https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stredocesky-kraj-rozdeli-19-mil.kc-dalsim-lidem-s-nizkymi-prijmy-na-vymenu-kotlu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Středočeský kraj rozdělí 19 milionů korun dalším lidem s nízkými příjmy na výměnu kotlů

9.12.2023 00:16 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Středočeský kraj rozdělí mezi dalších 119 lidí s nízkými příjmy 19,3 milionu korun na výměnu kotlů za ekologičtější variantu. Další žádosti z takzvané páté vlny schválili krajští radní. Kraj přijímá žádosti o dotace na výměnu kotlů pro chudší domácnosti do 31. srpna 2024. Peníze mohou lidé využít na výměnu starých kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, jejichž používání bude od září 2024 zakázáno. ČTK o tom informoval Josef Holek z krajského úřadu.
 

"Tentokrát jsou oprávněnými žadateli lidé v důchodu, v invalidním důchodu 3. stupně a ti, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Alternativou pro ostatní je dotační program Nová zelená úsporám, který zajišťuje Státní fond životního prostředí," uvedl náměstek hejtmanky zodpovědný za finance Michael Kašpar (STAN). Na začátku listopadu rozdělil kraj z této vlny prvních téměř sedm milionů 40 žadatelům.

Při používání kotle, který nebude splňovat emisní požadavky po 1. září 2024, hrozí jeho provozovateli pokuta až 50 000 korun. Majitelé starých kotlů mohou požádat o dotaci až 180 000 korun na pořízení nového tepleného čerpadla nebo až 130 000 korun v případě kotle na biomasu.

Celkem by mělo hejtmanství rozdělit přes 224 milionů korun od ministerstva životního prostředí, podle informací z letošního června očekává kolem 1500 žádostí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.12.2023 14:15
A jak hezky by se ekologicky topilo plynem a elektrikou, kdyby byly laciný, že !
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.12.2023 14:54
Včlánku je teplené čerpadlo.To asi bude vylepšené tepelné čerpadlo.JJ pokrok nezastavíš.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist