Svazek obcí Křivoklátska na sněmu odmítl zamýšlený Národní park Křivoklátsko
"Svazek obcí Křivoklátska je pro mě potvrzením, že naše snahy o ochranu zdejší krajiny a života obyvatel nejsou scestné. Dohodu o přistoupení ke svazku odsouhlasila zastupitelstva 28 obcí, která mají za sebou 15.000 lidí, kteří zde mají své domovy a budoucnost regionu jim není lhostejná," uvedla Kohoutová.
Členové svazku dlouhodobě upozorňují, že Křivoklátsko je kulturní krajinou, kterou stovky let vytvářeli především lesníci a lesní hospodáři, tamější příroda tedy není výsledkem samovolných přírodních procesů. Už dříve místní poukázali na vědecké studie, které dokládají, že na území plánovaného parku jsou původní jen přes čtyři procenta porostů. Obce chtějí zachovat nynější CHKO a lepší péči o přírodu zajistit mimo jiné změnou legislativy. "Naše názory jsou ale bagatelizovány a jednotnost našeho postupu zpochybňována. Proto jsme se spojili do Svazku obcí, aby bylo zřejmé, jak plošný nesouhlas se zřízením národního parku v našem regionu je," doplnil starosta obce Běleč a místopředseda svazku Lukáš Kocman.
Křivoklátsko je už téměř 50 let biosférickou rezervací UNESCO. Je tedy součástí programu pro udržitelné využívání přírodních zdrojů a zlepšení vztahů mezi lidmi a jejich prostředím. Od roku 2010 zde také funguje Lesnický park Křivoklátsko zařazený do mezinárodní sítě modelových lesů.
Ministerstvo argumentuje tím, že nový národní park by měl chránit část Křivoklátska, kde je nebývale pestrý a k tomu největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR s velkou rozmanitostí přírody. Má vytvořit podmínky pro lepší ochranu přírody i rozkvět obcí v regionu. Zamýšlený národní park má zabírat 116 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Petici proti jeho zřízení podepsalo přes 11 000 lidí. V květnu ji autoři odeslali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny, který by ji měl projednat ve veřejném slyšení. O vyhlášení parku bude rozhodovat Sněmovna.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Slavomil Vinkler
11.7.2023 17:25To je stoprocentní pravda. Ale pokud by ochrana přírody byla příčetná tak zejména v NP by se mělo hospodařit. A hospodařit jako v kulturní krajině tak, aby se zachovala v biodiverzitě, jak po ty tisíce let. A pak by nebyl takový odpor ze strany veřejnosti, snad jen lobbistů za majitele lesů a p.
Totéž platí o Pohansku a Soutoku, Krušných horách .... Nikde není tisíciletý samovolný les. A už vůbec nikde není stotisíciletý les, ve kterém by byl dostatek megafauny.
Jaroslav Řezáč
12.7.2023 10:25 Reaguje na Slavomil VinklerDomnívám se, že každý kout, který je chráněný, je pro svojí jedinečnost, jak geomorfologií, tak přírodním bohatstvím, které tvoří jedinečnost území, kvůli které je vyhlašován. Někde k tomu stačí i neporušenost území jako entity přírodních procesů. Lidi budou proti něčemu, protože mohou být a je to jednodušší, pohodlnější.
Vladimír Kožíšek
12.7.2023 09:01Slavomil Vinkler
12.7.2023 09:30 Reaguje na Vladimír KožíšekJaroslav Řezáč
12.7.2023 10:28 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
12.7.2023 11:04 Reaguje na Jaroslav ŘezáčA přírodě je to šumafuk, jak to dopadne. Viz vymírání v dějinách.