https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/support-team-chce-rozsirit-vetrny-park-u-hradku-n.n.mesto-zada-posudek-eia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma chce rozšířit větrný park u Hrádku nad Nisou, město žádá posudek EIA

2.4.2024 11:15 | HRÁDEK NAD NISOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rozšíření větrného parku u Hrádku nad Nisou na Liberecku připravuje společnost Support Team. K 13 současným elektrárnám společnosti JRD Group by nedaleko osady Václavice u česko-polské hranice mělo přibýt dalších šest větrných elektráren. Zastupitelé města požadují zpracování kompletního posudku dopadů na životní prostředí - tzv. velké EIA, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Eva Malá.
 

U Václavic je už dnes druhý největší větrný park v České republice, který v roce 2017 dokončila společnost JRD Group. Osmdesátimetrové elektrárny s instalovaným výkonem přes 26 megawattů (MW) dodávají ročně do sítě zhruba 60 GWh elektřiny. Podle oznámení záměru by k nim mělo přibýt šest dalších elektráren o výšce gondoly 80 až 90 metrů a s průměrem rotoru až 110 metrů, každá s výkonem dva až 2,2 MW, dohromady až 13,2 MW. Stavět se má na orné půdě.

Záměr investora je podle libereckého magistrátu v souladu s rozvojovými dokumenty ČR i Libereckého kraje, územní plán Hrádku nad Nisou ale takový projekt neumožňuje, a bude třeba schválit jeho změnu. I proto městské zastupitelstvo požaduje posudek EIA. "Zastupitelé rozhodli, že chtějí plnohodnotné posouzení vlivu na přírodu i na obyvatele, kteří v blízkosti elektráren žijí," řekl místostarosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!).

Už dnes obyvatelé nedalekých Václavic pociťují negativní dopady vybudovaných větrných elektráren, i proto zastupitelstvo požaduje posouzení z hlediska vlivu hluku na nedalekou zástavbu a na život tamních obyvatel. Podobné stanovisko zastává i Liberecký kraj. "Je také třeba posoudit součet vlivu současných 13 elektráren a těch šesti nových. Posuzovat těch šest samostatně by k obyvatelům, kteří tam žijí, nebylo úplně fér," dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj má s větrnou energetikou dvacetiletou zkušenost. Nejstarším projektem jsou dvě obecní větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem připojené do sítě v roce 2003. Kraji patří v Česku co do počtu elektráren třetí místo, v sedmi lokalitách stojí 31 větrných věží, kromě okolí Hrádku nad Nisou jsou také ve Frýdlantském výběžku. Zařízení s celkovým instalovaným výkonem přes 50 megawattů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dodala loni do sítě téměř 111 gigawatthodin elektrické energie. Nové projekty se připravují také na Frýdlantsku a u Brniště na Českolipsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.4.2024 09:24
s jídlem roste chuť a větrníky.
jak kostelní myš k desetníku příjde, ne všechny obce se nechají zaslepit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist