https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-s-novymi-limity-skodlivin-od-who-by-v-evrope-zemrelo-o-114.000-lidi-mene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S novými limity škodlivin od WHO by v Evropě zemřelo o 114 000 lidí méně

12.11.2021 15:52 | BARCELONA (ČTK)
Dopad je patrnější u oxidu dusičitého, který pochází hlavně z naftových motorů v automobilech.
Dopad je patrnější u oxidu dusičitého, který pochází hlavně z naftových motorů v automobilech.
Při dodržování nových limitů mezní koncentrace škodlivin ve vzduchu, které doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO), by se evropská města mohla vyhnout až 114 000 úmrtím ročně v souvislosti se znečištěním ovzduší. Tvrdí to nová studie barcelonského ústavu globálního zdraví (ISG). Na pokles počtu úmrtí má rozsáhlý dopad zpřísnění limitu koncentrace oxidu dusičitého (NO2).
 

V září WHO výrazně zpřísnila své doporučení ohledně mezní koncentrace škodlivin ve vzduchu. U polétavého prachu a jemných částic PM2,5 klesl doporučený limit o polovinu na pět mikrogramů na metr krychlový. U oxidu dusičitého, který pochází hlavně z naftových motorů v automobilech, by maximální přípustná koncentrace v budoucnu měla být místo dřívějších 40 pouze deset mikrogramů na metr krychlový. Evropská unie zatím povoluje koncentrace 40 mikrogramů na metr krychlový u NO2 a 25 mikrogramů na metr krychlový u částic PM2,5. WHO zpřísnění odůvodnila tím, že dopady znečištění vzduchu na lidské zdraví jsou závažnější, než se dříve myslelo.

Podle studie by zavedení nových limitů WHO přispělo ke snížení počtu úmrtí v souvislosti se znečištěným ovzduším o 114 000 ve srovnání s předchozím stavem. Dopad je patrnější u oxidu dusičitého. U limitu WHO z roku 2005 činil počet úmrtí, kterým se dalo vyhnout, 900, u limitu z letošního roku by se údaj zvýšil na 51 000. Největší dopad by pocítily velké městské aglomerace v Paříži, Madridu a Aténách.

Dopad nových limitů v případě jemných částic PM2,5 by se ve srovnání s limitem z roku 2005 prakticky zdvojnásobil. Pokud by koncentrace klesla na nový limit, počet vyhnutelných úmrtí by vzrostl na 109 000. Největší zlepšení by podle studie zaznamenaly aglomerace Milána, Paříže a Atén.

V České republice by nové omezení koncentrace NO2 mělo největší dopad v Praze. Při zpřísnění limitu by se počet úmrtí, kterým se dalo vyhnout, zvýšil ze dvou na 425, v Brně by to pak bylo z nuly na 97 .U jemných částic PM2,5 by se potenciální pokles úmrtí zvýšil ze 419 na 808 v Praze a z 270 na 367 v Ostravě.

Studii ISG provedl na údajích zhruba 900 měst v 31 evropských zemích. Vedle unijních zemí se jedná také o Británii, Island, Norsko a Švýcarsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

12.11.2021 16:10
To jsou ty důsledky lineárních bezprahových modelů. Vychází se z toho, že dvojnásobná koncentrace vede k dvojnásobnému počtu mrtvých i když se ví, že takové modely neplatí.
Odpovědět
ig

12.11.2021 18:00
A na každého zachráněného *) by jich deset umrzlo, protože by se muselo přestat topit :-)

*) pokud by vůbec nějací zachránění byli, viz komentář Richarda Vacka
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

12.11.2021 18:44
POmerne často pracujem s krovinorezom a motorovou pílou. V mladosti som strávil vždy celé leto behaním za kosačkou MF2. Všetky tieto prístroje majú výfuk veľmi blízko hlavy a ich dvojtaktné motory vypúšťajú neskutočný dym.Netuším čo všetko obsahuje, ale je to 100% horšie ako moderné motory v mestách. Napriek tomu žijem a podobne aj moji kolegovia alebo kopaničiari či obyčajní ľudia čo žijú na vidieku.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.11.2021 21:07
A kdyby ty limity ještě trochu vylepšili, budeme každý den svědky několika zmrtvýchvstání.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

13.11.2021 09:24
Díky emisím se jenom v České republice za 100 let prodloužila průměrná délka života o 30 let. To znamená že nás tu žije asi o 2 000 000 lidí více. A to proto že stroje nahrazují těžkou lidskou práci a ti uvolnění lidé se mohou věnovat třeba studium medicíny.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist