https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svedska-skolacka-na-konferenci-vyzvala-mlade-k-ochrane-klimatu
Dost bylo plastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švédská školačka na konferenci vyzvala mladé k ochraně klimatu Video

3.12.2018 23:55 | KATOVICE (ČTK)
Na dnes zahájené světové konference o klimatu v polských Katovicích vystoupila i patnáctiletá švédská školačka a aktivistka Greta Thunbergová.
Na dnes zahájené světové konference o klimatu v polských Katovicích vystoupila i patnáctiletá švédská školačka a aktivistka Greta Thunbergová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na dnes zahájené světové konference o klimatu v polských Katovicích vystoupila i patnáctiletá švédská školačka a aktivistka Greta Thunbergová. Dívka, která na protest proti změnám klimatu přestala každý pátek chodit do školy, vyzvala především mladé lidi, aby se angažovali v boji proti změně klimatu a znečištění ovzduší. Na okraj konference se setkala i s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.
 

"Musíme být slyšeni," vyzvala školačka, která pátky tráví protesty před parlamentem a dožaduje se, aby švédská vláda dělala víc ve věci ochrany klimatu. Minulý pátek její protest inspiroval tisíce australských školáků a žaček k přerušení výuky a pouliční demonstraci proti politice australské vlády v otázce změn klimatu.

"Musíme pochopit, jaký starší generace způsobily nepořádek, který nyní musíme uklízet a v němž musíme žít," řekla Thunbergová v první den dvoutýdenní katovické konference. Zástupci téměř 200 států na ní budou jednat o pravidlech, která mají umožnit naplnění závěrů pařížské klimatické konference z roku 2015. Dosud přislíbená opatření na snížení emisí skleníkových plynů však k jejich dosažení zdaleka nebudou stačit.

Pařížskou dohodou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Podle Thunbergové však na politiky není spolehnutí. "Vládnoucí politici nás v minulosti ignorovali a budou to dělat i nadále," kritizovala žačka, která své zklamání z politiků svěřila i šéfovi OSN Guterresovi.

Mladá Švédka se o globálním oteplování poprvé dozvěděla ve svých osmi letech. V létě jí došla s politiky trpělivost a po prázdninách nešla do školy, ale s protestním transparentem před parlament. Svému protestu pak vyhradila pátky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

4.12.2018 09:31
Dalším stupněm bude udávání rodičů za neekologické chování (k čemuž některé organizace už nabádají). Prostě i zelená totalita si vychovává své Pavlíky Morozovy.
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

4.12.2018 10:07
Já vám nevím. Upřímný zájem mládeže o neradostný stav životního prostředí mě těší. Je to symbol změny k lepšímu. Od patnáctileté slečny, jejíž rodiče jsou švédské celebrity (herec a uznávaná operní zpěvačka), kteří posledních deset let patří mezi nejvýraznější osobnosti švédské eko-scény, mi to ale nepřijde až tak „upřímné“. Slečna s prý diagnostikovanou ADHD a autismem, které kromě toho, že emise loni ve Švédsku (jinak na Evropu zatraceně zelené a eko-zemi) vzrostly o 3,6 %, trápí ještě americké Trumpoty, americké a evropské právo na držení zbraní, tíživé post-sovětské dědictví vlastní země… mě nepřijde, že je to tak úplně z její hlavy. Ale co, pátky strávené na čerstvém vzduchu ještě nikomu neuškodily. A když s její děravou docházkou nemají ve škole problém, tak proč by ne.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.12.2018 13:19
Jen více takových Grét. Farizejství ze všech těch účastníků srší a je do nebe volající. Nejpůvabnější je to jimi často užívané slovo (boj), skloňované ve všech pádech. Také pamatuji boj proti třídnímu nepříteli, to bylo zcela podobné a také chtěli poroučet větru dešti. Jsou to komunisti jen v trochu jiném hávu.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

4.12.2018 16:34
Taková protesty typu "udělejte s tím něco" jsou kontraproduktivní. Rychle se objeví někdo, kdo řekne "za vaše peníze budu problém za vás řešit, můžete žít pak klidně dále jako doposud, koupili jste si dokonalé alibi". Praxe je pak taková, že peníze mizí a problém zůstává. Je to cesta do pekel a školačce dávám palec dolů.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist