https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stredoceske-hejtmanstvi-vypise-dalsi-dotace-na-ekologictejsi-kotle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Středočeské hejtmanství vypíše další dotace na ekologičtější kotle

4.3.2022 00:39 | PRAHA (ČTK)
Dotace se budou týkat výměny starých kotlů na tuhá paliva, které bude od září tohoto roku zakázáno používat.
Dotace se budou týkat výměny starých kotlů na tuhá paliva, které bude od září tohoto roku zakázáno používat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Středočeské hejtmanství vypíše další dotace na ekologičtější kotle. Jde o čtvrtou podobnou dotační výzvu, tentokrát bude pro nízkopříjmové domácnosti. Záměr schválili krajští radní, kraj začne žádosti přijímat 1. června, uvedl mluvčí středočeského hejtmanství David Šíma.
 

Dotace se budou týkat výměny starých kotlů na tuhá paliva, které bude od září tohoto roku zakázáno používat. Hejtmanství na ně využije evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí, a to včetně mzdových výdajů projektového týmu. "Od listopadu minulého roku jsme prostřednictvím dotazníkového šetření zjišťovali zájem o dotaci z řad této cílové skupiny. Na konci února je zaregistrováno 1500 zájemců, předpokládáme však, že se po otevření výzvy přihlásí ještě více žadatelů," řekl krajský náměstek pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN). Podle statistických šetření je v regionu několik tisíc nevyhovujících kotlů na tuhá paliva.

Podmínkou pro získání dotace bude pravidlo, podle kterého průměrný čistý příjem na člena domácnosti žadatele v roce 2020 nebyl vyšší než 170.900 Kč. Další skupinou, pro kterou je dotace určena, jsou žadatelé, kteří pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod třetího stupně, případně studenti do 26 let nebo lidé, kteří pobírali dávky v hmotné nouzi či příspěvek na bydlení. Podrobnější informace jsou na webu kotlikovedotace-sk.cz.

Zájemci mohou využít i jinou dotační výzvu, a to program Nová zelená úsporám, administruje jej Státní fond životního prostředí. Lidem, kteří do září nestihnou kotel vyměnit či požádat o dotaci, hrozí pokuta. Žadatel o dotaci musí vyměnit původní kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním (maximálně 1. nebo 2. emisní třídy, ne lepší) za ekologický zdroj vytápění – kotel na biomasu (ruční nebo automatické přikládání), tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

4.3.2022 14:55
Ten plyňák, byť kondenzační, se jeví jako vyloženě perspektivní záležitost:-). A za 10-15 let se zadotuje výměna na vodíkáč a svět bude zase krásnější:-))).
A s ohledem na to, že výměna nějakého čmoudícího werku, co pamatuje Toníka Novotnýho, za tepelný čerpadlo znamená v podstatě ten barák postavit znovu, to pro tu danou příjmovou skupinu je taky vyloženě výhra:-).
A ten študák do 26 tu nemovitost, přesněji řečeno rodinný dům, musí vlastnit, nebo stačí aby tam přebýval? Že by se ty děti aspoň někomu občas vyplatily:-))).

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist