https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-obci-ze-sumavy-odmita-navrh-na-nove-zony-ochrany-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz obcí ze Šumavy odmítá návrh na nové zóny ochrany přírody

25.2.2019 23:45 | PLZEŇ (ČTK)
Návrh nového členění Národního parku Šumava počítá s ponecháním 27 procent plochy pouze přírodním procesům.
Návrh nového členění Národního parku Šumava počítá s ponecháním 27 procent plochy pouze přírodním procesům.
Svaz šumavských obcí odmítl návrh ministerstva životního prostředí na novou zonaci v Národním parku Šumava. Návrh podle starosty obce Modrava a mluvčího svazu Antonína Schuberta prohlubuje neprůhlednou péči o největší lesnatý národní park ve střední Evropě, vhání do nejistoty místní a přírodu národního parku ještě víc uzavírá před návštěvníky. Schubert to dnes sdělil ČTK.
 

Nové vymezení zón plyne z novely zákona o ochraně přírody schválené v minulém volebním období. Novela stanovila nová pravidla pro všechny čtyři národní parky, tedy i v Krkonoších, Českém Švýcarsku a v Podyjí.

"Návrh na vyhlášení zón je špatným výsledkem dvouleté práce orgánů ochrany přírody, který dokazuje, že jejich jediným motivem je honba za co největší částí národního parku, na níž se nebude zasahovat proti kůrovcům, ale ani zalesňovat," uvedla předsedkyně svazu Jiřina Kraliková.

Návrh znamená podle svazu nejistotu i pro místní zemědělce. "Není jasné, jaký způsob hospodaření na zemědělských pozemcích bude přípustný, jelikož plných sedm let nemá šumavský park povinný plán péče, který by transparentně stanovoval nejen způsoby péče, ale hlavně podrobné cíle jednotlivých půdních celků, na nichž farmáři hospodaří," uvedl mluvčí. Název trvalá péče není podle něj zárukou, že tam budou moci farmáři sušit seno a pást hospodářské zvířectvo.

Návrh nového členění NPŠ, který se rozkládá na více než 680 km2, počítá s ponecháním 27 procent plochy pouze přírodním procesům. Další zóna přírodě blízká bude zabírat rovněž 27 procent území, na kterých se bude také zasahovat minimálně. Téměř 45 procent plochy bude v režimu zóny soustředěné péče, kde se bude mimo jiné smět těžit dřevo. Poslední zóna s nejmírnějším režimem se nazývá kulturní krajinou a jde především o osídlená místa.

"Návrh zón je předložen bez povinné textové části. Jde tedy o neúplný dokument. Není tak vůbec jasné, co je cílem jednotlivých enkláv v té které zóně," uvedla místopředsedkyně svazu a starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Do zóny kulturní krajiny jsou podle ní nesmyslně zařazeny vodní toky, ale nikoli vesnice, osady, hřbitovy, penziony, farmy a silnice II. a III. tříd. "Obcím je tak vyčleněno místo ministrem slibovaných deseti procent výměry národního parku pouhých 642 hektarů, což není ani jedno procento výměry parku," dodala. Není podle ní jasné, kde budou vyhlášena území s omezeným vstupem.

Podle Schuberta novela zákona o ochraně přírody navzdory ministerským slibům neotevřela dosud uzavřené části přírody NPŠ. Návrh zón podle něj přírodu uzavírá ještě víc.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

26.2.2019 10:52
Že víc uzavírá park návštěvníkům? Že ponechává přírodu samovolnému vývoji? Že si lidé, kteří DOBOROVOLNĚ bydlí v dané oblasti, nebudou moci dělat co chtějí? Vždyť tak to má být, krucinál! Jestli ono se to náááhodou nedotýká podnikatelských aktivit, které zrovna nejdou ruku v ruce s ochranou přírody, že? :)
A jako vždy podotýkám, že jsem velkým zastáncem podnikání a že sám jsem z míst, která jsou dotčena řadou omezení ve jménu ochrany přírody.
Jestli by nebylo načase obměnit představenstvo SŠO :P

Tak doufám, že v tomto případě se na ně naše zkažená vláda vykašle a vše proběhne podle plánu.
Odpovědět
Sl

Slovan

10.3.2019 15:49
Jedná se o národní park. Ne o lunapark. Hlavním a nejdůležitějším zájmem je příroda, ne nějaké obce (které z toho mají navíc miliony a patří k nejbohatším u nás) ani podnikatelé. Pokud chci žít v národním parku, pak musím respektovat určitá pravidla i omezení. Tečka. Tohle je poklad celého národa, né pouze šumavských obcí! Stejně jako ostatní NP nebo CHKO v celé zemi!
Odpovědět
DK

Dana Krásná

12.3.2019 18:45
Proto byly přece národní parky vyhlášeny. Je smutné, že v "necivilizované" Africe jsou přísně chráněné národní parky, kam návštěvník může jen v určitou dobu (během dne) po určených komunikacích, ale u nás je obrovský problém ponechat několik procent plochy státu přírodnímu vývoji. Nic nebrání obyvatelům obcí v NP se odstěhovat, pokud se jim tam nelíbí.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist