https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studentka-z-brna-pojede-na-mladeznicky-klimaticky-summit-osn-v-new-yorku-na-takzvanou-zelenou-jizdenku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studentka z Brna pojede na mládežnický klimatický summit OSN v New Yorku na takzvanou “zelenou jízdenku”

22.8.2019 00:30 | NEW YORK - PRAHA (Ekolist.cz)
Držitelé „zelené jízdenky“ se připojí k více než 500 mladých delegátů historicky prvního mládežnického summitu o klimatu v OSN. Ten se stane globálním diskusním fórem o efektivních řešeních a platformou k setkání a dialogu s lídry států.
Držitelé „zelené jízdenky“ se připojí k více než 500 mladých delegátů historicky prvního mládežnického summitu o klimatu v OSN. Ten se stane globálním diskusním fórem o efektivních řešeních a platformou k setkání a dialogu s lídry států.
Organizace spojených národů zveřejnila seznam 100 mladých osobností z celého světa, které obdrží tzv. zelenou jízdenku na mládežnický klimatický summit OSN. Ten se koná 21. září 2019 v sídle OSN v New Yorku, den po globální stávce pro klima plánované na pátek 20. září.
 
Bude mezi nimi mladá Češka, Lucie Smolková z Brna. „Jsem hodně zvědavá, bude tam spousta aktivních mladých lidí z celého světa, určitě spousta inspirace,“ říká Lucie, která na jaře úspěšně zakončila studium na střední škole a na podzim začne studovat na brněnské Mendelově univerzitě. V minulých měsících se intenzivně věnovala práci ve Fridays4Future jako koordinátorka studentského protestního hnutí v Brně.

Držitelé „zelené jízdenky“ se připojí k více než 500 mladých delegátů historicky prvního mládežnického summitu o klimatu v OSN. Ten se stane globálním diskusním fórem o efektivních řešeních a platformou k setkání a dialogu s lídry států.

Vybraní zástupci tohoto fóra mladých budou o svých jednáních referovat 23. září na Summitu pro klimatickou akci, na který do newyorského sídla světové organizace sezval šéf OSN António Guterres nejvyšší politické představitele všech států světa.

„Je skvělé, že bude příležitost bavit se s politiky, protože stávky jsou sice super, ale bez reálných kroků a politických rozhodnutí se nepohneme, kam potřebujeme,“ říká osmnáctiletá Lucie Smolková, která se stala jednou ze 100 držitelek a držitelů „zelené jízdenky“ vybraných z více než sedmi tisíc uchazečů ve věku 18–29 let. Kritériem pro výběr byla aktivní účast na klimatické akci.

Jízdenky jsou pořizovány s ohledem na emise. Tam, kde bude nutné zvolit leteckou nebo jinou emisně náročnou dopravu, bude uhlík offsetován dobrovolnými příspěvky států. Do New Yorku se sjedou mladí ze všech kontinentů. Jsou to především aktivisté, inovátoři, studenti či podnikatelé, kteří si vybrali změnu klimatu a klimatickou akci jako své hlavní téma.

Mladí z celého světa se také mohou zapojit do on-line kampaně „My Future Our Planet“ sdílením selfie videí na Twitteru a Instagramu s použitím sloganu „Youth #ClimateAction Summit“. Videa by měla prezentovat jejich vlastní počiny na snižování emisí i výzvy politikům k účinné klimatické akci.

„Změna klimatu je nejdůležitější téma doby. Vedle rizik a ohrožení je ale zřejmé, že existují řešení, která umožní přejít na čistší a odolnější ekonomiku. Podle nedávné New Climate Economy Report může klimatická akce v příštím desetiletí vygenerovat ekonomický výnos ve výši 26 bilionů dolarů. Jde tedy nejen o tolik potřebnou, ale i veskrze výhodnou investici,“ říká vedoucí informační kanceláře OSN v Česku Michal Broža.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LL

Lemra Líná

22.8.2019 06:05
Zelení všech zemí, spojte se! Chudák holka, až jí jednou dojde k čemu se nechala zneužít...
Odpovědět
PV

Petr Vach

22.8.2019 08:51 Reaguje na Lemra Líná
vždyť ona tam jede na výlet.
Odpovědět
VK

Václav Kain

22.8.2019 08:06
Nedojde.Ta její vylízanost přechází do patologického stavu.Mohli tam popslat Bursíkovu slepici.Mohla by jim tam udělat přednášku o biomase.
Odpovědět
PV

Petr Vach

22.8.2019 08:53
A z cesty do USA nám přiveze pár brožůrek,jak bychom to měli dělat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.8.2019 09:32
Takto se jezdilo za mých mladých let s "vlakem družby" do SSSR. Jenže naši studenti brzy přišli na to, že se tam nedá dělat nic jiného, než chlastat s Komsomolci.

Jo, a v 70. letech už i hodně blbým soudruhům došlo, že předvádění sovětské reality je v podstatě velmi účinná protisocialistická agitka.
Pro myslícího člověka (takovouto charakteristikou by se asi slečna znectít nedala) by měla asi stejný dopad i tahle zelená akce, proto tam nahánějí ne moc vzdělané a sociálně nezralé osoby.
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.8.2019 13:31 Reaguje na Jan Šimůnek
tedy z akce samotné si děláme srandu právem, ze slečny nikoli. účast na akci je pro ni z čistě racionálního pohledu velmi výhodná, bez ohledu na to, co si doopravdy myslí. minimálně si pěkně promrská angličtinu a bude mít fajfku v cívíčku. až se bude ucházet o práci v nějaké evropské komisi, lidskoprávního vejboru lidožroutů při OSN či co, bude se ji to hodit.

ostatně, s jak je to srovnáváno s tím svazáckým nadšením, tenktát to přece bylo tak, že bylo pár jednoduchoušů co tomu věřilo, pár sviní co se vezli na vlně, pár hrdinů co se vzepřelo a už si moc nevrzlo a šedá drtivá většina těch, co vlažně vlezli do ssm aby se dostali na vejšku. tady to nevidím nijak v zásadě jinak.
Odpovědět
Anyr

Anyr

22.8.2019 10:36
Jak tak čtu ty duchaplné komentáře...

https://pultarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=293787
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.8.2019 13:24 Reaguje na Anyr
hm, mě se zase občas kamarádi z německy a anglicky mluvících zemí po pivu či kořalce svěřujou, jaké je to najednou osvobozující, že se tady chováme normálně, a na rovinu umíme někoho poslat do pudele, říci, že nápad je pitomý a nejde to. a že už mají dost toho, když řeknou, že dva a dva je pět, že se jim s rozzářenejma očima odpovídá "cool" nebo "fantastic".

čili všeho s mírou, a správně je to někde uprostřed. nebejt zbytečně zlej, ale nazývat věci pravými jmény.
Odpovědět
JM

Jan Mátl

22.8.2019 10:48
Njn, stačí být cool, kde to půjde udělat selfíčka, nahodit tam hodně # s Future a planeta je zahráněna, budoucnost je pro vyvolené s offsety, novodobý výraz pro odpustky...panebože, to je fakt grotesktní komedie!
Odpovědět
Šs

Šílený sadař

22.8.2019 17:35
Ten pocit když pravděpodobně budu chodit s tím šílencem do třídy :D k nezaplacení
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist