https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strazci-np-sumava-budou-mit-na-uniformach-kamery-nahraji-jednani-s-navstevniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strážci NP Šumava budou mít na uniformách kamery, nahrají jednání s návštěvníky

6.7.2022 01:42 | MODRAVA (ČTK)
Prvních šest kamer dostanou strážci v nejvíce exponovaných lokalitách, jako je například Černé a Čertovo jezero či některá místa v okolí Modravy.
Prvních šest kamer dostanou strážci v nejvíce exponovaných lokalitách, jako je například Černé a Čertovo jezero či některá místa v okolí Modravy.
Kamery zaznamenávající jednání s návštěvníky, například při řešení přestupků, začnou v nejbližších dnech nosit na svých uniformách strážci Národního parku Šumava. Zatím park koupil šest kamer, s nimiž budou chodit strážci letos v létě ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, dostanou příští rok kamery všichni strážci. Park k tomu vede mimo jiné rostoucí agresivita některých turistů vůči strážcům, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák.
 

"Kamery pro naše strážce už jsme měli v plánu nakoupit v loňském roce. Po tom incidentu, který se odehrál letos v únoru, jsme si pospíšili," řekl Dvořák. V únoru napadl v oblasti Rozvodí v přírodní památce Královský hvozd poblíž Špičáku skialpinista dva strážce parku, kteří kontrolovali, zda se někdo nepohybuje v zakázaném území. Soud později udělil skialpinistovi peněžitý trest. Loni zahraniční turisté napadli strážce parku a strčili do něj, až spadl do Černého jezera. Minulý týden údajně dva cyklisté napadli řidiče kamionu, který z lesa v Novém Brunstu u Gerlovy Hutě odvážel vytěžené kůrovcové dřevo. Údajně jim vadilo to, že se musí na lesní cestě nákladnímu vozu vyhnout.

"My se s tím setkáváme čím dál častěji. Situace jsou různé, je to vesměs při řešení nějakého přestupku, to znamená, když někoho přistihneme, jak se koupe v jezeře, vjede autem, kam se nesmí, a tak dále. Při tom řešení přestupku agresivita během několika let stoupla natolik, že lidé si dovolí víc na strážce, než to bylo dřív," potvrdil Jan Chudý ze strážní služby parku.

Prvních šest kamer dostanou strážci v nejvíce exponovaných lokalitách, jako je například Černé a Čertovo jezero či některá místa v okolí Modravy. "My se snažíme, aby naši strážci ideálně mohli chodit ve dvou, přece jenom je to z mnoha důvodů komfortnější. Ale těch strážců máme 26 celkově a na území Šumavy, jak národního parku, tak CHKO, je to málo. Takže naši strážci prostě musí do terénu povětšinou sami a potom je ta kamera v dnešní době v podstatě už nutností, " řekl Dvořák.

Záznam z kamer podle něj pomůže při prokazování spáchaného přestupku, ve vyhrocených situacích bude i důkazem o případném napadení strážců. Podle Chudého navíc zapnutá kamera, na níž je při řešení přestupku návštěvník upozorněn, často zabrání fyzickému konfliktu a zmírní agresivitu. "Kolegové strážci z Krkonošského národního parku nám potvrdili, že agresivita vůči strážci s kamerou je daleko nižší. Pokud je kamera viditelná a snímá, lidé své jednání trošku upraví," dodal Chudý.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

6.7.2022 06:12
Konečně !
Jinak to bude vždy tvrzení proti tvrzení, v němž strážci NP ( platí i o policii ) vždy " tahají za kratší konec provazu ", že.
Odpovědět
va

vaber

6.7.2022 08:15
,,Pokud je kamera viditelná a snímá, lidé své jednání trošku upraví,"
ano lidé jsou vlastně ve své podstatě hnusní, když se na ně nikdo nedívá a když se dívá, začnou se přetvařovat,
nevím proč by nějaký strážce nebo policista zbytečně někoho šikanoval,
když se chová podle pravidel,
problém je v tom ,že někteří nechtějí pravidla dodržovat a právní systém takovým nahrává,
podle toho společnost vypadá a biti jsou jen slušní lidé, protože ti neslušní si dělají co chtějí a prostředky k vynucování pravidel jsou na ně krátké,

Odpovědět
DM

Dalibor Motl

6.7.2022 09:48 Reaguje na vaber
..."nevím proč by nějaký strážce nebo policista zbytečně někoho šikanoval"... A slyšel jste už o Stanfordském vězeňském experimentu? Tak proto. https://cs.wikipedia.org/wiki/Stanfordsk%C3%BD_v%C4%9Bze%C5%88sk%C3%BD_experiment
Odpovědět
va

vaber

7.7.2022 08:23 Reaguje na Dalibor Motl
zneužít se dá cokoliv, každá moc,
tomu nelza zabránit
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

7.7.2022 13:06 Reaguje na vaber
Právě proto je důležité policisty důkladně vybírat a potom i kontrolovat. Existuje i par. 329 trestního zákoníku tj. zneužití pravomoci úřední osoby.
Odpovědět
va

vaber

8.7.2022 08:27 Reaguje na Dalibor Motl
otáčíte problém ,problémem ve společnosti jsou neukáznění a zlí lidé, ne policisté,
ale je mnoho kriminálníků kteří vidí problém v policii,normální člověk ne,
i když může být ,,vyšetřování skončilo ,zapomeňte,,
i policisté mohou být kriminálníci
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.7.2022 12:05
Nevím, jsem z toho trochu rozpačitý. Pořizování video záznamů při výkonu služby složek státní moci má své klady, ale i zápory.
Dotaženo ad absurdum ,kdo zamezí tomu, aby stát své občany nakonec fízloval i v ložnicích s patřičným odůvodněním .
Za druhé - veřejné kontrole obdobné formy by měli být vystaveni zejména politici ve veřejných funkcích, těch afér , zejména korupčních , je v poslední době jako smetí.
Musím ovšem přiznat, že chování některých návštěvníků v přírodě a chráněných územích je doslova za čárou a měl by existovat nástroj k účinnému potírání škodlivých forem jednání těchto výtečníků.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

6.7.2022 12:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslím, že ty kamery můžou částečně usměrnit chování jak návštěvníků tak i strážců. Pokud budou sloužit pouze jako důkaz při případném sporu je to OK. Dovedu si představit i případ, kdy dojde na nějakou strkanici a kamera bude "náhodou" vypnutá (jako u měšťáků třeba viz https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/straznika-langa-proveri-inspekce.A121029_174156_praha-zpravy_klm). Jinak v době kdy má každý kameru v mobilu... Mnohem horší mi přijde monitoring veřejných prostranství, skryté kamery a fotopasti v parcích, po lesích i na náměstích.
Odpovědět
va

vaber

7.7.2022 08:20 Reaguje na Dalibor Motl
až vás někdo zmlátí a okrade a náhodou to natočí kamera na veřejném místě a usvědčí pachatele ,budete mluvit jinak,
slušní lidé se nemusí kamer bát ,
každý je přece zodpovědný za svoje chování a měl by se chovavat slušně ,před kamerou nebo mimo ni a neměl by se za své chování stydět ,když ho někdo natočí,
to je pokrytectví, dříve se říkalo nahoře huj a dole fuj
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

7.7.2022 13:12 Reaguje na vaber
Kamera pachatele nemůže usvědčit. To může pravomocně soud. Kamerový záznam může posloužit jako jeden z důkazů. V naprosté většině případů legální kamerové systémy na veřejných prostranstvích provozuje police nebo městská policie. Problémem jsou soukromé skryté kamery a fotopasti zabírající veřejná prostranství, často nelegálně. "Slušní lidé" se musí nenahlášených i legálních kamerových systémů bát stejně jako ti "neslušní". Třeba Vám vykradou dům, protože zloději na nezabezpečeném a hacknutém kamerovém systému vidí, že jste odjeli na dovolenou. Potom budete mluvit jinak. Mějte se hezky.
Odpovědět
va

vaber

8.7.2022 08:18 Reaguje na Dalibor Motl
slabý argument,
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.7.2022 09:23
Kamera usnadní rozhodnutí při tvrzení proti tvrzení a pro některé bude taky
výstrahou. "Ověšenost" vším možným si pamatuji ze své státní služby a mohu
říci, že byla často spíše na obtíž. Běžet za někým ověšen jako vánoční stromek bylo utrpení nehledě na to, jak to překáželo u fyzického zásahu. Útočník byl na tom neskonale lépe a nebál se ztráty všech těch technických
pomůcek. Kamarád při pokutování asijského stánkaře zapomněl na pultě
vysílačku v té době dvacetkrát dražší, než byla ta pokuta a zjistil to
až když ji měl odevzdat na služebně. V ten okamžik se zhrozil ze ztráty
vysílačky na kódované jedinečné frekvenci a byl v šoku, když zavolal sám
stánkář, co má dělat s naši vysílačkou. Konec dobrý, všechno dobré, ale
nevrátit ji a zapřít, tak to kamarád odskákal. Pokud mám na sobě tři
"ozdoby", tak hlídám ty tři, pokud deset, tak nedělám nic jiného, než že
stále kontroluji jejich plný počet. On i takový zásah se spadlou čepicí
byl advokátem zpochybněn, protože tvrdil, že si dotyčný nebyl jistý, že
se jedná o příslušníka. Takže budiž, ale prosím hlavně pak trest, který
odradí od dalšího konání a nikoliv pro někoho směšná pokuta.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist