https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-architektury-u-lelekovic-vybudovali-zenu-muze-a-hnizdo-ze-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti architektury u Lelekovic vybudovali Ženu, Muže a Hnízdo ze dřeva

23.7.2023 01:00 | LELEKOVICE (ČTK)
Věž Žena
Věž Žena
Foto | Barbora Ponešová / Vysoké učení technické v Brně
Turisté i obyvatelé Lelekovic na Brněnsku mohou odpočívat v experimentálních dřevěných objektech nazvaných Žena, Muž a Hnízdo. Pracovalo na nich 14 studentů Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Ověřovali si možnosti dřeva jako tradičního stavebního materiálu. Zpracovali desítky návrhů, z nichž tři se dočkaly realizace. Studenti stavěli objekty vlastními silami, oznámila ČTK mluvčí brněnské techniky Jana Vyklická.
 

Muž a Žena jsou věže, koncepčně založené na protikladu, který lze spatřovat v principu fungování konstrukce z dřevěného řeziva a šindele a v otevírání a uzavírání prostoru. Žena, která se uzavírá směrem dolů, nabízí místo k odpočinku a koncentraci. Muž se zase otevírá směrem k obloze, což návštěvníkovi umožňuje splynout s krajinou.

Věž Hnízdo
Věž Hnízdo
Foto | Barbora Ponešová / Vysoké učení technické v Brně

"Dvojice věží symbolicky plní funkci brány do území," uvedla Kristýna Smržová, jedna z vedoucích ateliérů, které se na objektech podílely.

Muže a Ženu doplňuje Hnízdo spletené z proutí a uzemněné kameny, jehož koncept se opírá o myšlenku osobního prostoru. "Člověk by se měl v Hnízdě cítit chráněný od okolního světa," uvedla studentka Lucie Nováčková. Tři akátové nohy vynáší vypletené hnízdo z proutí do výšky 1,5 metru nad zemí.

Věž Muž
Věž Muž
Foto | Barbora Ponešová / Vysoké učení technické v Brně

Výukovou metodou Design-Build, při které studenti objekty nejen navrhnou, ale také sami postaví, se architektky a pedagožky Barbora Ponešová a Kristýna Smržová zabývají několikátým rokem. Tentokrát se spojily i s architektem a dalším vedoucím ateliéru Markem Štěpánem.

Spolupráce s obcí Lelekovice bude patrně pokračovat. "Jeden z nerealizovaných návrhů nám rovněž přišel vhodný pro lelekovickou komunitu, tak jej chceme postavit ve spolupráci s autory příští rok," poznamenal starosta Lelekovic Aleš Mikauš (Sdružení pro Lelekovice).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

23.7.2023 09:54
Muž a žena je v protikladu ale zároveň v souladu a to už tak často viditelné není. V souladu v přirozeností. Asi by tato společnost vypadala jinak, kdyby se pořad nejel patriarchát a ženy se nesnažily být muži a muž dalo by se říci ženami ale popravdě blouznivých a ztracených mužů je naprosto zásadní množství.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist