Stromy v Ústeckém kraji se kvůli suchu neubrání kůrovci
V Českém Švýcarsku podle něj pokračuje přeměna smrkových monokultur na přírodě bližší lesy. "Připravujeme tedy budoucí generaci lesa," uvedl Salov. Lesníci tak mění skladbu lesů tak, aby převažovaly listnaté stromy, současné smrčiny, které jsou převážně monokulturního charakteru, byly na území dnešního národního parku i jeho širšího okolí zakládány na počátku 20. let minulého století.
Při odstraňování smrků napadených kůrovcem a zpracovávání dřeva musejí návštěvníci parku počítat se zvýšeným provozem lesnické techniky na některých turistických cestách. Napadené stromy je nutné odvézt, aby se lýkožrout lavinovitě nerozšířil na ostatní dřeviny.
Podle Salova tento fakt turisty nijak neodradil. V Českém Švýcarsku pracovníci nezaznamenali menší zájem návštěvníků než v předchozích letech. Přesná čísla nemají zatím k dispozici. "Podle rozhovoru s některými návštěvníky však víme, že volí kratší turistické trasy, neboť by v horku příliš dlouhé nezvládli," dodal Salov.
Nedostatek vláhy trápí smrky i jjnde v ČR. Stromy zahubené kůrovcem odstraňují i lesníci státního podniku Lesy ČR. Od konce června využívají fumigaci, novou českou metodu na hubení kůrovce chemickou látkou EDN. Látka se vhání do skládky dříví přikryté plachtou. Za deset hodin kůrovce zahubí. Zatím asanovaly Lesy ČR tři tisíce krychlových metrů dříví, do konce října přibudou další desítky tisíc, řekla novinářům mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
reklama