https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stav-vzacneho-dvorskeho-nosorozce-se-v-keni-vyrazne-zhorsil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stav vzácného dvorského nosorožce se v Keni výrazně zhoršil

2.3.2018 01:10 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
V keňské rezervaci Ol Pejeta nyní žijí kromě Sudána (na obrázku) ještě samice Nájin a její dcera Fatu. Kromě samce Suniho v posledních letech uhynula řada dalších, v zajetí chovaných severních bílých nosorožců.
V keňské rezervaci Ol Pejeta nyní žijí kromě Sudána (na obrázku) ještě samice Nájin a její dcera Fatu. Kromě samce Suniho v posledních letech uhynula řada dalších, v zajetí chovaných severních bílých nosorožců.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Stejskal / Safari Park Dvůr Králové
Zdravotní stav posledního žijícího samce nosorožce severního bílého Sudána se výrazně zhoršil. V pravé zadní noze má infekci. Včera to řekla mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Sedmačtyřicetiletý samec, který patří ZOO Dvůr Králové nad Labem, žije od roku 2009 rezervaci Ol Pejeta v Keni. Vzhledem k pokročilému Sudánovu věku není podle chovatelů velká naděje na zlepšení jeho zdravotního stavu. Chovatelé nevylučují, že budou muset přistoupit i k euthanasii zvířete.
 

V Keni ještě žijí dvě samice, které také patří dvorské zoo. Jiní nosorožci severní bílí, označovaní též tako tuponosí severní, v zajetí nežijí, ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.

"Na konci roku 2017 se na Sudánově pravé zadní noze rozvinula infekce, která souvisela s jeho vysokým věkem. Tým veterinářů z několika zemí okamžitě posoudil vážnost zranění a nasadil léčbu, na kterou samec dobře reagoval," uvedla Jiroušová. V lednu a až do poloviny února se Sudán znovu normálně pohyboval a jeho stravovací návyky se také vrátily k normálu. Výrazně se zlepšila i jeho celková aktivita.

V posledních dnech se však u Sudána projevila další infekce, mnohem hlubší a přímo pod tou původní. "Znovu byla zahájena léčba a navzdory velkému úsilí veterinářů a ošetřovatelů, kteří Sudánovi poskytují nepřetržitou péči, se zranění nehojí dobře. Současný stav Sudána v nás vyvolává velké obavy. Jde o velmi staré zvíře a my nechceme, aby jakkoli trpěl," uvedla Jiroušová.

"Sudán jako poslední samec svého druhu na světě je tragickým symbolem toho, že lidé jsou schopni dovést zvířecí druh k vyhynutí," řekl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Ačkoliv Sudán již řadu let neměl schopnost přirozeného páření, není vyloučeno, že by mohl mít někdy v budoucnu potomky. Zoologové již dříve od něho odebrali vzorky spermatu pro případné umělé techniky reprodukce.

Zajímavý je podle Stejskala i osud Sudána, který se z Afriky dostal do Evropy, kde přežil vybití svého druhu ve volné přírodě, a pak se vrátil zpět do Afriky. Sudána, spolu s dalšími pěti nosorožci, získal z odchytu v jižním Sudánu pro dvorskou zoo v roce 1975 tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. Tehdejší skupinu tvořili dva samci a čtyři samice.

Dvorská zoo na konci roku 2009 poslala do keňské rezervace Ol Pejeta celkem čtyři severní bílé nosorožce. Odborníci věřili tomu, že v přirozeném prostředí by se mohla zvířata přirozeně rozmnožit. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly, a pravidelně se pářily. Později ale v jejich hormonálních cyklech nastal útlum. V říjnu 2014 v rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Vědci nyní pracují na tom, že by se druh pokusili zachránit umělou reprodukcí.

V keňské rezervaci Ol Pejeta nyní žijí kromě Sudána ještě samice Nájin a její dcera Fatu. Kromě samce Suniho v posledních letech uhynula řada dalších, v zajetí chovaných severních bílých nosorožců.

V polovině prosince 2014 uhynul v zoologické zahradě v San Diegu samec Angalifu, který měl rakovinu. Poslední jedinec severního bílého nosorožce žijící v Evropě, samice Nabiré, uhynula na následky prasklé cysty ve Dvoře Králové v červenci 2015. Ve stejném roce utratili kvůli nemocem souvisejícím s vysokým věkem samici Nolu z americké zahrady.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2000 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist