https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-v-tropicke-casti-and-za-30-let-roztala-temer-polovina-ledovcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: V tropické části And za 30 let roztála téměř polovina ledovců

20.5.2022 10:59 | BRASÍLIA (ČTK)
Největší část ledovců v tomto regionu připadá na Peru a Bolívii, menší procento pak na Ekvádor, Kolumbii, Venezuelu a Chile.
Největší část ledovců v tomto regionu připadá na Peru a Bolívii, menší procento pak na Ekvádor, Kolumbii, Venezuelu a Chile.
Ledovce v tropické části jihoamerických And se za posledních 30 let zmenšily téměř o polovinu, vyplývá ze studie skupiny MapBiomas, na níž se podíleli experti z Brazílie či Peru. K bezprecedentnímu úbytku ledovců podle nich přispěly klimatické změny i rozsáhlejší požáry v Amazonii, informovala agentura EFE.
 

Od roku 1990 do roku 2020 se podle této studie zmenšila plocha ledovců ve sledované oblasti And o 42 procent. Největší část ledovců v tomto regionu připadá na Peru a Bolívii, menší procento pak na Ekvádor, Kolumbii, Venezuelu a Chile.

"Tento bezprecedentní nárůst úbytku ledovců může být přičítán klimatickým změnám i neklimatickým faktorům, jako je větší výskyt lesních požárů v posledních letech v Amazonii. Při nich vzniká černý uhlík, který může urychlit tání," uvádí studie.

MapBiomas je brazilská iniciativa, jíž se účastní nevládní organizace, univerzity i firmy a která se věnuje mapování změn zemského povrchu v Jižní Americe, zejména v Brazílii a Amazonii.

"Úbytek ledovců ovlivňuje ekosystémy, zemědělství, zásobování vodou, výrobu elektřiny a v důsledku i cestovní ruch a může tak mít důsledky nejen ekologické, ale pro místní obyvatele i ekonomické a kulturní," uvedl jeden z autorů studie Efrain Turpo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist