strmý růst populace a ještě strmější tvorbu odpadů, kterými zamořujeme ŽP.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 09:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tady jasně vidíte, že EU není nějaká banda ekošílenců a ekoteroristů ovládaných oteplovací lobby a podobné nesmysly, kterými nás krmíte.
Do tohoto klimaalarmismu a klimašílenství se zapojil prakticky celý svět.

EU neudělala vůbec žádný veletoč, jádro bylo pořád na hranici OZE a špinavých (nebezpečných) technologií a plyn podporovala.
Takže se jen konečně rozhodla, kam to jádro zařadí.

S tou populací a odpady máte pravdu.....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.11.2021 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Díky rozumnému přístupu neevropských států se podařilo šílence z Evropy alespoň zpomalit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 09:34 Reaguje na Richard Vacek
Obávám se ale, že to zpomalení se nám brutálně vymstí. Evropa ví velmi přesně, proč na dekarbonizaci tak tlačí.
Odpovědět
Pe

Petr

15.11.2021 09:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Buďme upřímní, ta poslední věta se týká i nás.
Za posledních 50 let je nás v naší malé kotlině o milion víc. O milion!
A z odpadků si po celé zemi stavíme gigantické hory.
Otázka tedy zní: Co s tím uděláme?
Odpověď je předem jasná: Nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 09:35 Reaguje na Petr
Odpady se řeší stále a průběžně, jen to není v médiích.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.11.2021 09:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Stejné fráze jako kdysi komunistický předseda Štrougal :" V globálu máme všechno !"
Odpovědět
Hu

Hunter

15.11.2021 10:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Neboli jak říkali soudruzi: Zdražení toaletního papíru pro prostý lid bude kompenzováno zlevněním lokomotiv :-).
Odpovědět
ig

15.11.2021 11:17 Reaguje na Hunter
V nové verzi můžeme snížit DPH na supersportovní auta :-)
Odpovědět
Hu

Hunter

15.11.2021 11:18 Reaguje na
To by taky šlo :-).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2021 11:15 Reaguje na Petr
No, a v pětačtyřicátém nás bylo stejně a předtím i víc.
Když se kouknu sem, tak tedy nevím co se tu jako má dít za hrůzu ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Obyvatelstvo_%C4%8Ceska

A gigantické hory u nás nemáme, fakt ne. I ta Sněžka je prcek:-).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.11.2021 10:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
očekávám, že to zase dopadne alibisticky...v článku se zmiňuje, že autodoprava je velkým znečišťovatelem a proto chtějí mít dopravu bezemisní...což se jeví tak nějak vtipně. Popravdě mě takové prohlášení pobaví, doprava, která se podílí přímo provozem na 14% CO2 brát jako zásadní znečištění asi úplně nejde, pokud však k tomu nepřičteme CO2, které se vyprodukuje všemi komponenty a díly, které auto obsahuje. Tedy, problém není provoz ale výroba a podle toho, jak se jede elektromobilita, mi je jasné, že to s minimalizací CO2 rozhodně pozitivní není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 16:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ty komponenty a díly se můžou vyrábět energií z OZE.
Odpovědět
MM

Milan Milan

15.11.2021 11:16
Já jsem rád že se nedohodli na bláznivém nápadu o konci uhlí, což je zřejmě nápad z evropských hlav. Nemají alternativu, ani pro evropu, natož pro chudší??? svět. Všechno co se v přírodě i přirozeně rozkládá produkuje plyny, i metan. Erupce jedné větší sopky vyprodukuje snad tolik plynů, síry, prachu..... a za pár dní, co evropa za rok. Boj s nezmysly i většina nápadů green dealu je jenom cestička jak bohatí ještě zbohatnou a chudí budou ješte chudší. Určitě je správné omezovat produkci škodlivin a le nemělo by to okatě působit jako reklamní kampaň na náhlé probuzení politiků.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist