https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavba-arealu-na-folimance-ma-zacit-v-srpnu-vznikla-proti-nemu-petice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavba areálu na pražské Folimance má začít v srpnu, vznikla proti němu petice

22.7.2021 00:08 | PRAHA (ČTK)
Folimanka.
Folimanka.
Foto | Juandev / Wikimedia Commons
Praha 2 chce v srpnu zahájit stavbu volnočasového areálu na Folimance pod Nuselským mostem, která má trvat zhruba rok. V areálu mají být atrakce pro sportovní vyžití a relaxaci včetně stánku s občerstvením. Proti záměru vznikla petice, jejíž autoři požadují zredukování nebo úplné upuštění od záměru. Ubere podle nich zeleně, podle radnice jí bude naopak více.
 

Na území pod mostem má vzniknout dětské hřiště, plocha na cvičení, místo pro grilování, hřiště na pétanque, knižní stánek a kiosek s občerstvením, půjčovnou grilů, sportovního nářadí a veřejnými toaletami. Dominantním prvkem má být zapuštěný ovál v zimě sloužící jako kluziště. Stavební úřad podle informací radnice vydal povolení pro záměr na konci března letošního roku.

Proti plánu městské části protestují někteří místní obyvatelé, kteří sepsali petici a příští týden plánují protestovat na místě. Záměr podle petentů "... zhorší klimatické poměry v místě, zničí na Folimance poslední větší volnou zelenou plochu pro pobyt obyvatel, zahltí místo zbytečným a v širších souvislostech parku nekoncepčním balastem a zároveň zatíží obecní rozpočet náklady v řádu desítek milionů korun".

Podle radnice je prostranství téměř bez vegetace a pokrývá ho převážně udusaná hlína. Městská část dále uvedla, že z celkové plochy parku 8,5 hektaru bude zabetonováno 985 metrů čtverečních na místě, kde není možné pěstovat trávník ani žádnou zeleň. Celý projekt pak má podle informací radnice mít rozlohu 5100 metrů čtverečních a počítá s výsadbou nové zeleně, konkrétně stovek keřů, pěti stromů a 2000 trvalek a cibulovin.

Odpůrci projektu argumentují také tím, že radnice při jeho přípravě s místními nekomunikovala. Městská část uvedla, že záměr byl prezentován loni a předloni ve zveřejněné aktualizaci dokumentu jménem Program regenerace městských památkových rezervací a památkových zón městské části Praha 2, ke které se měli lidé možnost vyjádřit. Architekti ze studia Loxia podle radnice při tvorbě návrhu vycházeli z terénního šetření přímo na místě.

Druhá městská část plánuje také úpravy parku U Hradeb mezi Horskou ulicí a novoměstským opevněním, v minulosti nechala opravit sousední zahradu Ztracenka. Na původně téměř neprostupném území vznikly nové mlatové chodníčky, byly vysázeny nové stromy a instalováno osvětlení. Opraven byl také nedaleký bastion.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.7.2021 06:41
spíš shledávám daleko více defektu v tom, že rodiče ani děti samotné se neumí sami zabavit jinak než pomocí digitálních technologií, telefonu, internetu onlinu. Nejde je do bezvědomí jen organizovat a když jsou sami tak to vypadá jak bludné ovce potulující se od ničeho k ničemu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist