https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sternberk-kvuli-suchu-zakazal-odebirat-povrchovou-vodu-ze-vsech-toku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šternberk kvůli suchu zakázal odebírat povrchovou vodu ze všech toků

17.7.2023 22:55 | ŠTERNBERK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radnice ve Šternberku na Olomoucku kvůli dlouhodobému suchu zakázala ve městě a více než dvou desítkách okolních obcí odebírat povrchovou vodu ze všech vodních toků a ploch například na zalévání zahrad, napájení dobytka, napouštění bazénů či kropení sportovišť. Zákaz se kromě Šternberka týká také například Moravského Berouna, Hraničních Petrovic, Domašova nad Bystřicí, Jívové, Lipiny či Města Libavá. Omezení na Šternbersku platí do 30. září, kdy by sucho mělo pominout. Radnice o novém nařízení informovala na svém webu.
 

Šternberská radnice zákaz zdůvodnila výrazně nízkým průtokem ve vodních tocích, který se pohybuje na hranici sucha. Kvůli suchu a poklesu hladiny vodních toků se zvýšil kyslíkový deficit, což vážně ohrožuje vodní živočichy i okolní ekosystémy. Zákaz odběru povrchových vod z řeky Bystřice je podle odborníků nutný také kvůli tomu, aby byl zajištěn dostatek vody pro její úpravu na vodu pitnou v Domašově nad Bystřicí.

Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že na místním vodním toku Sitka byl už překročen ukazatel sucha a na řece Bystřici se pohybuje na stanovené hranici sucha. "Situace na drobných vodních tocích je ještě nepříznivější. Těmito toky protékají extrémně nízké průtoky nebo se voda vyskytuje pouze v tůních a nerovnostech ve dně. Spolu s extrémními teplotami tak hrozí dlouhotrvající sucho," stojí v oznámení radnice.

Povrchovou vodu nelze od minulého týdne odebírat také z Trusovického a Dolanského potoka na území obcí Bohuňovice, Bělkovice-Lašťany a Dolany u Olomouce. Nařízení, které vydal olomoucký magistrát, platí do odvolání. Omezení má přispět k ochraně vodních živočichů, které výrazný nedostatek vody vážně ohrožuje.

Zákazy odebírat povrchovou vodu se vztahují na držitele platných povolení k odběru povrchové vody pro zemědělství, závlahu lesních pozemků a veřejné zeleně, zásobování tábořišť, zalévání zahrad či napouštění bazénů a nádrží. Omezení se nevztahuje na povolené odběry pro účel veřejného zásobování obyvatel pitnou vodou a také na odběry pro rybníky a vodní nádrže.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

19.7.2023 08:47
budou čerpat více spodní vody, té je asi nekonečně mnoho
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist