https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-v-centru-pardubic-dostaly-specialni-injekce-se-zivinami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy v centru Pardubic dostaly speciální injekce se živinami

1.12.2022 17:15 | PARDUBICE (ČTK)
Zdroj | Pardubice.eu
Pardubice dnes nechaly v centru města ošetřit kořeny deseti stromů živinami, odborníci je aplikovali speciálními injekcemi. Javory rostou na Pernštýnském náměstí. Díky ošetření zvládnou lépe podmínky městské zástavby, uvedla radnice.
 

Specializovaná firma vpravila organické živiny do kořenového systému stromů. Díky provzdušnění půdy a aplikaci směsi hnojiva a mikroorganismů pro podporu růstu by stromy měly být vitálnější i v prostředí města, což pro ně nejsou úplně ideální podmínky.

"Musíme udělat vše pro to, aby se zeleni v Pardubicích, a obzvláště v centru, včetně historické části, dařilo. Každý strom je pro klima v našem městě důležitý. Na teplotní mapě Pardubic můžeme vidět, že právě centrum města je jedním z nejpřehřívanějších míst v Pardubicích. A zeleň je důležitým faktorem při snižování vysokých teplot," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Směs vpravená kořenouvou injektáží zvyšuje zadržování vody a podporuje výživu stromů. Způsob ošetření nepoškodí dřeviny, což maximalizuje účinnost léčebných a podpůrných postupů. Metoda je vhodná pro vzácné dřeviny a památné stromy nebo dřeviny vystavené velké zátěži, jako jsou stromy v městské zástavbě, v parcích a alejích, uvedla radnice.

Metodu vyzkoušeli v Litomyšli na Svitavsku nebo Mladé Boleslavi. "Podle zkušenosti firmy, která tuto službu poskytuje, je výsledek patrný již v prvním roce po injektáži, která se v dalších letech opakuje dle potřeby, například po třech letech," uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku radnice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

1.12.2022 20:27
Jestli je to jako na fotce, tak by jim spíš pomohlo více odkryté půdy k vsáknutí vody…
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist