https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-hrabosi-letos-muzou-zpusobit-skody-za-nekolik-miliard
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz: Hraboši letos můžou způsobit škody za několik miliard

17.1.2020 00:30 (ČTK)
Letošní škody způsobené přemnoženými hraboši mohou podle odhadu Zemědělského svazu ČR dosáhnout dvou -až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun. / Ilustrační foto
Letošní škody způsobené přemnoženými hraboši mohou podle odhadu Zemědělského svazu ČR dosáhnout dvou -až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun. / Ilustrační foto
Letošní škody způsobené přemnoženými hraboši mohou podle odhadu Zemědělského svazu ČR dosáhnout dvou -až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun. Včera to sdělil mluvčí svazu Vladimír Pícha. Svaz chce na příští týden svolat tiskovou konferenci, kde ohlásí plán akcí, jimiž bude chtít na problematiku upozornit.
 

"Bohužel po krátkodobém poklesu stavů hraboše v souvislosti s podzimní kultivací půdy se jejich počty začaly opět zvyšovat. Zemědělský svaz sleduje vývoj škod způsobených tímto škůdcem a jen na nově založených porostech přesáhly škody 200 milionů korun. Vlivem mírné zimy stavy nadále rostou a oblasti škodlivého výskytu se rozšiřují z Moravy dále na západ," řekl včera Pícha. Podle něj byli hraboši loni na jaře přemnožení lokálně, letos na začátku roku pak již plošně.

Navíc, jak upozorňuje, není jasné, kdo a zda za škody za hraboše zaplatí, mezi zemědělci "roste nervozita". "Výbor Zemědělského svazu ČR rozhodl, že do konce ledna se bude čekat na řešení této situace, které by systémově řešilo nejen přemnožení jednoho ze škůdců. Následně jsou členové Zemědělského svazu připraveni zorganizovat akce, které připomenou význam zemědělství a kulturní krajiny pro naši společnost," uzavřel.

Podle mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivany Krškové první letošní data ukazují, že populace hraboše jsou stále velice silné a jejich hustota klesla jenom na některých místech v Čechách. "Na Moravě je situace stejná, jako na podzim. Od 1. ledna bylo provedeno na 320 pozorování, z nichž 60 procent přesahuje práh škodlivosti. Na 18 procentech dosahují výskyty extrémních hodnot," sdělila.

Podle ní ale také z dat vyplývá, že populace hraboše není vyšší než v předchozích letech, rozdíl je načasování vrcholu růstu populace. V letech 2014 a 2015 bylo nejvíc hrabošů až po sklizni. "V roce 2019 byly populace relativně vysoké již na jaře, v době, kdy se teprve tvoří výnos, při čemž tyto jarní populace během roku prakticky neklesaly. Hraboš tedy páchal škody v nejcitlivějších fázích růstu rostlin v průběhu celého roku," dodala. Populace se nyní podle ní můžou snížit, pokud přijde koncem ledna nebo v únoru holomráz, nebo naopak dostatek srážek, které by zatopily nory.

ÚKZÚZ loni v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky účinnost povolení pozastavilo. Později se po povolené plošné aplikaci na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Později se našli také uhynulí čápi.

Ohrožením některých druhů ptáků a savců argumentuje Česká inspekce životního prostředí, podle ní je plošné použití přípravku v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. Jed zůstává uhynulým hrabošům v žaludku, v ostatních tkáních se rozloží.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

17.1.2020 07:57
Nezodpovědní lidé (například ze zemědělství, lesnictví, stavebnictví,...) letos ZPŮSOBÍ škody za stovky a tisíce miliard a zabijí velké množství všech možných druhů, včetně jiných lidí....
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.1.2020 09:08 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak, tak... Hraboš největší moudrý působí planetě nevyčíslitelné škody, ale k jejich náhradám se hlásit nebude, neb tento proces jest považován za progres. Do příchodu plískanic si asi užijeme seriálu o hrůzostrašném zvířátku, kvůli kterému milý Jarda sem, milý Jarda tam... No co budeme dělat!!?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.1.2020 14:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vy to podáváte tak, že jediní zodpovědní jsou asi lidé, kteří v životě nevytvořili hodnotu ani za pět korun.
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

18.1.2020 07:59
Hospodarim v EZ a na polich mám hrabose podle zkoumani UKSUZ v minimalnich poctech je to proto ze mam hnizdici 2 pary kanat nejake krkavce , videl jsem i lisku , .takze ma rovnovážný stav .Bohuzel v pripade ze vedlejsi cca 500 m daleky hospodar pouzije jed do kopru pujdou i 'moji 'predatori
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist