https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-ubytek-fyzickych-osob-vlastnicich-pudu-pokracuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz: Úbytek fyzických osob vlastnících půdu pokračuje

3.6.2020 00:49 (ČTK)
Vlastnictví půdy se stále více přesouvá z osob na podniky.
Vlastnictví půdy se stále více přesouvá z osob na podniky.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pexels
Fyzických osob, které vlastní půdu využívanou k zemědělské produkci, letos v ČR meziročně znovu ubylo. Pokračuje tak trend úbytku fyzických osob vlastnících půdu a koncentrace vlastnictví k právnickým osobám. Nyní je mezi vlastníky půdy právnických osob zhruba 41.000, fyzických 1,75 milionu. ČTK to sdělil Svaz vlastníků půdy ČR. Fyzické osoby k letošnímu květnu vlastnily 2,98 milionu hektarů půdy a právnické 913.000 hektarů.
 

Zemědělské půdy je v ČR 4,2 milionu hektarů. Do tohoto počtu se ale započítávají také vlastníci zahrad a stát, který má zhruba tři procenta zemědělské půdy, tedy přibližně 134.000 hektarů. Z celkového množství vlastní fyzické osoby tři čtvrtiny výměry, na jednu fyzickou osobu připadá stejně jako loni zhruba hektar půdy, uvádí svaz. Za zemědělskou půdu se považují orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.

Českým specifikem je převládající podíl zemědělců hospodařících nikoli na vlastní, ale na pronajaté půdě. To je především důsledkem kolektivizace v 50. letech minulého století.

Cena zemědělské půdy loni vzrostla o 1,3 procenta, sdělili ČTK již dříve zástupci společnosti obchodující s pozemky Agro21. Růst ceny potvrdila společnost Farmy.cz, podle které cena loni stoupla na 24,4 Kč za metr čtvereční. Agro21 dodává, že nejlevnější půda byla v okresech Jeseník (15,01 Kč/m2), Ústí nad Labem (15,28 Kč/m2) a Děčín (16,37 Kč/m2). Naopak nejdražší byla v okresech Cheb (31,41 Kč/m2), Kolín (31,19 Kč/m2) a Chrudim (30,56 Kč/m2).

Podle Farmy.cz ceny půdy loni rostly pomaleji než inflace, která činila 2,8 procenta. Od roku 2004, od kdy společnost ceny monitoruje, byl nárůst pod inflací poprvé.

Loni klesla poptávka po půdě u všech skupin investorů. Ze zahraničí převažuje zájem z Německa, půdu chtějí také Nizozemci a Belgičané. "Tito kupující jsou částečně motivováni zájmem o hospodaření na nakoupené půdě a zčásti jsou pozemky pořizovány jako investice k pronájmu. Významnější zájem ze zemí mimo EU jsme nezaznamenali," dodala Farmy.cz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

3.6.2020 07:58
A tento trend bude logicky pokračovat.
Odpovědět
ag

agrice

3.6.2020 09:52
"Českým specifikem je převládající podíl zemědělců hospodařících nikoli na vlastní, ale na pronajaté půdě. To je především důsledkem kolektivizace v 50. letech minulého století."
Tak tahle MANTRA se mi opravdu "moc" líbí.
A nemůže to být neochotou vlastníků živořit na vlastním hektárku. Respektive živořit z výnosu toho hektárku. Vždyť kroměně koňáků na půdě téměř nikdo dělat nechce. Možná ani nemůže. Klasický kovozemědělec se docela rychle uštve. Nejprve dvanáctku (s cestou) v kolbence (cha!) a pak ještě na svém. Kdo to dá?
Odpovědět
Pa

PavelA

3.6.2020 14:39 Reaguje na agrice
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist