https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strakonicka-teplarna-je-za-pololeti-v-zisku-spaluje-vic-biomasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strakonická teplárna je za pololetí v zisku, spaluje víc biomasy

5.8.2020 00:45 | STRAKONICE (ČTK)
Teplárna Strakonice má za první pololetí provozní zisk čtyři miliony korun, plán překročila o dvojnásobek. Začala nahrazovat uhlí obnovitelnými zdroji, loni poprvé víc spalovala biomasu, letos je poměr biomasy k uhlí 70 ku 30. Do nové dopravy biomasy investuje letos podnik 50 milionů korun. Město jedná o odkupu akcií s firmou Sev.en Energy. ČTK to na valné hromadě řekli generální ředitel teplárny Pavel Hřídel a starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost).
 

V roce 2019 skončila teplárna ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu Kč. Předloni byla ztráta 3,6 milionu. Ztrátu podle Hřídela zavinily rostoucí ceny emisních povolenek. Předchozí vedení firmy, které skončilo loni v zimě, plánovalo ztrátu 89,5 milionu a chtělo zároveň zvednout cenu tepla o víc než čtvrtinu. Nové vedení ji zdražilo jen o inflaci. Cena za gigajoule je 589,4 Kč. Ztrátu pokryje z nerozděleného zisku minulých let.

"Přešli jsme na spalování biomasy na 70 procent. Změnili jsme jak režim výroby, tak způsob paliva, máme nakoupené povolenky až do roku 2021. Provozní zisk za první pololetí je čtyři miliony a měli jsme být na 1,8 milionu. Zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) je 18 procent, což není vůbec špatné na to, v jakých problémech jsem vedení přejímal," řekl Hřídel. Za první letošní pololetí je EBITDA 28,7 milionu.

Kotle na biomasu má podnik od roku 2014, používal je dosud málo. Postupně chce od uhlí zcela přejít na obnovitelné zdroje. Ceny za emisní povolenky na uhlí byly podle Hřídela likvidační. Ubylo povolenek, které společnost dostává zdarma, musela jich proto víc koupit. Po zapojení biomasy jsou tyto výdaje nižší: náklady na emisní povolenky za první letošní pololetí klesly z loňských 31,2 milionu na 14,3 milionu Kč.

Letos dá teplárna do investic a oprav 100 milionů Kč, z toho polovinu do nové dopravy biomasy. Nynější systém nestačí. Loni teplárna investovala 11 milionů a 33,5 milionu dala do oprav. Díky většímu spalování biomasy letos podnik ušetří v nákladech asi 45 milionů korun.

Biomasu bere teplárna od dvou dodavatelů, hlavním dodavatelem uhlí je firma Sev.en Energy. S ní město, jež je majoritní akcionář, jedná jako s největším z ostatních akcionářů o odkupu akcií. "Jsme připraveni o tom jednat," řekl ČTK Ondřej Peroutka ze Sev.en Energy. Té patří asi 13 procent akcií.

Tržby teplárně loni stouply o 13 procent na 316 milionů Kč. Prodala 472,5 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o 1,6 TJ méně. Letos čeká zisk pět milionů. Dividendy druhý rok po sobě teplárna nevyplatí.

Teplárna refinancovala úvěr na modernizaci kotlů a snížila splátky, které dosud byly 30 milionů ročně. Zbývá splatit asi 100 milionů. Splatnost je rozložená na deset let. Teď bude podnik ročně splácet 11 milionů Kč, letos ale jen necelé tři miliony, využil odklad kvůli dopadům koronaviru.

Teplárna, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem. Zaměstnává 126 lidí.


reklama

 
Václav Koblenc
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

5.8.2020 08:19
Konečně začínají emisní povolenky fungovat a směřují ČR od uhlí... super!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.8.2020 10:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Spalování biomasy vám přijde výhra?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.8.2020 10:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
V rámci možností je to dobré řešení, ano.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

5.8.2020 14:14 Reaguje na Lukáš Kašpárek
jen pro mou informaci... co je na tom dobrého? že pálení dřeva není cesta, zjistili už v 18. století. Proto přešli na uhlí. Dřevo došlo. A zjistili to i jinda. Např.: https://www.lidovky.cz/byznys/moje-penize/melo-to-byt-vytapeni-budoucnosti-ted-maji-drahe-biomasy-plne-zuby.A101005_112005_moje-penize_nev
Dalším příkladem je elektrárna Drax, která spálí za pouhý 1 rok všechnu dřevní hmotu z 10000 km2, která tam rostla minimálně 60 let. Jestli tohle je ekologie, tak už nevim ...
Odpovědět
MG

Milan G

5.8.2020 11:03 Reaguje na Jaroslav Studnička
Emisní povolenky je legalizovaná krádež za bílého dne. Jen hlupák, který si nevidí na špičku nosu může tvrdit, že jsou super.
Takže budeme kácet lesy a pěstovat kukuřici ve velkém, ano to je super.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.8.2020 11:09 Reaguje na Milan G
Vy jste tedy "informovaný" občan...
Odpovědět
MG

Milan G

5.8.2020 11:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jen tak mimochodem, ví váš zaměstnavatel, že v pracovní době přistupujete na internet v svém soukromém zájmu?

Pokud emisní povolenky zdražují finální produkt, který zaplatí běžní občané, pokud emisní povolenky vedou k tomu, že musí firmy ukončovat svojí činnost a propouštět tisíce lidí a když kupčení s emisními povolenkami vede k tomu, že z toho profituje pár lidí, tak je to jednoduše špatně.
A když místo uhlí se začnou spalovat štěpky, to považujete za vrchol ekologie? Vy informovaný občane...
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.8.2020 20:14 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je to ukázka idiotství ekologie. Budeme si likvidovat lesy a devastovat pole, jen abychom provozovali nějakou pseudoneutrální (z hlediska CO2) technologii. Protože ty lesy zdevastujeme, tak místo nich nic nevyroste, a výsledek bude z hlediska uhlíkové bilance naprosto stejný, jako kdybychom pálili uhlí.
Odpovědět
ig

5.8.2020 11:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Emisní povolenky jsou jen záporně vzaté dotace na biomasu. Tak se holt pěstuje biomasa a dováží dříví, za rok 2018 do EU za 5,301,700,000 eur (Eurostat). A to se vyplatí :-) Hlavně těm zemím, které si kvůli pár eurům nechávají vykácet lesy.
Odpovědět
MG

Milan G

5.8.2020 12:14 Reaguje na
Přesně tak.
Ono by snad bylo nejlepší topit mrkví, ale nikdo zase neví jaké má emise :-))
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.8.2020 15:26
Zajímavé zhodnocení potenciálu biomasy je zde:
https://oenergetice.cz/nazory/jaky-potencial-vyuziti-biomasy-cesku-ve-svete
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.8.2020 18:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nejde o potenciál biomasy, ten je a zůstane vždy negativní, protože i z biomasy se získá energie (v tomto případě tepelná enerie) jen oxidací uhlíku a malého množství vodíku, vzdušným kyslíkem za vzniku CO2 a jistého množství vodní páry v neměnném stechiometrickém poměru (viz zákon o stálých poměrech slučovacích), což většina ekoaktivistů a "zlepšovatelů" otápění, zřejmě netuší,včetně různých ministerských a jiných vládních úředníků. Je to stejné u uhlí hnědého, černého, antracitu, koksu, zemního plynu, či bioplynu, nebo jakýchkoliv jiných paliv, či spalitelných pevných či kapalných látek na bázi organických sloučenin, sloučenin uhlíku, vodíku a několika málo jiných prvků.
Jediný dostupný bezuhlíkový způsob získávání energie, nezávisle na počasí, je jaderná reakce.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.8.2020 19:51 Reaguje na Jiří Daneš
Souhlasím s Vámi. Domnívám se, že ta skrytá negativa, která mnozí nevnímají z neznalosti případně neuvádí záměrně, jsou v článku a následných odkazech uvedena.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist