https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/summit-eu-bude-resit-klimatickou-zmenu-a-boj-s-dezinformacemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Summit EU dnes bude řešit klimatickou změnu a boj s dezinformacemi

22.3.2019 07:15 | BRUSEL (ČTK)
Podle návrhu závěrů dá unie jednoznačně najevo svou podporu Pařížské dohodě o klimatu.
Podle návrhu závěrů dá unie jednoznačně najevo svou podporu Pařížské dohodě o klimatu.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Evropští lídři se na dnešním závěrečném dni summitu v Bruselu po čtvrtečním dramatickém rokování o odkladu brexitu dostanou k předem naplánovaným tématům jako jsou boj s klimatickými změnami či zajišťování bezpečnosti komunikačních sítí páté generace. Premiéři a prezidenti unijních zemí také vyzvou Evropskou komisi k rozhodnějšímu jednání o obchodu se Spojenými státy a v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu budou mluvit i o boji s dezinformacemi.

 

Závěrečný den summitu EU začne výměnou názorů s premiéry Islandu, Norska a Lichtenštejnska u příležitosti 25 let Evropského hospodářského prostoru (EHP). Poté účastníci vrcholné schůzky budou probírat ekologii a bezpečnost komunikačních sítí.

Podle návrhu závěrů dá unie jednoznačně najevo svou podporu Pařížské dohodě o klimatu a dá Evropské komisi souhlas, aby připravila podklady pro společný postup zemí EU při zajišťování bezpečnosti komunikačních sítí páté generace (5G).

Čínská společnost Huawei, která má kvůli údajným těsným kontaktům na čínské úřady problémy v USA a řadě západních zemí, v podkladových materiálech před summitem zmíněna není, podle diplomatů ale o ní pravděpodobně někteří prezidenti či premiéři v diskusi hovořit budou.

Na rozdíl od prvního dne summitu, kterému ve čtvrtek jednoznačně dominovalo téma odkladu brexitu, o němž lídři jednali do pozdních nočních hodin, by měl být dnešek o poznání klidnější. Vrcholná schůzka by měla skončit po poledni, závěrečná tisková konference předsedy Evropské rady Donalda Tuska a Evropské komise Jeana-Claudea Junckera se plánuje na 12:45 SEČ.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist