https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavkujici-studenti-v-karolinu-zustanou-do-14-00-mozna-dele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stávkující studenti v Karolinu zůstanou do 14:00, možná déle Video

14.11.2019 00:36 | PRAHA (ČTK)
Protest studentů začal v úterý 12.11.2019 v budově Filozofické fakulty UK. Protestující obsadili prostory vestibulu v Karolinu ve středu odpoledne a se svolením vedení UK v něm pak zůstali i přes noc.
Protest studentů začal v úterý 12.11.2019 v budově Filozofické fakulty UK. Protestující obsadili prostory vestibulu v Karolinu ve středu odpoledne a se svolením vedení UK v něm pak zůstali i přes noc.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vysokoškoláci stávkující v Karolinu za lepší klima a proti rektoru Tomáši Zimovi dnes zůstanou na místě nejméně do 14:00, kdy chystají tiskovou konferenci ke svým požadavkům. Jejich mluvčí Kryštof Říha nevyloučil, že pak budou v okupování prostor vchodu do rektorátu Karlovy Univerzity pokračovat. Zatím se podle něj ale nerozhodli. Dnes ráno byly na místě asi dvě desítky studentů, kteří v Karolinu na dnešek přenocovali. Škody v Karolinu v noci nezpůsobili.
 
Protest studentů v UK.
Protest studentů v UK.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Protestující obsadili prostory vestibulu v Karolinu ve středu odpoledne a se svolením vedení UK v něm pak zůstali i přes noc. Historická část budovy a administrativní část se na noc zavřely. Na studenty dohlížel vrátný. Podle Říhy i mluvčího UK Václava Hájka byl v budově klid. Hájek řekl, že nemá hlášení o žádných škodách.

Protest studentů začal v úterý v budově Filozofické fakulty UK. Podle stávkujících nemířil proti vedení fakulty, ale k vládě, která by podle studentů měla dělat víc pro ochranu klimatu a snižování emisí. Také vedení fakulty souhlasilo v úterý s tím, aby protestující v budově na Palachově náměstí v centru Prahy přenocovali. Proděkan Daniel Soukup dnes řekl, že stávkující v budově například poškodili omítku či pomalovali podlahu. Podle domluvy s fakultou ale odstranění škod sami zajistí, dodal. Na konkrétním postupu se s nimi chce vedení instituce domluvit v pátek.

Ve středu odpoledne se studenti přemístili do Karolina, kde začali požadovat odstoupení rektora Zimy. Pochodu se podle policie zúčastnilo asi 80 lidí. Univerzita Karlova má kolem 45.000 posluchačů.

Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima řekl, že neodstoupí.

Ve své reakci rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Ti skandovali Rezignaci a pískali na něj. Tvrdili, že rektora neuznávají jako autoritu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

14.11.2019 17:27
Ti studenti jsou teda hloupí. Institut Václava Klause klimatické změny nepopírá. Právě naopak - tvrdí, že klimatické změny tady byly a budou stále, i kdybychom se na hlavu stavěli. A že snaha řídit klima je utopická, zabývat se máme adaptací na změny. A též za větší nebezpečí než klima pokládá alarmisty s jejich hovězími nápady.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.11.2019 10:02
Filozofové jsou ti praví na debaty o klimatu. Nejvíc řve vždy ten, kdo toho nejméně ví.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist