https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-indonesie-si-nici-prostredi-spalovanim-plastoveho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Indonésie si ničí prostředí spalováním plastového odpadu

17.11.2019 00:42 (ČTK)
Objem dovozu plastového odpadu do Indonésie se v minulých dvou letech zdvojnásobil a místní komunity ohrožují toxiny vznikající při spalování. / Ilustrační foto
Objem dovozu plastového odpadu do Indonésie se v minulých dvou letech zdvojnásobil a místní komunity ohrožují toxiny vznikající při spalování. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Hans Solo
Objem dovozu plastového odpadu do Indonésie se v minulých dvou letech zdvojnásobil a místní komunity ohrožují toxiny vznikající při spalování. Uvádí se to ve zprávě, kterou ve čtvrtek vydaly čtyři skupiny zabývající se ochranou životního prostředí. Dvě z nich - Ecoton a Nexus3 - jsou indonéské. Ke dvěma zahraničním patří Arnika z České republiky. Čtvrtým účastníkem výzkumu byla nadnárodní síť IPEN sdružující ochránce životního prostředí ze 122 zemí.
 

Situace v Indonésii souvisí s postojem Číny, která loni přestala dovážet odpad ze zahraničí.

Na základě sledování cesty odpadu v Indonésii vznikla zpráva, která poukazuje na vysoké množství jedovatých látek, jež se dostávají spalováním plastů do potravinového řetězce Indonésanů.

Ve vejcích odebraných z blízkosti pracovišť, v nichž se plasty používají jako palivo, se našlo mimořádně vysoké množství rakovinotvorného dioxinu. Ze vzorků odebraných kdy v Asii vyšší množství dioxinu bylo jenom ve vejcích z Vietnamu, kde Američané manipulovali s pesticidem Agent Orange.

Zpráva podrobně popisuje poměry ze dvou míst na Jávě, kde se dovezený odpad třídí a kde končí balíky označené sice jako vytříděný papír, avšak jsou v nich ukryty také plasty. Po roztřídění je plast spalován a používá se i v kuchyních, kde se připravuje tofu.

Jindřich Petrlík z Arniky označil situaci na východě Jávě za alarmující. "Vyžaduje okamžité řešení, dříve než dojde k ekologické katastrofě, která může mít dopad globálního charakteru," sdělil.

Autoři studie se shodli, že je spalování plastového odpadu nutné zcela zakázat, přísně kontrolovat dovoz a přísněji regulovat nakládání s odpadem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.11.2019 05:36
Každá země prochází v tom lepším případě vývojem od horšího k lepšímu a to lepší se nedá přikázat. Proto známe pověstné londýnské mlhy minulého století od spalování uhlí, při kterých spousta lidí zahynula. A vyřešilo se to rozvojem, zbohatnutím společnosti, která měla volné prostředky na ochranu životního prostředí.
Vidíme to na Číně, která bohatne a už nepotřebuje evropský plastový odpad.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2019 08:43
Jsou schopni soudruzi ekologové nahradit ten plast něčím jiným? Jsou schopni se domluvit s muslimy, kteří ekologii naprosto nechápou, mj. proto, že je v rozporu s jejich náboženstvím?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.11.2019 08:54
Člověk jako dominantní živočišný druh produkuje tolik odpadů, že úspěšně globálně ničí životní prostředí, na němž je ovšem existenčně závislý.
Tato rovnice nemá reálné řešení v systému,který na první místo klade ekonomický růst a generování zisku.
Odpovědět
ig

17.11.2019 09:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Řešení popisuje výše Richard Vacek: nechte ekonomiku růst a když doroste do určité úrovně, lidé sami začnou žp řešit.
Odpovědět
F

František Dvořák

17.11.2019 14:38 Reaguje na
Pořád se v současnosti ukazuje na to, že kdo je bohatý, je schopný řešit ekologii. Tento článek a mnoho jiných právě ukazuje opak. Kdo je bohatý, přesouvá problémy, aby je nemusel řešit jinam. Vždyť to je největší sviňárna, dělat ze sebe ohromnýho lidumila, vědět, že to můžu poslat za pár grošů někam jinam, vědět, že tam jiná technologie na zpracování není než to spálit, nebo hodit do moře. Následkem toho, že to nemusím likvidovat sám, dále zbohatnout a ty tam kritizovat.
Odpovědět
ig

17.11.2019 14:56 Reaguje na František Dvořák
Nikdo by nic nepřesouval, kdyby nebyl ze strany vlády tlak na plnění nereálných až úplně iluzorních cílů. Dokud šlo třeba o vyčištění řek, odsíření a odprášení elektráren, náhradu tetraethylu olova nebo zavedení katalyzátorů, zvládalo se to, protože to bylo technicky možné. Jakmile se ale objevily nařízení na recyklaci nerecyklovatelného odpadu, zafungoval pud sebezáchovy (i firmy jej mají) a odpad se začal vozit k "recyklaci" do Číny nebo bůhvíkam.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.11.2019 15:57 Reaguje na
Je to největší pokrytectví EU tvářit se, že "recyklujeme" odpady a zasíláme je do zemí, které je buď zahrabou do země anebo spálí na otevřených ohništích s tichým souhlasem místních zkorumpovaných vlád.
Podstatně menším zlem by byla termická likvidace plastů ve spalovnách.
Odpovědět
ig

17.11.2019 18:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak
Odpovědět
F

František Dvořák

17.11.2019 18:21 Reaguje na
Vážený p. ig. To, co jste napsal není odpověď. Ten tlak na to, co jste popsal není ze strany států, do kterých se to vyváží. Ten tlak je zde, ale to nic nemění na tom, že když jsou příslušné státy tak bohaté,že by měli pro svoje ulehčení situace zasvinit jiné, méně bohaté země. A tady to chválíme, jak je to dobře, že to jde ruku v ruce s našim/západnim/ bohatstvím.Já to považuji za velkou prasárnu kapitalismu.
Odpovědět
ig

17.11.2019 19:43 Reaguje na František Dvořák
Je to prasárna, s tím souhlasím. K ostatnímu mám námitky :-)

Za socíku se to neřešilo, jen pro připomenutí https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/polsko-odpad-jedy-cesko-mesta-barely-chemikalie-skladky-znecisteni-ekologie.A190514_095643_domaci_remy/foto/JB79f596_201_82946452.jpg jako ukázka, že špatné zacházení s odpadem není jen výsada kapitalismu :-)

Nicméně v každém byznysu jsou dvě strany, jedna poptává a druhá nabízí. A když čím je poptávka podivnější, tím je podivnější i nabízející strana - může to být chudá země která naše peníze nutně potřebuje, může to být mafiánská firma, cokoliv. Proto vidím významnou část tohoto problému na naší straně, kdy jsme si stanovili reálně nesplnitelné cíle a násilím je od soukromých subjektů vymáháme. Ty se pak chovají jak se chovají. Mějme rozumná očekávání a budou se pak dít rozumné věci.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.11.2019 07:22 Reaguje na
Igráčku, ta zpráva je z tohoto tisíciletí, to už myslím o socíku nebylo ani vidu, ani slechu. Největší naše ekozátěž byly ostravské laguny, a ty jsme si vytvořili sami. Tehdy kamiony s bordelem přes čáru nejezdily. Ten obchod s odpadem je opravdu výsada tržního hospodářství.
Odpovědět
ig

18.11.2019 09:15 Reaguje na Karel Zvářal
Socialismus je pořád s námi a spousta lidí si přeje jeho návrat (i když to tak buď z vlastní nevědomosti nebo z konspiračních důvodů :-) nenazývají). Volba je ale jasná - buď tržní hospodářství s _rozumně_ stanovenými regulacemi nebo jednu velkou nerozumnou regulaci zvanou socialismus s důsledky které myslím všichni známe.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.11.2019 09:52 Reaguje na
Jistě, je s námi ve vzpomínkách, s dnešní realitou má pramálo společného. On reguloval (i) takové prasárny, jakým jsme svědky dnes. Do Číny jsme tehdy posílali lokomotivy a turbíny, za ně dováželi čaj a rýži.
Odpovědět
ig

18.11.2019 10:06 Reaguje na Karel Zvářal
Socialismus hlavně reguloval všechno :-) Jenže hospodářství se nedá hrnout dopředu plány a regulacemi, to musí běžet samo a regulacemi se jen mírně korigovat. Zkuste si natočit kormidlo o 80 stupňů a loď se zastaví. Stejně to funguje s regulacemi. Jak se přeženou, udusí růst. A teď jsou zrovna přehnané (v tomto oboru).
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.11.2019 10:13 Reaguje na
Prostě nemáte odpověď, ten odkaz byl o ničem, avšak vytrvale blábolíte:-)
Odpovědět
ig

18.11.2019 11:00 Reaguje na Karel Zvářal
Zřejmě jsem nepochopil, co zamýšlíte. Začít vyvážet do Číny lokomotivy? Situace se obrátila, teď je z Číny dovážíme...
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.11.2019 06:19 Reaguje na František Dvořák
Ten tlak vytvářejí ekologové a tudíž jsou spoluzodpovědní za jeho důsledky, je mi líto, ale tak to je.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.11.2019 10:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
eko-eko řešení je recyklace pouze toho odpadu, který má smysl recyklovat, a jehož cena je kladná (např. silnostěnný HDPE, typicky odřezky vodo/plyno instalačních trubek, případně elektroizolace kabelů, když už se recykluje ta měď), a zbytek energeticky využít, respektive separovaně sbírat a míchat ve spalovně (dostatečně velké, aby se vyplatila logistika a sledování a filtry, poblíž velkého města, které je teplem zásobováno) s komunálem tak, aby výhřevnost spalovaného odpadu byla konstantní a nutnost přitápěním byla co nejmenší.

nějaké pitomé stachanovské závazky, jak budeme recyklovat 99,9% plastů, je čirá pitomost jak eko, tak eko.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist