https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-soutezili-o-nejlepsi-plakat-pro-kampan-proti-kozesinam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti soutěžili o nejlepší plakát pro kampaň proti kožešinám

14.10.2009 16:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
V pražské kavárně Velryba byly předány ceny česko-slovenského kola mezinárodní studentské soutěže plakátů a flashových animací Design Against Fur (Designem proti kožešinám - DAF). Současně byla v kavárně otevřena putovní výstava "A Sealed Fate?" (Tulení osud?) fotografa Nigela Barkera.
 

1. místo výtvarné soutěže DAF organizované Svobodou zvířat
Vítězný plakát výtvarné soutěže Design Against Fur.
Foto: Alexandra Mikhailová/DAF

Soutěž DAF u nás již tradičně organizuje sdružení Svoboda zvířat ve spolupráci s Fur Free Aliance (FFA), koalicí na ochranu tzv. kožešinových zvířat. Studenti výtvarných škol navrhovali plakát či animaci, které by mohla některá ze světových organizací na ochranu zvířat využít ve své protikožešinové kampani.

Rafinovaná jednoduchost zachraňuje kůži

Vítězkou se stala Alexandra Mikhailová, bývalá studentka Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Plzni (její plakát viz obrázek). „Z hlediska zpracování, originality a jednoduchosti nápadu byl Alexandřin plakát vybrán jako jednoznačný vítěz,“ vysvětluje rozhodnutí poroty její předseda Tomáš Kopečný z agentury Scholz&Friends Praha (S-F). Kritéria výběru v soutěži podle něj byli především originalita, kvalita grafického zpracování a použitelnost v kampani.

Druhé místo obsadil Dominik Trusina, student Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislavě. O třetí místo se rozdělili Petr Kutek (Soukromá střední uměleckoprůmyslová škola Zámeček, Plzeň) a Markéta Horáková (Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha). Kromě toho se porota rozhodla udělit ještě zvláštní cenu, kterou získal Ondřej Slinták (Zlínská soukromá VOŠ umění). „Ocenili jsme především to, že autor svůj návrh hlouběji promyslel – na plakátu je odkaz na další prezentaci na internetu. Odborná porota oceňuje tento styl komunikace, který vidí jako budoucí trend v reklamním zpracování,“ dodává Kopečný.

„České kolo vyhlašujeme několik let, letos poprvé jsme však soutěž začali koordinovat také na Slovensku,“ doplňuje Lucie Moravcová, koordinátorka DAF v České republice a na Slovensku. Odborná porota vybírala ze 120 plakátůí a 4 flash animací ve složení: Tomáš Kopečný (S-F), fotograf Goran Tačevski, Michal Nydrle (studio Nydrle), 3D animátor a režisér Martin Duda a Tomáš Popp, tiskový mluvčí sdružení Svoboda zvířat.

Na všechny soutěžní práce se můžete podívat na stránkách www.dafr.cz.

Restaurace bojují za tuleně

Barbora Večlová ze Svobody zvířat představila taktéž nový projekt s názvem Bojkot kanadských mořských produktů. „Počátkem září jsme začali obcházet pražské restaurace s nabídkou připojení se k mezinárodnímu bojkotu kanadských mořských produktů. Cílem bojkotu je přimět kanadský rybářský průmysl k ukončení lovu tuleních mláďat pro komerční účely," vysvětluje Večlová. „Během prvního měsíce se k bojkotu připojilo 7 podniků - pražská Kampa 14, Pod věží, Da Nico, U sedmi andělů, Černý orel, Café Sahara a mělnická restaurace Diana," doplňuje Večlová.

„Výstava i nový projekt jsou pokračováním úspěšné kampaně Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti, kterou jsme v České republice spustili na jaře 2009," říká Popp. Výstava je putovní, před Prahou již navštívila například Toronto, Brusel či Amsterdam. Autor výstavy Nigel Barker je fotograf, který je mimo jiné známý také jako porotce v americké show "America´s Next Top Model.

Výstava tuleňů bude v kavárně Velryba v Opatovické ulici v Praze do konce října 2009.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist