https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strakonice-koupi-dalsi-podil-v-mestske-teplarne-budou-drzet-90-pct-akcii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strakonice koupí další podíl v městské teplárně, budou držet 90 procent akcií

22.8.2022 11:54 | STRAKONICE (ČTK)
Strakonice koupí od Teplárny Kladno akcie strakonické teplárny za 15 milionů korun. Město tak bude mít ve firmě podíl 90 procent. Záměr nákupu akcií na svém nedávném mimořádném zasedání schválili strakoničtí zastupitelé. Od Teplárny Kladno koupí 13,4 procenta akcií strakonické teplárny.
 

Město tak nově získá 26 678 akcií. S podílem 90 procent pak Strakonice plánují odkup zbývajících akcií od minoritních akcionářů. "Naším cílem je teplárnu vlastnit ze 100 procent a držením všech akcií zabezpečit dodávky tepla pro své odběratele – strakonické obyvatele a strakonické firmy," uvedl strakonický místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost).

Podle něj jde o rozhodnutí, které plyne ze zkušeností města v posledních dvou letech. Během nich vedení teplárny v rozporu se zájmem většinového vlastníka, kterým je město Strakonice, řešilo obchodní spory se soukromým distributorem, což na čas způsobilo přerušení dodávek tepla desítkám obyvatel sídliště Šumavská.

Teplárna loni několikrát přerušila dodávky firmě Energo, která zásobuje i přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Jeho obyvatelé tak byli opakovaně bez tepla a teplé vody. Teplárna a Energo vedou spor o platby za odběry, věc řeší soudy. Strakoničtí zastupitelé v květnu schválili, že město koupí za 15 milionů Kč teplovod od firmy Energo na sídlišti Šumavská, a vyřeší tak spor.

Strakonická teplárna vytápí 7000 domácností a desítky firem. V roce 2020 měla tržby 314,3 milionu a zisk po zdanění 2,9 milionu. Předloni prodala 455,2 terajoulu (TJ) tepla. Vyplývá to z výroční zprávy. Podle vedení byl předloni zisk EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) 67 milionů. Loni měla teplárna výnosy přes 322 milionů Kč a skončila v zisku před zdaněním 13,6 milionu Kč. Zisk EBITDA byl loni 57,5 milionu korun. Teplárna také nakupuje emisní povolenky na několik let dopředu, nyní tak má zásobu v hodnotě přes 260 milionů korun. Novým ředitelem teplárny je od 1. června brigádní generál Pavel Bulant.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.8.2022 15:21
Pamatuje si vůbec někdo jak strakonická teplárna vznikla? Pokud si vzpomínám , tak vláda ČR nabízela počátkem 90.let bezúplatné převody místních tepláren obcím. Některé braly , některé odmítly.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist