https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-skladky-u-mest-jsou-zdrojem-mnozstvi-metanu-prispivajiciho-k-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skládky u měst jsou zdrojem množství metanu přispívajícího k oteplování

12.8.2022 10:00 | DILLÍ (ČTK)
Při rozkladu organického odpadu, jako jsou potraviny, dřevo nebo papír, se do vzduchu vylučuje metan. Z globálního pohledu jsou skládky po ropném a zemědělském sektoru třetím nejvyšším vylučovatelem metanu.
Při rozkladu organického odpadu, jako jsou potraviny, dřevo nebo papír, se do vzduchu vylučuje metan. Z globálního pohledu jsou skládky po ropném a zemědělském sektoru třetím nejvyšším vylučovatelem metanu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skládky odpadu u velkých měst jsou zdrojem vylučování velkého množství metanu, který přispívá k oteplování. Uvádí se to ve studii zveřejněné tento týden v časopise Science Advances. Vědci, kteří se na ní podíleli, sledovali uvolňování plynů nad čtyřmi velkými městy - indickými Dillí a Bombají, pákistánským Láhaurem a argentinským Buenos Aires.
 

Zjistili, že množství škodlivin vylučujících se od atmosféry nad nimi v letech 2018 a 2019 bylo 1,4 až 2,6krát vyšší, než se předtím odhadovalo.

Publikovaná studie vznikla s cílem pomoci místním vládám, usilujícím přispět ke zpomalení oteplování, zaměřit se na konkrétní problematická místa.

Při rozkladu organického odpadu, jako jsou potraviny, dřevo nebo papír, se do vzduchu vylučuje metan. Z globálního pohledu jsou skládky po ropném a zemědělském sektoru třetím nejvyšším vylučovatelem metanu.

I když se metan na emisích skleníkových plynů podílí jenom z 11 procent, zůstává ve vzduchu desítky let a v atmosféře zadrží 80krát více tepla než oxid uhličitý. Vědci odhadují, že se metan produkovaný lidskou činnost podílí na oteplování z 25 procent.

"K výpočtu emisí metanu byly poprvé použity satelitní snímky pořízené nad skládkami. Zjistili jsme, že ačkoli jsou tato smetiště ve srovnání s plochou měst malá, mají velký podíl na emisích uvolňovaných z celé oblasti," řekl spoluautor studie Joannes Maasakkers z nizozemského ústavu vesmírného výzkumu.

Jak napsala agentura AP, zjišťování emisí s pomocí satelitů je relativně nový obor, ale ke sledování množství plynů v ovzduší se používá stále častěji. Znamená to, že stále více nezávislých organizací sleduje skleníkové plyny a je schopno poukázat na jejich hlavní šiřitele. Dosud byly na tomto poli k dispozici hlavně vládní údaje.

"Tento výzkum dokazuje, že je třeba lépe sledovat skládky, zejména v zemích jako Indie, kde na těchto místech často hoří a do vzduchu se dostává množství škodlivin," sdělil Euan Nisbet z Londýnské univerzity, který se na studii nepodílel.

Letos Dillí zahalil na několik dní kouř z hořící skládky, zatímco se země potýkala s mimořádným vedrem a teploty překračovaly 50 stupňů Celsia.

Nisbet řekl, že satelitní technologie spolu s pozemním měřením umožní vědcům identifikovat ty, kdo nesou odpovědnost za znečišťování světa.

Nedávná studie Mezinárodní agentury pro energii (IEA) označila Indii a Čínu za největší znečišťovatele metanem. Na loňské mezinárodní klimatické konferenci se 104 států zavázalo snížit do roku 2030 emise tohoto plynu o 30 procent ve srovnání s rokem 2020, avšak Čína ani Indie mezi těmito státy nejsou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

12.8.2022 10:40
No ale to je známo, to nemuseli studovat. KO patří vytřídit na papír, kovy, PET a zbytek spálit ve spalovně = ee + teplo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.8.2022 16:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Když spalovny jsou ještě pořád e e !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.8.2022 16:09 Reaguje na smějící se bestie
Nějak zapomínaj na plochy parkovišť a střech velkoskladů, že.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.8.2022 17:39 Reaguje na smějící se bestie
Spalovny mají podstatně lepší eliminaci škodlivin a sledování než spalování biomasy, které se dost podobá spalování odpadu. Jsou tedy podstatně čistější.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

12.8.2022 11:28
Mno ten nadpis... Ehm. Čili skládky na venkově jsou OK? Samozřejmě z článku je jasné jak to je. Řešení snad jedině ekonomická motivace ke kompostování a výchova obyvatelstva. Ale nedělám si třeba v Dillí iluze o nějakém rychlém pokroku.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.8.2022 13:27
Přitom je pomoc jednoduchá, zde mnohokrát popsaná, energetické využití odpadu.
Odpovědět
MG

Michal Gregor

12.8.2022 15:42
https://www.youtube.com/watch?v=VEQYTCCmn7k
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

12.8.2022 19:24
Aby mohl vznikat metan, je třeba zamezit přístupu vzduchu. Pak teprve může probíhat metanogenní fáze skládky.

To se u nás děje tak, že na skládce pojíždí kompaktor, který ten odpad lisuje a tím vytěsní přebytečný vzduch.

Netuším, kolik kompaktorů je ve zmiňovaných skládkách, ale nedělám si iluze, že jich asi příliš nebude.

Z tohoto pohledu soudím, že článek je naprostý nesmysl, protože obsahuje bezcenné teorie aniž by se alespoň pokusil zohlednit jakýkoliv pohled na provozní praxi.

Takže další článek o ničem...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.8.2022 12:23 Reaguje na Jiří Kvítek
Tak jim tu studii oficiálně vyvraťte ne? Doložte, že máte jiná, lepší, data než jsou satelitní ve studii. ;) Jinak je váš komentář nesmyslný a o ničem...;)
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

24.8.2022 17:39 Reaguje na Petr Eliáš
Vyvrací to každodenní reálné zkušenosti z běžné provozní praxe, a také předpisy, které u nás platí od 1.8.1991 (počínaje zákonem č.238/1991 Sb., což byl náš první zákon o odpadech).

Přijďte se podívat do provozu na kteroukoliv řízenou skládku v ČR a sám pochopíte, kde je pravda.

Takové články i takové studie nejsou k ničemu!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist