https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-v-usteckem-kraji-se-kvuli-suchu-neubrani-kurovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy v Ústeckém kraji se kvůli suchu neubrání kůrovci

8.8.2018 00:20 | ÚSTÍ N.L.; (ČTK)
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu nemají stromy v Ústeckém kraji vláhu, jsou méně odolné a snadno je zahubí kůrovec. / Ilustrační foto
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu nemají stromy v Ústeckém kraji vláhu, jsou méně odolné a snadno je zahubí kůrovec. / Ilustrační foto
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu nemají stromy v Ústeckém kraji vláhu, jsou méně odolné a snadno je zahubí kůrovec. Umírají zejména smrky. Sucho lépe snášejí listnaté stromy, lesníci je proto vysazují, řekl mluvčí Národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce Tomáš Salov. Nedostatek vláhy nyní trápí lesy v celé republice.
 

V Českém Švýcarsku podle něj pokračuje přeměna smrkových monokultur na přírodě bližší lesy. "Připravujeme tedy budoucí generaci lesa," uvedl Salov. Lesníci tak mění skladbu lesů tak, aby převažovaly listnaté stromy, současné smrčiny, které jsou převážně monokulturního charakteru, byly na území dnešního národního parku i jeho širšího okolí zakládány na počátku 20. let minulého století.

Při odstraňování smrků napadených kůrovcem a zpracovávání dřeva musejí návštěvníci parku počítat se zvýšeným provozem lesnické techniky na některých turistických cestách. Napadené stromy je nutné odvézt, aby se lýkožrout lavinovitě nerozšířil na ostatní dřeviny.

Podle Salova tento fakt turisty nijak neodradil. V Českém Švýcarsku pracovníci nezaznamenali menší zájem návštěvníků než v předchozích letech. Přesná čísla nemají zatím k dispozici. "Podle rozhovoru s některými návštěvníky však víme, že volí kratší turistické trasy, neboť by v horku příliš dlouhé nezvládli," dodal Salov.

Nedostatek vláhy trápí smrky i jjnde v ČR. Stromy zahubené kůrovcem odstraňují i lesníci státního podniku Lesy ČR. Od konce června využívají fumigaci, novou českou metodu na hubení kůrovce chemickou látkou EDN. Látka se vhání do skládky dříví přikryté plachtou. Za deset hodin kůrovce zahubí. Zatím asanovaly Lesy ČR tři tisíce krychlových metrů dříví, do konce října přibudou další desítky tisíc, řekla novinářům mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist