https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sumava-hlasi-tragicky-rok-pro-ohrozene-losy-evropske-za-ctyri-mesice-tri-neprezili-stret-s-auty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šumava hlásí tragický rok pro ohrožené losy evropské – za čtyři měsíce tři nepřežili střet s auty

26.7.2017 01:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jeden ze sražených losů byla kojící samice. Její mládě patrně také zahyne.
Jeden ze sražených losů byla kojící samice. Její mládě patrně také zahyne.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Mokrý / NP Šumava
První půlrok letošního roku je pro ohrožené druhy zvířat žijících na Šumavě jedním slovem tragický. Srážku s automobilem na Šumavě a v Pošumaví za sedm měsíců nepřežili tři losi evropští a rys ostrovid. Mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák proto apeluje na řidiče, aby na Šumavě jezdili opatrněji.
 

Ve dvou případech se dokonce jednalo o usmrcení kojících samic a tak je velmi pravděpodobné, že uhynou i jejich mláďata. Na konci června došlo ke střetu automobilu a kojící rysice na trase mezi Vimperkem a Volyní, v polovině července zase řidič osobního automobilu nedokázal zabránit střetu se samicí losa evropského nedaleko Frymburku u Lipna.

„To už byla třetí losice, která letos nepřežila srážku s automobilem. V prvním případě se jednalo o mladou samici losa, která byla sražena na pravé straně Lipna v polovině března," vypočítává smutnou bilanci Jan Mokrý z Odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava. "Druhá losice byla sražena v polovině června u obce Studánky za Vyšším Brodem. Třetí letošní nehoda, při které uhynul los, se stala o měsíc později na levé straně Lipenské přehrady. To se jednalo o samici.“

Rys sražený autem.
Rys sražený autem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Mokrý / NP Šumava

„Pokud se navíc jedná o úmrtí kojící samice, je to o dost horší, protože velmi pravděpodobně nepřežijí ani její mláďata. A když odhadujeme početnost stáda losů evropských na Lipensku okolo dvaceti kusů, tak s každým takto uhynulým zvířetem se možnost udržení této malé populace razantně snižuje,“ dodává.

Při těchto letošních nehodách nedošlo ke zranění osob, ale právě srážka s jedním z největších evropských savců znamená vysoké riziko i pro posádku vozidla.

Statistiky nehod vedou Správy národních parků Šumava a Bavorský les i v případě populace rysa ostrovida. Kromě červnové události, kdy došlo ke srážce se samicí rysa na trase mezi Vimperkem a Volyní, byl letos na přelomu února a března sražen rys v Bavorsku nedaleko Frauenau.

„Je to opravdu velmi smutná statistika. Za poslední tři roky takových událostí přibývá. V roce 2014 se pracovníci Správy NP Šumava dozvěděli o dvou dopravních nehodách, při kterých došlo k usmrcení rysů," připomíná zooložka Správy NP Šumava Elisa Belotti. "V roce 2015 to byly čtyři nehody a loni došlo také ke čtyřem nehodám. Mimo to jsme loni našli také jednoho upytlačeného rysa na hranici mezi CHKO a národním parkem, ale i když jsme věc předali policii a ta provedla balistickou analýzu zbytku střel, pytláka se nepodařilo dohledat,“ říká Elisa Belotti.

„Rysí populace tady na Šumavě a v širokém okolí je přitom velmi křehká. Šedesát až osmdesát dospělých jedinců nedává úplnou záruku bezproblémového přežití a každá ztráta byť jediné kočky je velkým zásahem do této populace,“ dodává.

Čas od času se na silnicích najdou i další sražené chráněné druhy jako je vydra říční, bobr evropský, puštík bělavý, jeřábek lesní. Příčin stále častějších střetů s chráněnými druhy může být několik, určitě je to i nárůst automobilové dopravy spojený se zvyšujícím se turistickým ruchem na Šumavě.

„Svojí roli hraje i rychlost aut a určitá míra nepozornosti řidičů. K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči trochu ubrali plyn, více se věnovali řízení a sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách," apeluje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák. Navíc v těchto týdnech začíná srnčí říje a tak se dá očekávat zvýšený pohyb této zvěře po silnicích nejen na Šumavě. "A je potřeba mít na paměti jednu věc, nehoda se zvěří nemusí skončit špatně jen pro zvíře samotné, ale i pro posádku vozu. Proto prosíme všechny řidiče, kteří míří na Šumavu, aby toto všechno měli na paměti,“ říká Jan Dvořák.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

1.8.2017 12:25
"ohrožený los evropský" je hezky bulvární titulek. jedná se o živočicha hojně rozšířeného po prakticky celém mírném podnebném pásu severní polokoule, který byl v hustěji osídlených zemích vyhuben, a s postupující urbanizací a vysídlením venkova se zase vrací. jedná se o populace migrující a přimigrovanou, která není nijak geneticky unikátní. jakož i rys ostrovid (kde je největším problémem lidová myslivost a masařský přístup myslivců, kteří pokládají šelmy za konkurenci ujídající přemnoženou vysokou a černou zvěř. apropos - africký prasečí mor - jak to najednou jde, to střílení všeho chrochtajícího co se hýbe čímkoli co střílí)
Odpovědět
OR

Olga R

23.8.2017 12:08 Reaguje na Lukas B.
Nechte to vystřílet myslivce https://www.kostelecky.cz/dlouhe-zbrane/
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist