https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stredoceska-mesta-bojuji-s-premnozenymi-holuby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Středočeská města bojují s přemnoženými holuby

19.1.2018 14:05 | KUTNÁ HORA (ČTK)
V Kutné Hoře přemnožení ptáci ničí památky v historickém centru zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO. Ilustrační snímek.
V Kutné Hoře přemnožení ptáci ničí památky v historickém centru zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO. Ilustrační snímek.
Foto | Rev Stan / Flickr
Řada měst ve středních Čechách zápasí s přemnoženými holuby. Ptáci ničí památky a fasády domů, zároveň jsou přenašeči infekcí. Kutná Hora proto plánuje instalaci odchytových klecí, Český Brod na Kolínsku zase sází na odstřely volně žijících holubů.
 

V Kutné Hoře přemnožení ptáci ničí památky v historickém centru zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO. "Otravují nám život a působí škody nejen na památkách," uvedl starosta Josef Viktora (ANO). Radní proto vybrali firmu, která po městě za téměř 150.000 korun rozmístí čtyři odchytové klece. Měly by být umístěny na půdách a střechách, kde je ptáků nejvíce. V minulosti klece instalovali například v Rakovníku nebo Mělníku. Kutnohorská radnice kdysi uvažovala i o tom, že proti přemnoženým holubům nasadí sokolníky, nakonec z toho ale sešlo.

Český Brod plánuje od konce ledna do počátku března čtyři odstřely, vždy v neděli odpoledne, kdy je menší provoz v centru města. Myslivci se zaměří mimo jiné na náměstí, okolí kostela a radnice, škol a sokolovny či areál nemocnice. Lidé by se měli během odstřelů těmto lokalitám vyhýbat. "Žádáme chovatele holubů, aby zajistili ochranu svých jedinců po dobu lovu ve svých holubnících nebo voliérách," uvedla radnice na webových stránkách. V minulosti odstřel holubů v Českém Brodě kritizovali ochránci zvířat, podle radnice byl v souladu s legislativou.

Holubi ve městech znečišťují fasády domů a přilehlé chodníky, hnízdí v okapech a plní je trusem, nelze otevírat okna kvůli jejich vlétání do objektů a nebezpečím je také zvířený prach z trusu, který roznáší bakterie, alergeny a hmyz. Městští holubi původně žili ve skalách a město jim připomíná domovské prostředí. Ptáky ve městě navíc neohrožuje přirozený predátor a mají tam dostatek potravy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist