https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stodesetileta-fungujici-zarovka-jako-dukaz-planovaneho-zastaravani-vyrobku?ids%5Bx613b5c2264b267b5835f54f1d6634976%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejstarší funkční žárovka svítí už 110 let. Takové už se ale nevyrábějí

17.5.2011 01:45 | PRAHA/MADRID (Ecomonitor)
Stodesetiletá funkční žárovka v Livermoru v Kalifornii na webových stránkách centennialbulb.org.
Stodesetiletá funkční žárovka v Livermoru v Kalifornii na webových stránkách centennialbulb.org.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nadnárodní korporace vědí, že jsou závislé na neustálé spotřebě svých výrobků. Je pro ně proto výnosné prodávat výrobky, které mají omezenou životnost a zákazník si musí po čase koupit nový. Tento proces je nazýván plánovaným zastaráváním výrobků. Některé věci, vyrobené ještě před tím, než se tento přístup zavedl, ale fungují dodnes. Například stoletá žárovka, informuje server Ecologiaverde.
 

Nejhmatatelnějším důkazem toho, že plánované zastarávání opravdu existuje, je obyčejná žárovka. Nejstarší funkční žárovka na světě se nachází v hasičské stanici v Livermoru v Kalifornii a je rozsvícená skoro už sto deset let. Přesněji, dává světlo od června roku 1901.

Díky internetu a webové kameře je možné spatřit tuto mýtickou žárovku na adrese http://www.centennialbulb.org/photos.htm. Od té doby, co hasiči zřídili webové stránky pro sledování žárovky, bylo nutné vyměnit dvě kamery, jelikož dosloužily. Existují i další žárovky namontované již před mnoha lety, které stále ještě fungují: od roku 1908, 1912, 1926 a 1930.

Po vynálezu žárovky si ale velkovýrobci uvědomili, že nabízejí produkt, jenž přetrvá léta. A když lidi nebude nic nutit kupovat žárovky nové, nebude se dařit obchodu. Tudíž se rozhodli vyrobit žárovkové vlákno, které po jisté době doslouží. Spotřebitel si tak bude kupovat žárovky po celý svůj život. Žárovka z Livermoru byla vyrobena ještě před tímto rozhodnutím.

Plánované zastarávání je v současnosti zřejmé především u elektroniky, např. mobilních telefonů, počítačů, tiskáren atd. Po určité době, obecně po několika málo letech, si lidé kupují nové modely, ať už proto, že se jim starý výrobek rozbil, anebo jen zastaral a je nahrazen, ačkoliv bezchybně funguje. Věci už se nevyrábějí tak, aby vydržely.

Světová ekonomika stojí na konzumním způsobu života. Kdyby si lidé nepořizovali stále nové a nové výrobky, celý systém by se zhroutil. Země má však omezené zdroje surovin, které se mohou vyčerpat. Stávající ekonomický model je trvale neudržitelný a je nutné, aby se nějakým způsobem změnil. Ať už z donucení, protože se nebude dostávat zdrojů nutných k chodu systému, např. ropy, anebo z důvodů šetrnosti a udržitelnosti vlastního chování, které zcela změní způsob života, píše server Ecologiaverde.

Podle zprávy Davida Sanze „La obsolencia programada“ zveřejněné na serveru Ecologiaverde.com dne 14. ledna 2011.


reklama

 
Petr Vadas Mazanec

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

článek je nepravdivý - 17. 5. 2011 - Aleš

To je přesně ten typ utopie, který se často šíří. Výrobci nabízí to co chtějí lidé. Můžete si koupit pračku za 7 tisíc , které vydrží 7-8 let a nebo za 35 tisíc ,která má 10 let záruku a vydrží 30 let i více let. (Miele třeba). Podobně jako BMW nebo Mercedes vyrábí kvalitnější auta než třeba fiat. Problém je v tom, že 20 let stará pračka Miele má mnohem horší vlastnosti a je mnohem více energeticky náročná než dnešní standartní pračky. To samé platí o autech. Ve skutečnosti se spotřebiteli i když na to má prostě většinou nevyplatí kupovat výrobky s dlouhou dobou života , protože starý výrobek , přesto-že je kvalitní zastarává.
Navíc je tu i další věc diskontování - když si koupíte třeba klasická otopná tělesa za 35 let je budete muset měnit , litinová vydrží minimálně 2x tolik. Také ale 2x tolik stojí. Kdo si tedy koupí hned litinová tělesa ušetří práci a nepohodlí při výměně v důchodověm věku , jenže utopil polovinu ceny ustředního topení na 35 let ve skutečnosti je na tom tedy hůř než ten, kdo koupí 2x klasické radiátory... navíc jak bohatne celá společnost , pak můžeme předpokládat že za 35 let budeme mít více peněz než dnes.

Extrémě nevýhodné jsou třeba kvalitní 30 le staré litinové kotle s nízkou účinností staré kvalitní oběhové čerpadlo s dvojnásobným příkonem než mají dnešní OČ. Stará okna , mrazák z tuzexu adt.

Jinými slovy výrobky měníme ne proto, že bychom k tomu byly nuceni , ale proto že je to pro nás výhodné. Při koupi každého výrobku je třeba zvážit intenzitu jeho využívání a pokroku v danném oboru. Kvalitní výrobky potřebuje zejména v případech ,kdy je intenzivně využíváme.
Platí to i o žárovkách (úsporných) - LED žárovka s životností 50 tisíc hodin nebude ta pravá pro svícení ve klepě , kam chodíme 3x týdně na 5 minut.


 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist